Dakarský maraton: Brabec zlomil řidítka, Prokop přeskočil Alonsa a Tůma byl druhý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 15. 1. 2020 12:53
Rallye Dakar ve středu pokračovala první částí maratonské etapy. Z původních 534 měřených kilometrů se ale kvůli silnému větru a řadě bouraček odjelo jen 223. Jednu ze spektakulárních nehod měl formulový šampion Fernando Alonso.

Maratonská etapa se letos na Dakaru jede jediná. Spočívá v tom, že závodníci budou nocovat mimo bivak a budou odkázáni pouze na sebe. Asistenční týmy tak budou mít až do čtvrtečního odpoledne volno.

Jan Brabec si tak bude muset poradit se zlomenými řidítky své motorky KTM. "Jsem v pořádku. Bylo to dneska tak nebezpečné, že helikoptéry nestíhaly lítat. Já jsem šel na držku na druhém kilometru a zlomil jsem řídítka. Podařilo se mi je opravit, ale nabral jsem ztrátu 30 minut. A nefungovala mi dobře zadní brzda. Je to v pohodě, nic jsem si neudělal, nic mě nebolí," shrnul motorkář náročný den.

Stroj si poškodil na té samé duně, kde Alonso předvedl v Toyotě efektní kotoul. Dvojnásobný mistr světa formule 1 sice pokračoval hned dál, ale v etapě ztratil víc než hodinu a čtvrt.

Ještě hůře dopadlo kypersko-nizozemská posádka Roman Starikovich - Bert Heskes. Ta "vzlétla"na stejném místě krátce po startu měřeného úseku, jenže oba její členové skončili s poraněnými zády v péči lékařů.

Díky Alonsově problému se před španělského pilota posunul na celkovou 13. příčku Martin Prokop. Český jezdec byl ve středu klasifikován na 11. pozici. Etapu úspěšně zvládli Miroslav Zapletal, Boris Vaculík i Tomáš Ouředníček. Ten ale ztratil přes dvě a půl hodiny.

Zdeněk Tůma měl skvělý den a mezi čtyřkolkáři se vyšvihl na druhé místo, celkově je stále jedenáctý, Od vysněné top 10 ho dělí 31 minut.

"Je to super. Tohle jsem si vůbec nepředstavoval, že někdy dokážu. Že porazím hvězdy typu Casaleho a Sonika. Je to jeden z mých splněných snů. Druhé místo mi vyhrála navigace. Byla to dunová, písčitá etapa, foukal hrozný vítr. Na jednom bodě začali všichni bloudit a nenašli cestu ven. Já ji našel nejrychleji a tím se to vlastně povedlo," radoval se Tůma.

Martin Michek zůstává v hodnocení motocyklistů čtrnáctý, Milan Engel si polepšil o jedno místo na 26. příčku. Etapu zvládli také Petr Vlček a Jan Veselý.

Na pozicích se nic nemění mezi jezdci kamionů, v denním hodnocení byl z Čechů nejlepší Martin Macík mladší - sedmý. Celkově se nejlépe vede čtvrtému Aleši Lopraisovi s Pragou. V cíli je i jediný český jezdec v bugině, Josef Macháček.

 

Právě se děje

Další zprávy