Blog Josefa Kaliny: Konec pohádky? Kdepak, to je jen začátek další tvrdé dřiny

Josef Kalina
3. 9. 2018 9:02
Buggyra prodloužila spolupráci s Tatrou při účasti na Rallye Dakar o další dva roky. U této příležitosti se legendární navigátor Josef Kalina ohlíží za dosavadní spoluprací roudnického týmu a kopřivnické značky.
Buggyru čekají další dva roky spolupráce s Tatrou. První výzvou je Raylle Dakar 2018.
Buggyru čekají další dva roky spolupráce s Tatrou. První výzvou je Raylle Dakar 2018. | Foto: Buggyra

Blog - Zazvonil zvonec, ale pohádky není konec. Smlouva mezi Pardálem a Tatrou byla prodloužena o dva roky a všichni si teď mutýrujou hlavu, jak toho co nejlépe využít. Zdá se to být snadné. Máme dvě špičková auta a docela zkušené posádky. Ale máme to opravdu?

Technický vývoj se žene vpřed jako raketa na Mars a kdo chvíli stál, už stojí opodál. Tatra Phoenix je pořád na vrcholu svého mládí, a tak nastala doba dospívání. Z divokého mládence se musí stát vytrvalý silný muž. To je ten první úkol.

Ty lidi, ach ty lidi! Každý má na věc trochu odlišný názor, ale ve sportovních týmech a v motorsportu to platí desetkrát, musí panovat vojenská disciplína. Od toho je generál. Když prohraje bitvu je to jeho malér, ale "Ordnung must sein", jak praví naši sousedé na západ od Chebu. K tomu ještě přidejme hospodské přísloví "Kdo platí, ten poroučí!". Jenomže je tu ta prokletá česká rovnostářská povaha, a tak občas vznikne těžko stravitelný kucmoch. Tohle srovnat, to je ten druhý velký úkol.

Za čtyři měsíce vypukne Dakar 2019. Pamětník, tedy já, je trochu neklidný ze zkušenosti, že po velkém jubileu (čtyřicátém) přijde ze strany pořadatele jistý nechtěný oddych. ASO (ten pořadatel) má k dispozici už jenom Peru a to je v dějinách Dakaru poprvé, kdy se závod odehraje v jedné jediné zemi.

Nemusí to být nutně nějak špatně. Loňské etapy v Peru ukázaly, že tam tenhle pouštní závod patří a motání se "na pětníku" strašidelnými dunami bude napínavé. Nesmírně výhodné to taky bude pro celý dakarský doprovodný cirkus, protože odpadnou tisíce kilometrů přejezdů. No uvidíme!

A co dědek Kalina? Všichni si přejí, abych nějak detailněji povyprávěl o tom krásném minulém ročníku a mně tahle forma večerníčku pro dospívající motoristické fandy (tak asi do šedesáti let věku) připadá docela šikovná.

Takže nekončíme, alespoň do října, kdy se černý pardál zakousne do Tuniské pouště v závodě El Chott. Potom už nebude čas na žádné POHÁDKY.

Dobrou noc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy