Ještě během olympijských her vyběhla v médiích stížnost amerického skateboardisty Nyjaha Hustona, který si rýpl do pořadatelů, že bronzová medaile vypadá skvěle jako nová, ale sotva na ni skane pár kapek potu nebo projde rukama obdivovatelů, zdá se, že to je placka, která přišla z války.
Po hrách se k jeho výtkám přidala i bronzová americká ragbistka Ilona Maherová. "Je to pořádný kus kovu, ale po pár dnech už vypadá trochu ojetá," postěžovala si.
Americký šermíř Nick Itkin natočil na sociální sítě dokonce video s důkazem, jak jeho bronzová odměna vypadá.
Medal isn’t looking 100% anymore 😬 #Olympic2024 pic.twitter.com/SLNcERNEZG
— Nick Itkin (@nick_itkin) August 11, 2024
"Nevím, co se stalo, ale vypadá to, že toho bylo hodně," prohlásil.
Investiční specialisté z týmu Saxo Bank jednotlivé medaile rozebrali a zjistili, že ta bronzová oproti zlatým výrazně ztrácí na hodnotě. Nejcennější kov z olympijských her má 241krát vyšší hodnotu než ten pro třetí nejlepší sportovce.
"Hodnota bronzové olympijské medaile nepřesahuje 3,58 eur (tedy asi 90 Kč). Nepomůže tomu ani ukrytý plíšek z Eiffelovy věže, což je obyčejný kus kovu. V tomto ohledu má jen vzpomínkovou a kulturní hodnotu," prozradil Ole Hansen, šéf komoditní strategie investiční platformy Saxo.
Oproti tomu zlatá medaile je tvořená 6 gramy zlata a 505 gramy stříbrného jádra a má hodnotu 862,57 eur, tedy přes 21 tisíc korun.
Nutno dodat, že na kvalitu medaile si zatím stěžovali pouze bronzoví medailisté. Pařížská mincovna tedy zareagovala.
"Pečlivě posoudíme, proč k poškození došlo, a pokud bude potřeba, sportovcům znovu vyrobíme a vyryjeme identickou medaili. Chápeme, že pro všechny olympioniky je to ten nejcennější předmět, který si mohli z her odvézt," uvedla pařížská mincovna v prohlášení pro agenturu AFP.