Výsledek není úplně vše, ale k fair play chování musíš dospět, říká oceněný Prokop

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 9. 2020 13:00
Pomoc soupeři v předposlední etapě Rallye Dakar 2019 připravila automobilového jezdce Martina Prokopa o možnost vylepšit své nejlepší umístění na slavném závodě. Ani s odstupem více než roku a půl ale svého činu nelituje a udělal by jej bez váhání opět. Dnes jej za příkladné chování ocenil Český olympijský výbor a udělil mu jednu z hlavních cen Českého klubu fair play.
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Martin Prokop, Ford
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Martin Prokop, Ford | Foto: ASO

"Samozřejmě, že i dnes si na to vzpomenu. Byl to velký moment, blížil se konec závodu a už se začaly rozdávat výsledky. Na Dakaru nad tím prvních deset dní nemá cenu přemýšlet. Blížil se konec a výsledky už začaly být trošku jasné," poznamenal Prokop.

"Věděli jsme, že pomáháme soupeři, který je o místo před námi, ale za mě je to neměnné. Myslím si, že to byl správný automatický počin, který vyvolal i spoustu negativních emocí, ale bylo to přirozené rozhodnutí," řekl český jezdec.

Sedmatřicetiletý závodník se v závěru rallye rozhodl pomoct Francouzi Cyrilu Despresovi, pětinásobnému vítězi legendární soutěže, jehož buggyna skončila v dunách na boku. Přestože se tím Prokop připravil o možný posun na páté místo, nelituje toho.

"Myslím si, že k takovému chování musíš dospět. Závodím dvacet let, viděl jsem spoustu věcí, úspěchů, neúspěchů, různých příběhů a už se umím nad některé věci povznést. Tohle je věc, ke které část sportovců dospěje a je jedno, ve které disciplíně. Že ví, že výsledek není vždy úplně vše a je tam spousta dalších aspektů, které by měl sportovec ovládat. Udělal bych to určitě stejně," podotkl.

Zkušený rallyeový jezdec soupeři pomohl i přesto, že to mezi elitou v dálkových soutěžích není běžné. V minulosti několikrát uvedl, že závodníci v top 20 si vzájemně nepomáhají. Sám to zažil.

"Pořád si myslím, že v momentě, kdy kluci pojedou o výsledek, tak nezastaví. V momentě, kdy to bude nejlepší jezdec a bude mít ztracený výsledek, tak věřím, že ano. Je to ale hodně individuální a záleží to na vyzrálosti jezdců. Ani věk nemusí být znakem vyzrálosti. Někteří mají ega postavená tak, že nekoukají doleva doprava. Je mi ale jedno, jak to dělají ostatní, já se chovám, jak se chovám," řekl.

Ocenění od ČOV jej potěšilo, nespojuje jej ale výhradně s motorsportem. "Je to o sportu jako takovém. O tom, jak to sportovec cítí. Jak se chovají mezi sebou. Velmi si vážím, že akci (Rallye Dakar) sledují i tak prestižní organizace, jako je ČOV, a potěšilo mě to. Je vidět, že i takové malé gesto dokáže někoho oslovit a zaujmout," uvedl Prokop.

V současnosti se již chystá na další ročník Dakaru. Minulý týden se představil na závodech Světového poháru v cross country v Polsku, kde dojel osmý. O lepší výsledek jej připravily problémy s poškozeným motorem.

"Je to zvláštní sezona pro všechny. Konečně jsme měli po pauze od minulého Dakaru závod a zase jsme mohli zažít adrenalin a závodní duch, který při testování není. Úplně se to nepovedlo, utopili jsme motor a celkový výsledek nebyl dobrý. Dílčí byl ale fajn, rychlost tam byla," řekl Prokop.

Radost mu udělal fakt, že dlouhá pauza se na něm neprojevila. "Více se těším, mám elán a odpočinul jsem si. Spíš mi pauza prospěla a užil jsem si ji," uvedl.

V příštích měsících se představí v závodu rallyeového mistrovství světa na Sardinii, kvůli čemuž ale přijde o start na cross country v Andalusii.

"Teď čekáme, zda se potvrdí, nebo zruší závod v Abú Zabí koncem listopadu. Kdyby se jelo, bylo to fajn. V opačném případě budeme mít trošku problém, protože potřebujeme najet spoustu kilometrů s novými komponenty na autě a úplně nemáme moc možností kde. U nás začne brzy být škaredě a na blátě nemá smysl jezdit," dodal Prokop.

Cenu dostal i Martinec či trenéři za záchranu životů

Kromě Martina Prokopa získal hlavní cenu Českého klubu fair play za rok 2019 Vladimír Martinec. Sedmdesátiletý bývalý hokejový reprezentant, člen zlaté generace 70. let, byl oceněn za celoživotní postoj. Veslařská trenérka Martina Součková převzala diplom Evropského hnutí fair play za záchranu dvou tonoucích během předloňských Primátorek. Mezi držitele diplomů se zařadili například další soutěžní jezdec Filip Mareš za pomoc soupeři na Valašské rallye nebo berounský atletický trenér Karel Gregovský, který při běžeckém závodu pohotovým zásahem zachránil život dvanáctileté dívce.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy