Video: Šampionu z Le Mans zbyly v Mostě jen oči pro pláč a Porsche s vyvráceným kolem

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 19. 5. 2019 11:50
Zdroj foto: Radek Vičík Zdroj foto: Radek Vičík
Dramatické závody sportovních vozů ADAC GT Masters okořenila v sobotu havárie hned v prvních stovkách metrů. Strkanice několika aut odnesl vavříny ověnčený Timo Bernhard. Vítěz čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a dvojnásobný mistr světa ve vytrvalostních závodech zůstal jen smutně koukat na vyvrácené kolo u svého Porsche 911 GT3 R.
Podívejte se, jak dopadl vítěz z Le Mans Timo Berhnmard v prvním mosteckém závodě šampionátu ADAC GT Masters 2019. | Video: Radek Vičík

38letý Němec se sice s kolegou Klausem Bachlerem kvalifikoval do čtvrté startovní řady, jenže hned v první zatáčce dostal ránu od jednoho ze soupeřů, vyjel mimo trať a jeho putování za body skončilo ve štěrkové únikové zóně.

Ovšem dostat takové milionové Porsche z "kačírku" není jen tak. O tom se přesvědčili i mostečtí záchranáři, kteří k vozu se startovním číslem 17 okamžitě přispěchali.

Bernhard je vehementními gesty poslal zase zpátky za svodidla, protože jejich SUV nemohlo poškozené "gétéčko" odtáhnout. Důvod? Porsche mělo vyvrácené pravé přední kolo, takže odtah byl vyloučen.

Pro takový případ mají ovšem Mostečtí v záloze plán B. Zatímco ostatní závodní vozy dál kroužily za safety car, vyjel zpoza bariér traktor. Na jeho rameno traťoví komisaři připevnili poškozený sporťák a za pečlivého dohledu pilota a majitele stáje v jedné osobě dovezli visící Porsche do bezpečí obslužní komunikaci.

Dramatický start prvního závodu ADAC GT Masters v Mostě:

Ani tato operace ovšem nebyla tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. Ono se s takovou devět set jedenáctkou na háku kolem mezery ve svodidlech nemanévruje úplně hladce.

Ale vše se podařilo ku spokojenosti německého závodníka vyřešit a následovala poslední operace. Traktor odložil Porsche na zem, kde si ho přebralo rameno odtahového vozu. Závoďák se znovu ocitl ve vzduchu, aby se usadil na "palubě" odtahovky a zamířil do boxů. Bernard se vyšvihl na sedadlo vedle řidiče, dal si nohy na palubní desku a zatáhl improvizovaný závěs na okýnku. Tím byl pro něj první mostecký závod definitivně vyřízený.

"Neděle nám vůbec nevyšla. Timo (Bernhard) se sice kvalifikoval osmý, ale hned v první zatáčce byl doslova sestřelen. Jeden ze soupeřů totálně nezvládl situaci. Výsledkem byla neopravitelná škoda a pro auto s číslem 17 závod skončil," uvedl smutný manažer stáje KÜS Team75 Bernhard Klaus Graf.

Berhnardův tým zažil v sobotu v Mostě dvojitou smůlu, protože do cíle kvůli defektu nakonec nedojelo ani jeho druhé auto. Náladu si ovšem celá stáj může zlepšit už v neděli odpoledne, kdy se na Autodromu Most koná druhý závod ADAC GT Masters. Vedle toho na fanoušky čekají další díly seriálu cestovních vozů ADAC TCR Germany, Porsche Carrera Cupu Germany a Spezial Tourenwagen Trophy pro starší sportovní a cestovní auta.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy