Na tenhle den Macík čekal devět Dakarů. Teď musí zachovat chladnou hlavu

Radek Vičík Radek Vičík
13. 1. 2021 8:36
Poprvé startoval na Rallye Dakar v roce 2013. Ale ten velký den Martina Macíka mladšího přišel v úterý, kdy se svým Ivecem ovládl devátou etapu slavné soutěže. Byl to jeho premiérový triumf na Dakaru v životě a také první český v tomto ročníku.

Do zatím nejnáročnějšího dějství letošního ročníku sedlčanský pilot odstartoval jako osmý, ale průběžným pořadím začal rychle stoupat kupředu. Na 271. kilometru rychlostního testu se Iveco pokřtěné "Karel" ocitlo v čele a tuto příčku udrželo až do cíle.

"Devět Dakarů to trvalo a konečně přišlo první vítězství v etapě. Musíme bojovat dál, máme ještě tři etapy před sebou. Karlovi jsme dali zabrat. Dneska to zase pro mechaniky bude dlouhá noční práce. Snad to zvládnou stejně dobře jako předešlou noc," připomněl Macík, jak jeho lidé dávali před vítěznou etapou kamion po návratu z dvoudílné maratonské etapy dohromady téměř celou noc.

31etý jezdec se přidal k celé řadě svých kolegů a uznal nástrahy úterní smyčky se startem i cílem v Naúmu. "Každopádně to bylo dneska náročné, dlouho jsem se tak nezapotil. Ale zahřálo to u srdce a ukázali jsme, že rychlost máme," liboval si Macík, který za sebou ve výsledkové listině udržel dva ruské Kamazy.

Podobně viděl úterní trasu i navigátor František Tomášek: "Navigace nám tam dneska skvěle padala, i když etapa byla hodně tvrdá a rychlá. No, nevím, jestli bych to chtěl zažívat každý den." 

Vítěznou etapou ale Macíkovo snažení na Dakaru zdaleka nekončí. Do konce 43. ročníku legendární rallye zbývají ještě tři etapy a v nich by rád předvedl další pozoruhodné výkony. K tomu ale potřebuje nejen rychlost a štěstí, ale taky chladnou hlavu.

"Ego ve zdravém formátu je na Dakaru důležité. Bez něj se nemůžeš postavit na start. Musíš si od začátku věřit, že to zvládneš," začíná sympatický pilot exkurzi do závodnické duše.

"Současně vám ale ego nikdy nesmí přerůst přes hlavu. Když si začneš myslet, že jsi mistr světa amoleta, je zle. Bude tě to omezovat. Přeceníš se a někam to pošleš nebo nezvládneš situaci, když se zrovna nedaří. Na Dakaru musíš umět pracovat s tím, co právě máš," dodal Macík, jehož primárním cílem by nyní mělo být vrátit se v celkovém pořadí na čtvrté místo. Na Aleše Lopraise ve voze Praga po úterním vítězství ztrácí 22 minut a 35 vteřin.

Martin Macík mladší musel ve 3. etapě dakarské rallye bleskurychle zareagovat. Po přejetí jedné z dun ho čekal manévr, který zabránil srážce. | Video: BIG SHOCK!
 

Právě se děje

před 20 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy