Slavia Praha
0:6
Sparta Praha
11. I. Rachůnek (Přibyl, Klimek), 21. Buchtele, 24. Hlinka PP (T. Rachůnek), 29. Hlinka (Ton), 34. Ton (Hlinka, T. Rachůnek), 59. Pech (Kumstát)

Dobrý večer, vítejte u online reportáže zápasu 11. kola hokejové Tipsport extraligy, ve kterém si to poprvé v letošní sezóně rozdají v pražské derby Slavia a Sparta. Zápas startuje v O2 areně v 18:15.

Na rozdíl od fotbalového derby se v tom hokejovém střetnou oba kluby za velmi podobné konstelace v tabulce. Oběma se totiž vydařil vstup do sezony a drží se tedy nahoře. Druhá Slavia má po deseti odehraných kolech jen o bod víc než pátá Sparta. Tabulku můžete prozkoumat ZDE.

Oba kluby ale pro nadcházející sezonu vsadily na jiný způsob hry. Zatímco Slavia sází na dobrou defenzivu a na výkony gólmanské jedničky Dominika Furcha, Sparta se od prvních kol vrhla do útoku a sází soupeřům pořádné množství branek. Za deset kol jich dala třiačtyřicet. Je to nejvíc z celé extraligy.

ELH, Sparta - Kladno: střídačka Sparty
ELH, Sparta - Kladno: střídačka Sparty | Foto: CPA Eduard Erben

A jak jsou na tom oba týmy, co se týče vzájemné bilance? Na rozdíl od fotbalu má v hokeji navrch Slavia. Ta vyhrála posledních pět vzájemných duelů.

Slavia vs. Plzeň, 9. kolo hokejové extraligy (Vladimír Růžička)
Slavia vs. Plzeň, 9. kolo hokejové extraligy (Vladimír Růžička) | Foto: CPA Eduard Erben
Slavia

Furch – Kadlec, Štich, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Knot, Šenkeřík – Poletín, Jelínek, Bednář – Sklenář, Růžička, Micka – Krenželok, Klhůfek, Stránský – Doležal, Tomek

Sparta

Pöpperle – Piskáček, Gřegořek, Krejčík, Švrček, Philipp, Sičák, Kubát – T . Rachůnek, Hlinka, Ton – Buchtele, Pech, Kumstát – I. Rachůnek, Přibyl, Klimek – Bahenský, Simon.

Zápas budou jako hlavní rozhodovat pánové Fraňo a Bauer, na čarách jim bude pomáhat dvojice Barvíř, Blümel

1.

Utkání právě začalo.

2.

Sparta začala zhurta, nepřesnost v její rozehrávce ale nakonec skončila zakázaným uvolněním.

2.

Je tu první vyloučení, Slavia půjde do čtyř. Provinil se obránce JURAJ VALACH.

3.

Domácí budou hrát více než minutu ve třech. Za hákování je vyloučen JAROSLAV BEDNÁŘ.

3.

Piskáčkova pumelice mířila vedle, ale Sparta se drží v pásmu.

4.

Piskáček opět pálil příklepem od modré, tentokrát byl úspěšnější. Furch ale dobře viděl a puk lapil.

4.

Vyloučení se nám kupí, Sparta se připravuje o dvojnásobnou početní výhodu, na trestnou lavici míří za nedovolené bránění JAROSLAV HLINKA.

4.

Už se hraje ve čtyřech. Slavia přežila to nejhorší.

5.

Slavia teď má téměř minutovou přesilovku.

6.

Také Sparta se však v oslabení ubránila, hra má však velké tempo, stále se hraje nahoru-dolů.

7.

Furch nyní předvedl dvojici výborných zákroků proti střelám Ivana Rachůnka a Klimka z bezprostřední blízkosti jeho branky.

10.

Další vynikající zákrok Furcha, Buchtele poslal do samostatného nájezdu proti brankáři Slavie Lukáše Pecha, ten však tváří v tvář Furchovi střelou mezi betony neuspěl.

10:36

Sparta však svůj drtivý tlak přece jen zužitkovala, po pohledné souhře se z mezikruží trefil do odkryté branky IVAN RACHŮNEK - 0:1! Daniel Přibyl objel branku, předložil puk Rachůnkovi, před nímž zívala odkrytá brána.

Extraliga, Sparta Praha - Kometa Brno: Ivan Rachůnek
Extraliga, Sparta Praha - Kometa Brno: Ivan Rachůnek | Foto: Eduard Erben
13.

Další velké šance Sparty, Kumstát nejprve z mezikruží trefil švihem pravou tyč Furchovy brány, poté dorážel z podobného místa Gřegořek a jen těsně minul bránu.

15.

Obrana Slavie si musí připadat v těchto chvílích jako na kolotoči. Po další rychlé souhře trefil Petr Ton z mezikruží břevno Furchovy brány.

16.

A je tu další gólová šance Sparty. Simon nahrál v přečíslení dvou hráčů na jednoho mezi kruhy Bahenskému, jehož střela z první mířila jen těsně nad břevno Furchovy brány.

17.

Sparta si svým tlakem vynutila faul soupeře. Dnes už podruhé míří za hákování na trestnou lavici JAROSLAV BEDNÁŘ.

19.

Sparta si až na Sičákovu bombu od modré do Furchových chráničů nevypracovala v přesilovce žádnou střelu na bránu, Slavia se ubránila, Bednář je na ledě.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

20.

Už při rovnovážném stavu hráčů na ledě si vypracovala Sparta další obrovskou šanci, hráči Slavia zapomněli na Petra Tona, který byl sám u pravé Furchovy tyče, nejproduktivnější hráč soutěže se rozhodl pro bekhendový blafák, puk však přes Furchův beton přehodit nedokázal.

Skončila první třetina, Sparta ji po gólu Ivana Rachůnka vyhrává 1:0, nutno však dodat, že nebýt výborných zákroků gólmana Slavie Dominika Furcha a sparťanské smůly v podobě dvakrát nastřelené brankové konstrukce, mohl být její náskok vyšší.

Slavia vs. Plzeň, 9. kolo hokejové extraligy (Furch)
Slavia vs. Plzeň, 9. kolo hokejové extraligy (Furch) | Foto: CPA Eduard Erben

O drtivé převaze sparťanů mluví i statistika, Sparta vede po první třetině na střely 13:1!

21.

Začíná druhá třetina.

21.

Jak skončila první třetina, tak začala i ta druhá. Před Furcha si najel Buchtele, nepřekonal ho střelou z mezikruží ani následnou bekhendovou dorážkou.

20:56

JAN BUCHTELE však složil následný reparát na výbornou a Sparta vede už 2:0! Zmocnil se puku za bránou, vyjel si až před Furcha, udělal mu kličku do forhendu a do odkryté brány se nemýlil.

HC Sparta - Mountfield HK
HC Sparta - Mountfield HK | Foto: Jakub Šafránek
22.

A znovu Sparta v obrovské šanci, Klimek nejprve sám před Furchem promáchl, puku se však zmocnil Ivan Rachůnek, který byl sám před Furchem, střelou mezi betony však neuspěl.

23.

A znovu velká šance Sparty, mezi kruhy si najel Lukáš Klimek a puk zacinkal na pravou tyč Furchovy brány.

23.

Sparta si vynutila další přesilovku, za faul kolenem odchází na trestnou lavici DAVID ŠTICH.

23:30

A Sparta okamžitě přesilovku využívá - 0:3! Po ideální přihrávce Tomáše Rachůnka do jízdy si udělal JAROSLAV HLINKA z hráčů Slavie slalomové tyče a poté se trefil přesně nad Furchovu lapačku.

HC Sparta - Atlant Mytišči (příprava na sezonu 2013-14) - Jaroslav Hlinka
HC Sparta - Atlant Mytišči (příprava na sezonu 2013-14) - Jaroslav Hlinka | Foto: CPA Eduard Erben
27.

První nebezpečný střelecký pokus Slavie snad po patnácti minutách hry. Kadlecovo nahození od modré tečoval Sklenář do protipohybu Pöpperleho, ten však špičkou betonu puk vyrazil mimo bránu.

28:28

Tak to už je devastace. Slavia se prakticky nemůže vůbec dostat ze své poloviny, naopak znovu inkasuje - 0:4! Na pravé straně proklouzl u mantinelu dvěma obráncům Slavie Petr Ton, v situaci dva na jednoho předložil puk na levou stranu rozjetému JAROSLAVU HLINKOVI, který se trefil přesně pod břevno Furchovy brány.

HC Sparta vs Škoda Plzeň
HC Sparta vs Škoda Plzeň | Foto: Eduard Erben
32.

Ton jel z úhlu sám na Furcha, jenže podklouzl a jeho přihrávka vleže jen projela brankovištěm.

34.

Pátý gól měl na hokejce Ivan Rachůnek, který si najel před Furcha, trefil jej však jen do vyrážečky.

34:00

Sparta však přece jen dává pátý gól, poprvé se dnes prosadil nejproduktivnější hráč extraligy PETR TON - 5:0. Vyměnil si role s Jaroslavem Hlinkou, po jeho přihrávce do jízdy si z levé strany najel až před Furcha, puk před ním zasekl a překonal jej blafákem do bekhendu.

Hokej, extraliga, Sparta - Kometa Brno: Petr Ton
Hokej, extraliga, Sparta - Kometa Brno: Petr Ton | Foto: CPA
34.

Pátý inkasovaný gól už byl na brankáře Slavie DOMINIKA FURCHA příliš a poprvé v sezoně přepouští místo v bráně ADAMU SVOBODOVI.

35.

Slavia má svou první velkou gólovou šanci, Pöpperle špatně rozehrál, Wharton však místo odkryté brány trefil přesunuvšího se brankáře Sparty a dorážka Micky skončila na chráničích jednoho ze sparťanských obránců.

36.

Sparta však hned z protiútoku reaguje další velkou gólovou šancí. Přibyl se z levé strany protlačil až před Svobodu, ten však po jeho bekhendovém blafáku vyrazil puk lapačkou.

39.

Sparta si zahraje další přesilovku, za faul loktem míří na trestnou lavici JAKUB SKLENÁŘ.

40.

Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

40.

Svoboda si poradil s bekhendovou dorážkou Tomáše Rachůnka. Poté odolal i po velkém závaru před jeho brankovištěm, kdy se jej snažili překonat Kumstát s Pechem.

40.

A ještě jedna velká šance Sparty ve druhé třetině, Kumstát vjel do pásma Slavie, našel parádní zadovkou mezi kruhy Lukáše Pecha, který trefil horní tyč Svobodovy brány.

Druhá třetina končí, Sparta ji vyhrává 4:0. Oproti první třetině dokázala využít svůj drtivý tlak a zcela zaslouženě vede na ledě Slavie už o pět branek. Daří se všem čtyřem pětkám Sparty, první útok ve složení Ton - Hlinka - Tomáš Rachůnek má však na vedení Sparty nejvyšší podíl, po jejich akcích padly tři góly Sparty.

O radost se mladíkem Sekáčem (uprostřed) přišli podělit také zkušenější Marek Hovorka i veterán Michal Broš (vpravo). | Foto: Eduard Erben

O drtivé převaze Sparty mluví i statistika, Sparta vede po dvou třetinách na střely 25:6!

41.

Začíná třetí třetina.

41.

Slavia je kompletní, Sklenář je na ledě.

41.

V kabině Slavie bylo o přestávce jistě bouřlivo, což se projevilo hned na úvod třetí třetiny. Hned po návratu Sklenáře na led dostal útočník Slavie na levé straně puk do jízdy od Kadlece, švihem vypálil, Pöpperle se však stihl rychle přesunout k pravé tyči.

44.

Ani Sparta však nepolevuje v útočné hře, po rychlé souhře Ivana Rachůnka s Přibylem si druhý jmenovaný vyjel zpoza brány před Svobodu, puk však málo zvedl a Svobodu trefil do ramena.

46.

Jaroslav Hlinka měl na hokejce hattrick, natlačil se až před Svobodu,   rozhodl se pro forhendový blafák, po němž však trefil ležícího Svobodu 'jen' do betonů.

50.

Sparta je i ve třetí třetině aktivnější, hattrick měl na hokejce Kumstát, který si od mantinelu sjel až mezi kruhy, v dobré pozici však trefil 'jen Svobodovu vyrážečku.

Utkání sleduje 11 716 diváků, což je dosavadní rekord probíhajícího ročníku extraligy.

51.

Pöpperle nyní zabránil Slavii v čestném úspěchu, nejprve vyrazil tečovanou střelu Valacha od modré a poradil si i s následnou Mickovou dorážkou ze vzduchu.

51.

Slavia si zahraje druhou svou dnešní přesilovku, za krosček je vyloučen obránce Sparty RADEK PHILIPP.

53.

První kompletní přesilovka Slavie však byla zcela neplodná, Philipp je zpět na ledě.

53.

Další Hlinkova šance na hattrick, po křižné přihrávce Tona byl sám u poravéí tyče, trefil však 'jen' přesunuvšího se Svobodu.

54.

Přesilovku si vzápětí zahraje Sparta, za zdržování hry po vyhození puku za hrazení je vyloučen obránce PETR ŠENKEŘÍK.

56.

Ani Spartě přesilovka vůbec nevyšla, Šenkeřík je zpět na ledě.

58:07

Sparťanští fanoušci jsou v euforii, po parádní zadovce Petra Kumstáta před prázdnou branku střílí šestou branku Sparty LUKÁŠ PECH - 0:6.

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

Zápas se dohrál za hromového potlesku sparťanských fandů vestoje, Sparta vyhrává první derby pražských S v sezoně 6:0 a po pěti předchozích prohraných vzájemných zápasech vrací Slavii vše i s úroky.

Sparta se díky drtivé výhře dostává na druhé místo, na vedoucí Pardubice ztrácí stále bod, Slavia klesá na čtvrté místo, když na Spartu nyní ztrácí dva body. Dnešní kanonáda pomohla v čele kanadského bodování soutěže dvojici Petr Ton - Jaroslav Hlinka. Ton ji vede s bilancí 18 bodů za 10 gólů a 8 asistencí, o bod zpět je s 8 góly a 9 asistenci Hlinka.

Tímto se s vámi loučím a u další online reportáže ze zápasů hokejové extraligy se těším na shledanou.