Kovalčukův konec šokoval New Jersey. Diví se i Eliáš

David Procházka
12. 7. 2013 9:15
Konec kariéry v NHL ruského útočníka Ilji Kovalčuka šokoval celý hokejový svět. New Jersey Devils tak musí narychlo sehnat adekvátní náhradu, bude jí Jaromír Jágr?
Ilja Kovalčuk, ani Zach Parise už v New Jersey nejsou. Vedení musí shánět ofenzivní posily.
Ilja Kovalčuk, ani Zach Parise už v New Jersey nejsou. Vedení musí shánět ofenzivní posily. | Foto: Reuters

Newark - Ruský hokejový útočník Ilja Kovalčuk ve čtvrtek oficiálně oznámil, že končí v dresu New Jersey Devils a nebude pokračovat v NHL. Přitom mu v týmu ještě zbývalo 12 let smlouvy a je jasné, že bude pokračovat v Kontinentální hokejové lize. Tuto precedentní situaci rozebírají zámořská média.

Už při podpisu patnáctileté smlouvy v roce 2010 bylo snad každému jasné, že Ilja Kovalčuk ukončí kariéru dávno předtím, než kontrakt v jeho 42 letech vyprší. Ostatně do té doby by dostal většinu ze 101 milionů dolarů (2 miliardy Kč). Smlouva byla postavena tak, aby obešla platové stropy.

Ovšem na druhou stranu nikdo nemohl očekávat, že Ilja Kovalčuk opustí NHL ve 30 letech s ještě 12 let platnou smlouvou na 77 milionů dolarů (1,54 miliardy Kč.). Hokejový svět je tak v silném šoku.

Kovalčuk chtěl od výluky domů do Ruska

„O tomto rozhodnutí jsem uvažoval už dlouho. Od doby, kdy jsem loni během výluky hrál doma v Rusku,“ vysvětlil v oficiálním prohlášení své pohnutky Ilja Kovalčuk. „I když jsem se po výluce do NHL vrátil, generální manažer Lou Lamoriello o mé touze vrátit se s rodinou domů věděl. Je to pro mě těžké rozhodnutí, celého klubu a fanoušků si moc vážím, ale táhne mě to domů,“ doplnil.

Kovalčuk se takto rozhodl už v lednu, když se po výluce NHL vrátil do zámoří. Generální manažer Lamoriello nemohl prý Kovalčuka přesvědčit o změně názoru. „Měli jsme několik rozhovorů, ale jejich obsah je důvěrný,“ podotkl. Každopádně prozradil, že v hokeji už ho dnes nic nepřekvapí.

„Už když se vrátil a sezona začala, vrtalo mu to v hlavě. Bylo těžké mu to rozmluvit. Jedinou cestou, jak to papírově zařídit bylo, aby podepsal dobrovolné ukončení kariéry v NHL. Což nakonec udělal,“ vysvětlil Lou Lamoriello.

Během roku ztratili Pariseho, Clarksona a Kovalčuka

Kovalčukův šokující konec přišel jen rok poté, kdy klub ztratil jako volného agenta klíčového útočníka Zacha Pariseho (odešel do Minnesoty). Tým Devils tak utrpěl další citelnou ztrátu. Navíc před pár dny krátce před Kovalčukovým koncem odešel jako volný hráč do Toronta i třicetigólový střelec David Clarkson.

Reálně Kovalčuk pochopitelně svou kariéru nekončí. Velmi pravděpodobně podepíše lukrativní kontrakt v KHL, nejspíše v bohatém týmu SKA Petrohrad, kde hrál loni během výluky NHL. „Nebude to s naší soutěží žádný konflikt. Je volný a může hrát kdekoliv,“ vysvětlil deníku The Star-Ledger zástupce komisionáře NHL Bill Daly.

Eliáš nic podobného nezažil

„Bude zajímavé, jak v následujících měsících Lou Lamoriello zareaguje. Nikdy během své osmnáctileté kariéry v NHL jsem něco takového nezažil,“ podivuje se Kovalčukově rozhodnutí český útočník a ikona klubu Patrik Eliáš.

„Není sporu o tom, že Iljův konec bude mít na tým velký vliv. Mohli jsme zpochybňovat jeho defenzivní návyky a přínos, ale v útočné fázi byl Kovy klíčovým hráčem, vždy ty své body udělal,“ upozorňuje Eliáš.

Podobně mluví také kapitán týmu Bryce Salvador. „Když ukončíte kariéru ve vysokém věku a už před sebou nic nemáte, je to jiné. Ale v jeho věku, když stále může na vrcholné úrovni hrát?“ táže se Salvador nechápavě. 

„Tohle rozhodnutí je definitivní. Už se nemůže vrátit,“ myslí si. „Už si za rok nebo za pár let nemůže všechno rozmyslet a vrátit se,“ je mu jasné.

Investice do Kovalčuka hodili Devils do kanálu

Vedení New Jersey Devils přitom do Kovalčukova příchodu, jedničky draftu z roku 2001, hodně investovalo. 4. února 2010 z New Jersey do Atlanty putovali obránce Johnny Oduya (dnes vítěz Stanley Cupu s Chicagem), útočníci Niclas Bergfors a Patrice Cormier, spolu s 1. a 2. výběrem v draftu v roce 2010.

Když se po sezoně stal nechráněným volným agentem, podepsalo New Jersey s Kovalčukem smlouvu na 17 let a 101 milionů dolarů, čímž obešli pravidlo o platovém stropu.

Šílená smlouva vzbudila hodně rozruchu a NHL nakonec Devils potrestala pokutou ve výši 3 miliony dolarů a odebrala klubu výběry v draftech v 1. a 3. kole. 

Ještě v příštím roce tak nebude mít tým z Newarku možnost vybírat v 1. kole draftu. A Kovalčuka už nemá. „Ty dvě věci spolu nesouvisejí, trest zůstává v platnosti,“ řekl k trestu a Kovalčukově odchodu Bill Daly.

Moc hvězdných hráčů na trhu už není

Kromě Kovalčuka už 5. července přišli Devils o nejlepšího střelce loňské sezony, útočníka Davida Clarksona, který podepsal smlouvu s Torontem. Přijít během jednoho roku o Pariseho, Clarksona a Kovalčuka je velkou ofenzivní ztrátou.

„Bude zajímavé sledovat, jak si s tím vedení poradí. Loni jsme přišli o Zacha, letos o Kovyho. To jsou citelné ztráty,“ hodnotí Patrik Eliáš. „Co s tím teď? Už není na trhu moc velký výběr,“ přidal český útočník. Generální manažer Lamoriello odmítl své nejbližší plány naznačit.

„Necítím se dnes nejlépe,“ uznal generální manažer klubu. „Máme teď více místa v platovém stropu a budeme ho chtít využít nejlépe jak budeme moct. Ale jsme postaveni před hotovou věc a těžko jsme se na ni mohli připravit,“ řekl Lou Lamoriello.

Jágr jako náhrada?

Je jasné, že okamžitě s oficiálním ohlášením Kovalčukova konce v NHL je nejvážnějším kandidátem na uvolněné místo Jaromír Jágr.

New Jersey se uvolní v platovém stropu obrovská díra a Jágr by New Jersey jistě bral. A brankáři Martinu Brodeurovi by se mohlo ulevit. Jaromír Jágr mu totiž v kariéře dal hodně branek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

Další zprávy