Dakar se přece nevzdává, ví Pabiška. Nezastavily ho blesky, kroupy ani stávkující technika

Radek Vičík Radek Vičík
17. 1. 2017 19:28
David Pabiška dokončil svůj jubilejní desátý Dakar s vypětím všech sil. Český motocyklista až po dlouhých hodinách přišel na závodu, která ho mohla stát účast v soutěžil
David Pabiška.
David Pabiška. | Foto: Barth Racing

Praha - Motocyklista David Pabiška patří mezi veterány Rallye Dakar. Jen málo jezdců se dnes může pochlubit tím, že desetkrát startovali na slavné dálkové soutěži a všechny své starty také dokončili. Byť jednou to bylo jako spolujezdec v kamionu, řadí se 41letý jezdec mezi "železné muže" Dakaru.

Závod zachránila česká vychytávka

Letos měla tato výjimečná bilance namále. Ve třetí etapě postihly jezdce týmu Barth Racing tak velké technické problémy, že vážně uvažoval o tom, že soutěž vzdá.

"Už jsem nevěděl, co s tím dělat a kde je chyba. Tak jsem musel sám sebe napomenout, že Dakar se nevzdává. Rozebral jsem motorku a znovu hledal poruchu. Nakonec jsem našel zanesený vstřikovač," popsal klíčový problém.

Oprava stroje KTM by ale nebyla možná bez "české vychytávky", kterou se svým mechanikem připravil. "Bez ní bych tam skončil, nedokázal bych vstřik vytáhnout. Mám to jen já a Štefan Svitko, kterému jsme ten fígl poskytli, a od nás to letos okopírovali z fabriky. Tak doufám, že jim nebudu muset posílat výhružný dopis, že to je můj nápad," smál se Pabiška.

Liberecký rodák sice viděl cílovou rampu v Buenos Aires, ale s letošním ročníkem Dakaru je nespokojený. "Skoro jsme nezávodili. Samozřejmě, závodili jsme, ale mohlo to být o hodně drsnější. Dojela spousta motorek, kdy bylo závodění trošičku delší, tak by jich asi dojelo podstatně míň. Pro mě to byla stopka v tom, jak jsem se snažil stáhnout svoje ztráty. A to jde jen tehdy, když jsou rychlostní zkoušky dlouhé," přidal se k řadě českých účastníku jihoamerické rallye, kterým vadily velké změny v itineráři.

Dakar se jednou do Afriky vrátí

Především v Bolívii si motocyklisté prožíval téměř peklo na zemi. "Myslím, že to byl nejdrsnější Dakar. Zažil jsem jich už hodně, ale když letos sto metrů ode mě bouchaly sloupy blesků, měl jsem strach, jestli mě to nezabije. Do toho ještě kroupy...," vzpomínal jezdec.

A záhy pokračoval: "Na zemi bylo najednou tolik krup, že to vypadlo jako souvislá vrstva sněhu a strašně to klouzalo. Každý rok se říká, že to byl ten nejhorší Dakar, ale letos to bylo vůči motorkářkům nehorší."

O dalším startu na Rallye Dakar teď závodník z Liberce vůbec nepřemýšlí. "Je ještě brzy něco rozhodovat. Musí přijít týmové shrnutí, říct si co a jak. Už dnešním dnem začíná také boj o sponzorské peníze," připomněl.

Podle Pabišky je jihoamerický kontinent jako destinace pro dálkovou soutěž vyčerpaný. "Jižní Amerika je už vyčerpaná, byla vyčerpaná před třemi lety a bude se to už jen opakovat. A návrat do Afriky? Jednou ta doba nastane. Říká se, že v létě Rusové oznámí konec na Dakarau. Odejde ještě jeden velký tým a přijde velký odliv. Pak bude Afrika na pořadu dnes. Ale bohužel Afrika nemá takovou mediální publicitu, jako Dakar. A nás sportovce živí to, kdy mohou být vidět naši partneři. Ale mně osobně by to bylo jedno, všude se musí makat naplno," filozofoval závodník, jenž letos obsadil konečné 45. místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy