Krásky na startu, nadupané supersporty, český triumf a rychlé ženy. To byl povedený víkend v Mostě

ADAC GT Masters je sice německý šampionát sportovních vozů, v Mostě ale na startovní rošt napochodovaly české krásky.
ADAC GT Masters je prestižní silně obsazený šampionát sportovních vozů kategorie GT3, jehož pořadatelé si pro blízkost od německých hranic premiérově vybrali severočeskou trať. Dalšími zahraničními okruhy v kalendáři jsou ještě rakouský Red Bull Ring a nizozemský Zandvoort.
Německý autoklub ADAC pořádá kromě jiných i šampionát cestovních vozů TCR Germany. První dva dvouzávody coby host absolvoval Petr Fulín. V neděli se český pilot doma dočkal triumfu.
Protože ale Fulín jako hostující pilot nebral body do seriálu, pro tabulku ADAC TCR Germany je vítězkou Michelle Halderová. Je to první triumf ženy v tomto šampionátu. 18letá pilotka je navíc nováčkem, loni závodila ve formuli 4.
ADAC GT Masters nabídl vyrovnané souboje milionových supersportů osmi značek.
Foto: ADAC GT Masters
Radek Vičík Autodrom Most, ADAC, VekraRacingTeam, Radek Vičík
1. 5. 2018 16:13
Podívejte se na snímky z úvodního závodního víkendu na mosteckém autodromu, který přinesl dramatická klání hned čtveřice seriálů v čele se souboji silných speciálů třídy GT3.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy