20 000 koní pod kapotou. Sezonu v Mostě odstartuje nejnabitější domácí okruhový závod roku

Radek Vičík Radek Vičík
27. 4. 2018 7:52
ADAC GT Masters je přehlídkou silných supersportů závodících ve vyrovnaném šampionátu, kde o vítězi na cílové čáře často rozhodují jen setiny sekundy.
Německý šampionát "gétéček" nabízí vyrovnané souboje výkonných vozů řady atraktivních značek.
Německý šampionát "gétéček" nabízí vyrovnané souboje výkonných vozů řady atraktivních značek. | Foto: Autodrom Most

Most - Pětatřicet výkonných vozů osmi značek bude hlavní ozdobou prvního letošního závodního víkendu na mosteckém autodromu. Německý šampionát ADAC GT Masters nabídne dva dny plné nejen soubojů "gétéček" doslova dveře na dveře, ale i dalších atraktivních seriálů.

Závody sportovních vozů specifikace GT3 patří mezi nejvyrovnanější a divácky nejpřitažlivější motoristické disciplíny současnosti. V ADAC GT Masters se objevují vozy značek Audi, BMW, Corvette, Ferrari, Honda, Lamborghini, Mercedes-Benz a Porsche, celý startovní rošt má dohromady výkon blížící se k úctyhodné hranici 20 000 koňských sil.

V seriálu se letos premiérově objevuje také česká stáj I.S.R. Racing, která do něj zamířila z celoevropského klání Blancpain GT Series.

Vedle Němce Franka Stipplera do Audi R8 LMS usedne také Filip Salaquarda, jediný český zástupce ve startovní listině  ADAC GT Masters. Oba jezdci jsou po úvodním dvojzávodě v německém Oscherslebenu se 6 body na děleném 23. místě.

"Okruh známe velice dobře, absolvovali jsme tu test před sezonou a to by nám mohlo dát drobnou výhodu před soupeři. S tak nabitou a dlouhou startovní listinou ale není nic jisté. Filip a Frank budou muset využít všech svých zkušeností, okruh sice nabízí několik míst k předjíždění, ale zároveň především v prvních kolech umí připravit nepřehledné situace," řekl majitel týmu Igor Salaquarda, otec pilota Filipa.

Program druhého závodního víkendu sezony ADAC GT Masters začíná už v pátek dvěma volnými tréninky v 11:00 a 16:35. O pole position do prvního závodu se jezdci utkají v sobotu ráno v 9:15, když první závod bude odstartován ve 13:15. Druhá kvalifikace se jede v neděli v 9:00 a start druhého závodu je ve 13:08.

České želízko v ohni bude i ve vložené sérii cestovních vozů ADAC TCR Germany, Petr Fulín pojede ve voze Cupra TCR. Loňský šampion Evropského poháru cestovních vozů byl v Oscherslebenu v prvním závodě sedmý a v druhém dojel jen těsně za vítězným Mikem Halderem s Hondou.

Ale to není vše. Mostecký víkend bude startovním pro sezony šampionátu sportovních vozů GT4 Central European Cup i znovuzrozeného domácího Octavia Cupu. Celkem tedy bude k vidění osm závodů během dvou dní a k tomu také třeba show pilota Red Bull Air Race Petra Kopfsteina.

Diváci si také mohou užít grid walk a pit walk, tedy možnost volného pohybu mezi závodními speciály a jezdci v boxové uličce a na startovním roštu před ostrým startem hlavního závodu dne.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy