Byznys snů: formule 1 zaplatila na daních jen 29 milionů

Radek Vičík Radek Vičík
24. 7. 2013 12:09
Jednoprocentní daň ze zisku? Pro běžného českého podnikatele utopie, pro bosse formule 1 Bernie Ecclestonea realita.
Bernie Ecclestone je šťastný a bohatý muž.
Bernie Ecclestone je šťastný a bohatý muž. | Foto: Reuters

Londýn - Jednoprocentní daň ze zisku? Pro běžného českého podnikatele utopie, pro bosse formule 1 Bernie Ecclestonea realita.

Jak zjistil britský list The Independent, společnost provozující seriál F1 zaplatila z celkových příjmů 1,5 miliardy USD (29,5 miliardy Kč) daň ze zisku pouhých 1,468 milionů dolarů (necelých 29 milionů korun).

Ecclestone tak dosáhl sazby daně z příjmu v neuvěřitelné výši 1 %, přičemž standardní britská sazba korporátní daně je 24 %. A všechno bylo absolutně legální.

Dohoda se státem se vyplatila

Jak čáry s penězi probíhaly? Bylo to prosté. Jednotlivé součásti holdingu si navzájem půjčovaly peníze, přičemž úroky z dluhů si díky dohodě s britským daňovým úřadem mohly odepsat jako odečitatelné položky.

Veškerá daňová "kouzla" vyšla najevo jen díky tomu, že se formule 1 chystá vstoupit na burzu v Singapuru. A jako součást burzovního prospektu musela odkrýt karty svého účetnictví.

Formule 1 jako skvělý byznys pro všechny

Indenpendent navíc zjistil, že s daňovými úřady to výborně umějí všechny společnosti se sídlem v Británii, které se točí kolem F1.

Samotná mateřská organizace, osm týmů se sídlem v Británii (Red Bull, McLaren, Williams, Force India, Lotus, Mercedes, Caterham a Marussia), dva výrobci motorů a okruh v Silverstone hostící Velkou cenu Británie zaplatily v roce 2011 na daních pouze 1,9 milionu liber (asi 57,5 mil. Kč), i když jejich celkové příjmy činily 2,1 miliardy liber (63,5 mld. Kč).

Jak ukazují analýzy, daně totiž zaplatily jen dva z těchto subjektů. Kromě samotné formule 1 to byl už jen výrobce motorů Cosworth. Všechny týmy ohlásily ztrátu s tím, že peníze musely investovat do vývoje nových vozů tak, aby byly na trati co nejlepší.

Zástupci těchto firem se ale brání tím, že jsou i tak pro britské hospodářství přínosem. Dávají totiž práci více než 5000 lidem a obchodují s firmami, které britské daně platí.

 

Právě se děje

Další zprávy