Video: Šampionu z Le Mans zbyly v Mostě jen oči pro pláč a Porsche s vyvráceným kolem

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 19. 5. 2019 11:50
Dramatické závody sportovních vozů ADAC GT Masters okořenila v sobotu havárie hned v prvních stovkách metrů. Strkanice několika aut odnesl vavříny ověnčený Timo Bernhard. Vítěz čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a dvojnásobný mistr světa ve vytrvalostních závodech zůstal jen smutně koukat na vyvrácené kolo u svého Porsche 911 GT3 R.
Podívejte se, jak dopadl vítěz z Le Mans Timo Berhnmard v prvním mosteckém závodě šampionátu ADAC GT Masters 2019. | Video: Radek Vičík

38letý Němec se sice s kolegou Klausem Bachlerem kvalifikoval do čtvrté startovní řady, jenže hned v první zatáčce dostal ránu od jednoho ze soupeřů, vyjel mimo trať a jeho putování za body skončilo ve štěrkové únikové zóně.

Ovšem dostat takové milionové Porsche z "kačírku" není jen tak. O tom se přesvědčili i mostečtí záchranáři, kteří k vozu se startovním číslem 17 okamžitě přispěchali.

Bernhard je vehementními gesty poslal zase zpátky za svodidla, protože jejich SUV nemohlo poškozené "gétéčko" odtáhnout. Důvod? Porsche mělo vyvrácené pravé přední kolo, takže odtah byl vyloučen.

Pro takový případ mají ovšem Mostečtí v záloze plán B. Zatímco ostatní závodní vozy dál kroužily za safety car, vyjel zpoza bariér traktor. Na jeho rameno traťoví komisaři připevnili poškozený sporťák a za pečlivého dohledu pilota a majitele stáje v jedné osobě dovezli visící Porsche do bezpečí obslužní komunikaci.

Dramatický start prvního závodu ADAC GT Masters v Mostě:

Ani tato operace ovšem nebyla tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. Ono se s takovou devět set jedenáctkou na háku kolem mezery ve svodidlech nemanévruje úplně hladce.

Ale vše se podařilo ku spokojenosti německého závodníka vyřešit a následovala poslední operace. Traktor odložil Porsche na zem, kde si ho přebralo rameno odtahového vozu. Závoďák se znovu ocitl ve vzduchu, aby se usadil na "palubě" odtahovky a zamířil do boxů. Bernard se vyšvihl na sedadlo vedle řidiče, dal si nohy na palubní desku a zatáhl improvizovaný závěs na okýnku. Tím byl pro něj první mostecký závod definitivně vyřízený.

"Neděle nám vůbec nevyšla. Timo (Bernhard) se sice kvalifikoval osmý, ale hned v první zatáčce byl doslova sestřelen. Jeden ze soupeřů totálně nezvládl situaci. Výsledkem byla neopravitelná škoda a pro auto s číslem 17 závod skončil," uvedl smutný manažer stáje KÜS Team75 Bernhard Klaus Graf.

Berhnardův tým zažil v sobotu v Mostě dvojitou smůlu, protože do cíle kvůli defektu nakonec nedojelo ani jeho druhé auto. Náladu si ovšem celá stáj může zlepšit už v neděli odpoledne, kdy se na Autodromu Most koná druhý závod ADAC GT Masters. Vedle toho na fanoušky čekají další díly seriálu cestovních vozů ADAC TCR Germany, Porsche Carrera Cupu Germany a Spezial Tourenwagen Trophy pro starší sportovní a cestovní auta.

 

Právě se děje

Další zprávy