Dobrý den, vítejte u online reportáže ze semifinále olympijského hokejového turnaje mezi USA a Kanadou. Zápas začíná v 18 hodin.
Pro oba týmy je to repríza finále z Vancouveru, kde nakonec slavili favorizovaní Kanaďané, kteří vyhráli 3:2 v prodloužení, když vítěznou branku vstřelil v 68. minutě Crosby. Nyní jsou ale oba celky v trochu jiných pozicích.
Hned třináct amerických hráčů si pamatuje právě vancouverský souboj, ovšem po výsledcích a hlavně výkonech jdou do dnešního semifinále coby mírní favorité právě Američané s kursem 2,35, na Kanadu je kurs 2,55.
Na obou stranách bude mít zastoupení hned devět klubů NHL, je pochopitelné, že odjinud zámořští hráči nominovaní nebyli. Je zde několik zajímavých dvojic - ta nejžhavější? Parťáci z jedné pětky a velcí kamarádi Johnathan Toew (Kanada) a Patrick Kane (USA).
"Nemyslím, že jsme pochybovali o tom, že se na turnaji nepotkáme. Pokud chceme zlato, musíme porazit každého, i Ameriku. Vím, že Patrick to cítí stejně," řekl zámořským médiím kapitán Chicaga Toews.
"Pochopitelně, že jsem tehdy cítil velké zklamání, jsem přece Američan. A bylo to cítit i v kabině. Ale zase na druhou stranu - NHL je něco jiného, nyní je už rok 2014, jsme připraveni dnes vyhrát," přidal se kouč americké reprezentace Dan Bylsma, toho času trenér Pittsburghu Penguins, který tak povede USA hned proti čtyřem svým svěřencům, včetně kapitána Sida Crosbyho, či elitního beka Krise Letanga. Ovšem jeho protějšek z Detroitu Mike Babcock bude mít podobné pocity.
Mimochodem, pro oba trenéry to bude další velké setkání - v roce 2009 se potkali ve finále Stanley Cupu a Bylsma zvítězil poté, co rok předtím slavil v souboji Detroit-Pittsburgh pro změnu Babcock. To ale ještě "Tučňáky" Bylsma nevedl.
A ještě jedna kuriozitka - dvojnásobnou chuť po pomstě bude mít Američan Phil Kessel, nejproduktivnější hráč turnaje. Důvod? Kromě Vancouveru také čtvrteční finále ženského turnaje, kde Kanada i přes stav 0:2 v 57. minutě slavila triumf 3:2 v prodloužení nad Amerikou. V jejím dresu smutnila mimo jiné také Kesslova sestra Anabel (VÍCE ZDE!).
A když už jsme ta jména nakousli, pojďme na sestavy...
Soupiska USA:
Quick (Miller) – Suter, McDonagh, Carlson, Orpik, Fowler, Shattenkirk, Faulk – Parise, Kesler, Kane – Pavelski, van Riemsdyk, Kessel – Brown, Callahan Backes – Stastny, Oshie, Pacioretty – Wheeler
Soupiska Kanady:
Price (Luongo) – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis – Kunitz, Bergeron, Crosby – Getzlaf, Benn, Perry – Marleau, Toews, Carter – Duchene, St. Louis, Sharp – Nash
Rozhodčí:
Meier (USA), Sutherland (Kanada) – Dědulja (Bělorusko), Devorski (Kanada).
A ještě ke vzájemné bilanci obou soupeřů - kromě olympiády v Turíně, se oba rivalové potkali na všech posledních hrách od Nagana. A pokaždé - čtyřikrát (ve Vancouveru 2x) - ve vyřazovacích bojích slavili Kanaďané, Američané sice před čtyřmi lety zvítězili, ovšem "jen" v souboji ve skupině! Celkově se oba rivalové pod pěti kruhy potkali 17krát, 11krát vyhráli Kanaďané, 3krát Američané, zbylé tři duely skončili remízou.
Úvodní buly bylo vhozeno! Druhé semifinále hokejového turnaje v Soči bylo odstartováno. Kdo vyzve v boji o zlato Švédsko?
A tlakem začínají Američané, Kane z úhlu Price nepřekonal.
Je zde klasické zámořské taktizování, už při druhém střídání využil Bylsma toho, že může střídat jako druhý.
Moc mu to ale nepomohlo, Crosby lajna si vytvořila tlak, který zakončil nepříjemnou střelu Doughty.
Hraje se nahoru-dolů, jak se dalo čekat, všechno končí Quick zákrokem proti Carterově akci.
Další zákrok Quicka, Američané to zatím před ním skvěle čistí.
Nádherný zákrok Price lapačkou po střele Carlssona švihem z mezikruží, kde jej našel Kessel. Krásná akce.
Obrovský tlak první a následně i druhé americké pětky se snažil dvakrát proměnit v gól bek McDonagh, Price na místě, ve druhém případě mu pomohla i obrana.
Na druhé straně kontroval Sharp, Quick ale mezírku mezi betony zavřel.