Lavička o silách temna: Některé ztráty jsme ovlivnit nemohli

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 6. 2013 9:40
Sparta skončila v lize zase jen druhá, přesto má kouč Vítězslav Lavička podporu fanoušků. I proto, že se liga nerozhodovala jen na hřišti
Lavička naznačil, že některé body Sparta sportovním výkonem získat nemohla
Lavička naznačil, že některé body Sparta sportovním výkonem získat nemohla | Foto: CPA Erben

Praha - Bývá zvykem skandovat jména vítězů. "Víííííťa Lavička!" neslo se však letenským kotlem i v sobotu večer, po zápase s Duklou, kdy bylo navzdory sparťanské výhře 3:0 jasné, že do cíle mistrovského dostihu dorazila jako první Viktoria Plzeň.

"Cítíme velkou podporu fanoušků a je to pro nás velká výzva do budoucna. Každopádně je dnes na místě pogratulovat Plzni k mistrovskému titulu," vyjádřil Lavička gentlemanský respekt úspěšnějšímu soupeři.

Kapitán Sparty Marek Matějovský se při pohledu na výslednou tabulku, v níž Sparta zaostala za Plzní o dva body, nemohl zbavit vzpomínky na podzimní vzájemné utkání obou rivalů, v němž Plzni pomohl k výhře svými chybami rozhodčí Matějek (více zde).

Co na to Lavička? "Můj pocit z toho utkání v Plzni je stejný, jako byl bezprostředně po něm... Gambrinus liga je dlouhodobá soutěž, každá naše ztráta nás bolí, byly tam ale jak ztráty, které jsme ovlivnit mohli, tak i zápasy, které jsme ovlivnit nemohli... Ale že bychom se k tomu upínali? Ne, tak to nechceme."

Kadlece by Lavička rád udržel, ale...

Co se teď bude uvnitř Sparty dít, je otázkou. Jisté je, že Lavička zůstává. Spekuluje se o tom, že by mohli odejít Marek Matějovský a Jiří Jarošík, kteří sice patří mezi nejlépe placené hráče týmu, ale v rozhodujících chvílích svými výkony mužstvo na jaře nepodrželi, spíš naopak.

"Provedeme si analýzu sezony, zatím máme připraven její hrubý koncept. Bylo by nezodpovědné dělat hlubší závěry takhle krátce po posledním utkání ligy," nevyjádřil se Lavička konkrétně.

Už prosáklo, že Sparta oslovila libereckého matadora Jiřího Štajnera, který by se tipově hodil právě na Matějovského místo. "Zatím je předčasné říkat cokoli dalšího, musíme si situaci nejprve vyhodnotit," odkládá obsažnější vyjádření Lavička.

Vzhledem k tomu, že si Sparta opět nevybojovala právo startu v kvalifikaci Ligy mistrů, bude asi obtížné udržet v kádru Václava Kadlece, o kterého projevuje zájem několik bundesligových týmů, nejsilnější možná Frankfurt.

"Vašek hrál dobře, já bych si moc přál, aby většina tohoto kádru, jeho základ, zůstal pohromadě. Abychom se v příštím ročníku mohli odrazit od toho dobrého, co jsme tu zatím vytvořili," dodává trenér Sparty.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

před 1 hodinou

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy