Vrátného srdce bije pro Afriku, ale opustit Rallye Dakar není tak snadné

Radek Vičík Radek Vičík
17. 1. 2017 11:32
Tým Bonver Dakar Project jako jediná česká stáj startoval zároveň v jihoamerické Rallye Dakar i Africa Eco Race, která měla cíl v senegalském Dakaru.
Tomáš Vrátný.
Tomáš Vrátný. | Foto: Bonver Dakar Project

Praha - Tomáš Vrátný byl první dva týdny v lednu dost možná nejzaměstnanějším šéfem motoristického závodního týmu na světě. Jeho svěřenci v barvách Bonver Dakar Project startovali zároveň v Rallye Dakar i Africa Eco Race.

Jeho svěřencům se dálkové dobrodružství vydařilo. Miroslav Zapletal v Hummeru obsadil v Africe absolutně druhé místo a Jaroslav Valtr v Tatře byl druhý mezi kamiony. Na Dakaru startoval Alberto Llovera v další Tatře, který byť na vozíčku podruhé za sebou viděl cíl a byl čtyřiadvacátý.

Závodní srdce preferuje Afriku

I když šéf týmu byl osobně přítomen na Rallye Dakar, závodnické srdce ho láká do Afriky. Ale o tom, zda se Bonver Dakar Project soustředí jen na Africa Eco race, Vrátný zatím přemýšlet nechce.

"Není to jednoduchá otázka, protože rozhodovací proces má několik stupňů a ovlivňuje jej spousta faktorů včetně sponzorů a medializace. Osobně jsem měl jasno, že pokud bych jel, jel bych Afriku. Ale dopadlo to, jak to dopadlo, proto jsem Jardovi (Valtrovi) doporučil právě Africa Eco Race," vysvětlil Vrátný. "S Dakarem se musí něco udělat a sám jsme zvědavý, s čím organizátor ASO přijde," dodal.

Zapletal na Africa Eco Race překonal své mauritánské prokletí a po dvou vypadnutích viděl cíl v Dakaru. Ale bez problémů to ani tak nebylo, na zraněnou ruku dostal sádru.

"Ráno jsme nůžkami na plech vystřihli sádru a náš fyzioterapeut mi ji zatejpoval. Bylo to strašně bolestivé, řídil jsme jel levou rukou, pravou aspoň řadit. Každý den se to trošku a trošku zlepšovalo," popsal zkušený závodník své trable, ke kterým se přidaly i časté defekty či zapadnutí v poušti.

Valtr: I Rusové jsou jen lidi

Nováček na závodě Africa Eco Race Valtr se s týmem Bonver dohodl na poslední chvíli, ale na Tatru Jamal si zvykl velice rychle.

"Mám rád Tatru pro její vlastnosti, takže jsem moc, že jsem si v ní mohl svézt- Závodím pro radost. Vyzkoušel jsme si ho asi hodinu za barákem, ale pak jsem si na něj rychle zvykl. Snažil jsme se s autem jet tak, abych dojel do cíle. Chvílema to bylo tak náročné, že jsme skončili na paralenech, jak jsme z něj byli obouchaní. Dařilo se nám porážet Kamazy v těch nejtěžších etapách, což mě těší," uvedl spokojený Valtr tím, že by velmi rád pokračoval ve spolupráci s týmem Bonver Dakar Project.

"Každý na světě, ať má jakýkoliv balík peněz, se dá porazit. I Rusové jsou jen lidi a dají se porazit. Chci ale, aby se vůz posunul dál," dodal zkušený offroadista.

"Dakar a závodění v Africe jsou dvě zcela různé věci. V Jižní Americe máte jen jednu stopu, záleží na nervech, kdo první zpomalí. Na Africa Eco Race je těch stop obrovské množství a jízdu jsem si užíval," porovnal Valtr závodění na Rallye Dakar s tím do afrického Dakaru.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy