Na tenhle den Macík čekal devět Dakarů. Teď musí zachovat chladnou hlavu

Radek Vičík Radek Vičík
13. 1. 2021 8:36
Poprvé startoval na Rallye Dakar v roce 2013. Ale ten velký den Martina Macíka mladšího přišel v úterý, kdy se svým Ivecem ovládl devátou etapu slavné soutěže. Byl to jeho premiérový triumf na Dakaru v životě a také první český v tomto ročníku.

Do zatím nejnáročnějšího dějství letošního ročníku sedlčanský pilot odstartoval jako osmý, ale průběžným pořadím začal rychle stoupat kupředu. Na 271. kilometru rychlostního testu se Iveco pokřtěné "Karel" ocitlo v čele a tuto příčku udrželo až do cíle.

"Devět Dakarů to trvalo a konečně přišlo první vítězství v etapě. Musíme bojovat dál, máme ještě tři etapy před sebou. Karlovi jsme dali zabrat. Dneska to zase pro mechaniky bude dlouhá noční práce. Snad to zvládnou stejně dobře jako předešlou noc," připomněl Macík, jak jeho lidé dávali před vítěznou etapou kamion po návratu z dvoudílné maratonské etapy dohromady téměř celou noc.

31etý jezdec se přidal k celé řadě svých kolegů a uznal nástrahy úterní smyčky se startem i cílem v Naúmu. "Každopádně to bylo dneska náročné, dlouho jsem se tak nezapotil. Ale zahřálo to u srdce a ukázali jsme, že rychlost máme," liboval si Macík, který za sebou ve výsledkové listině udržel dva ruské Kamazy.

Podobně viděl úterní trasu i navigátor František Tomášek: "Navigace nám tam dneska skvěle padala, i když etapa byla hodně tvrdá a rychlá. No, nevím, jestli bych to chtěl zažívat každý den." 

Vítěznou etapou ale Macíkovo snažení na Dakaru zdaleka nekončí. Do konce 43. ročníku legendární rallye zbývají ještě tři etapy a v nich by rád předvedl další pozoruhodné výkony. K tomu ale potřebuje nejen rychlost a štěstí, ale taky chladnou hlavu.

"Ego ve zdravém formátu je na Dakaru důležité. Bez něj se nemůžeš postavit na start. Musíš si od začátku věřit, že to zvládneš," začíná sympatický pilot exkurzi do závodnické duše.

"Současně vám ale ego nikdy nesmí přerůst přes hlavu. Když si začneš myslet, že jsi mistr světa amoleta, je zle. Bude tě to omezovat. Přeceníš se a někam to pošleš nebo nezvládneš situaci, když se zrovna nedaří. Na Dakaru musíš umět pracovat s tím, co právě máš," dodal Macík, jehož primárním cílem by nyní mělo být vrátit se v celkovém pořadí na čtvrté místo. Na Aleše Lopraise ve voze Praga po úterním vítězství ztrácí 22 minut a 35 vteřin.

Martin Macík mladší musel ve 3. etapě dakarské rallye bleskurychle zareagovat. Po přejetí jedné z dun ho čekal manévr, který zabránil srážce. | Video: BIG SHOCK!
 

Právě se děje

před 27 minutami

OSN ostře zkritizovala evropské země, že nezákonně vytlačují uprchlíky od svých hranic

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svých hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovým postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Singapuru zadrželi mladíka, který chtěl podle úřadů zaútočit na dvě mešity

V Singapuru zadrželi šestnáctiletého mladíka, který podle úřadů plánoval teroristické útoky na dvě mešity. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Podle ministerstva vnitra se mladík zjevně inspiroval činem bělošského extremisty Brentona Tarranta, který v roce 2019 v mešitách v novozélandském městě Christchurch zabil 51 lidí, a motivovala ho "silná antipatie vůči islámu".

Kvůli věku úřady neuvedly jméno zadrženého, podle nich ale jde o mladíka křesťanského vyznání. Protože útok nespáchal a je nezletilý, nemůže být obžalován, nejspíš jej ale čeká pobyt v nápravném zařízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy