Briatore vrací úder. Od FIA chce miliony a žádný trest

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
12. 11. 2009 11:22
Někdejší šéf Renaultu tvrdí, že se mu mstil Mosley
Flavio Briatore.
Flavio Briatore. | Foto: Reuters

Paříž - Flavio Briatore, bývalý šéf stáje formule jedna Renault, vytáhl do boje. Nechce se smířit s doživotním zákazem působení v tomto nejpopulárnějším motoristickém sportu.

Podle dokumentů, k nimž se dostal britský deník Guardian, totiž devětapadesátiletý Ital v odvolání proti rozsudku Světové rady motoristického sportu prohlašuje, že za jeho potrestáním po aféře "Crashgate" stojí zášť bývalého šéfa FIA Maxe Mosleyho.

Briatore tvrdí, že šlo o neoprávněný trest a požaduje u francouzského nejvyššího soudu od FIA úplné očištění od obvinění a finanční kompenzaci ve výši jednoho milionu eur (asi 25 milionů korun).

Čtěte také: Opustí formuli i Renault? Ferrari z odchodů viní FIA

Slyšení, které o stížnosti a nárocích italského podnikatele rozhodne, proběhne 24. listopadu v Paříži.

Flavio Briatore byl tvrdě potrestán za aféru "Crashgate", která rozvířila dění ve formuli jedna na konci letošního léta.

V ní se měl podílet na zinscenování havárie druhého jezdce Renaultu Nelsona Piqueta jr. tak, aby zajistil jedničce týmu vítězství v loňské Velké ceně Singapuru.

Jenže Piquet celou věc po svém vyhazovu od Renaultu oznámil veřejnosti a Světová rada Briatoremu a Patu Symondsovi, který se rovněž proti rozsudku odvolal, udělila přísné tresty.

Mosley prý porušil právo na spravedlivý soud

Někdejší šéfové Renaultu však tvrdí, že si Piquet vše vymyslel, a žádají plné očištění ze všech obvinění.

Ital navíc poukazuje na to, že FIA a především její šéf Mosley nejednali podle zásad spravedlivého soudu a mezinárodních konvencí.

Zlaté časy. Ještě s Piquetem a Alonsem.
Zlaté časy. Ještě s Piquetem a Alonsem. | Foto: Reuters

"Rozhodnutí provést vyšetřování a přednést jeho výsledky Světové radě provedla ta samá osoba, Max Mosley, prezident FIA," tvrdí Briatore. Mosley prý "zaujal role stěžovatele, vyšetřovatele, žalobce i soudce."

Navíc podle právních názorů profesora Didiera Poracchii, jenž se specializuje na sportovní právo, ani FIA neměla pravomoc Briatoreho takto potrestat.

Podle Poracchii může Světová rada maximálně odebírat licence, kterou však Briatore neměl a mít nemusel.

Ital tvrdí, že údajná zášť Mosleyho pramenila z roztržky mezi FIA a FOTA (sdružení stájí v F1), v níž Briatore prosazoval založení vlastní motoristické soutěže mimo automobilovou federaci.

Francouzský soud může rozhodnutí FIA (jež sídlí právě v Paříži a podléhá francouzské jurisdikci) zvrátit a přiznat Briatoremu i Symondsovi zmiňované nároky.

Pokud soud Italovy požadavky zamítne, přijde Briatore nejspíš i o prezidentství ve fotbalovém klubu Queens Park Rangers, jenž čeká právě na rozhodnutí soudu, zda-li zbaví majoritního vlastníka akcí klubu, či nikoliv.

 

Právě se děje

Další zprávy