ŽIVĚ Finsko - Slovensko 2:1. Slováci bez čtvrtfinále

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
7. 5. 2011 22:30
Slovenští hokejisté byli vyřazeni, postupovou naději jim vzali finové

Minuta po minutě

- Dobrý večer! Vítejte u dnešního online přenosu ze zápasu hokejového mistrovství světa mezi Finskem a Slovenskem.

- Domácí Slováci v něm hrají o naději na setrvání mezi kandidáty na postup do čtvrtfinále. Zatím jsou v osmifinálové skupině bez bodu a tedy blízko vyřazení, což by bylo pro pořadatelskou zemi velkým zklamáním.

- Finové mají na kontě pět bodů a mají tak postup do play off velmi blízko. Určitě si však budou chtít svou pozici pro vyřazovací boje co nejvíc vylepšit, aby pak šli na relativně lehčího soupeře.

- Sestavy obou výběrů:
Finsko: Vehanen (Lassila) - Leipisto, Salmela, Valivaara, Niskala, Vaananen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Koivu, Ruutu, Pyorala - Kapanen, Aaltonen, Komarov - Pesonen, Immonen, Granlund - Nokelainen, Pihlstrom, Lahti.
Slovensko: Halák (Lašák) - Baranka, Jurčina, Višňovský, Štrbák, Podhradský, Graňák, Majeský - Gáborík, Demitra, Marián Hossa - Stümpel, Šatan, Marcel Hossa - Růžička, Zedník, Handzuš - Cibák, Surový, Radivojevič.
Rozhodčí: Kurmann, Reiber (oba SUI) - Carlson, Murchison (oba CAN).

- Oba týmy vstupují na led.

0:01 Utkání právě začalo.

1:30 Domácí začínají náporem, který umocňuje bouřlivé publikum.

2:02 První střelu vysílá Růžička. Vehanen vyráží před Zedníka, který se však k dorážce nedostal.

4:30 Slováci se po svých útocích také poctivě vracejí do obrany, a tak Finům dělá problém konstruktivně přejít střední pásmo.

5:40 Slovácí budou mít možnost zužitkovat svůj tlak, neboť na dvě minuty míří na trestnou lavici Jaakola.

6:00 Slovenská přesilovková formace se rozestavěla do přesilovkového vzorce a snaží se vymyslet gólovou kombinaci.

7:01 Dvě nahození, která Vehanenovi ztěžovalo clonění slovenských útočníků, končí mimo branku.

8:10 Tak přesilovku Slováci nevyužili, ale znatelně utahují šrouby. Zatím však bez stoprocentních šancí.

9:10 Leipistö to zkouší od modré. Jeho tečovanou střelu Halák kontroluje.

10:35 Demitra vrací zpoza brány na Gáboríka, před brankovištěm však puk dřív uzmul finský bek.

11:15 Před pravým kruhem vysílá nebezpečnou střelou taháčkem Stümpel.

11:50 Z křídla pálí rozjetý Immonen, jeho ztečovanou střelu se snaží dorážet Pesonen. Halák je však na místě.

12:30 Hra se v posledních minutách vyrovnala. Finům se už daří lépe přecházet střední pásmo a dostávají se do zakončení.

12:40 Halák znovu v permanenci. Neposedný puk však nadvakrát zkrotil.

14:43 Nyní se Slováci znovu nadechli k náporu, jenže až příliš se utápějí v rozích.

15:21 Finové jsou znovu vylučováni. Tentokrát se provinili hrou ve více lidech, než povolují pravidla.

16:21 Slovensko vede 1:0! Demitra přihrál z pravého kruho do levého, odkud míří přesně pod víko GÁBORÍK.

16:52 Zblízka málem vyrovnal Ruutu. Slovensko zachránil Halákův beton, který zacelil mezeru u pravé tyče.

18:30 Slováci drží Finy ve svém útočném pásmu, což je nejlepší recept, jak uhájit těsné vedení.

20:00 První třetina skončila.

- V prozatím opatrném utkání mají navrch Slováci, kteří se také jednou gólově prosadili. Jinak se však šance rodí spíše sporadicky.

- Malé odskočení do druhé osmifinálové skupiny. V zápase USA s Francií svítí po první třetině překvapivý stav 1:1.

20:01 Začala druhá třetina.

20:55 Aaltonen poslal puk před brankoviště na Komarova, který však puk před odkrytou bránou nezasáhl.

21:22 Grandlund před prázdnou bránou trestuhodně míjí.

22:00 Tak teď jsou Finové na koni, ovšem ve dvou stoprocentních šancích selhali.

23:35 Tlak seveřanů si vynutil nedovolené hákování Jurčiny.

25:05 Slovenská čtveřice si zatím vede velmi dobře. Finové se neumějí rozestavět a rozehrát si puk do nebezpečných pozic.

25:35 Halák kontroluje puk u své levé tyče. Na dotírající Finy se sesypala slovenská ´ochranka´ a vysvětluje jim, že tak důrazné atakování jejich gólmana si nesmí dovolit.

26:00 Tak místo šancí teď vidíme spíš nepřesnosti.

27:43 Stümpel zdvihl proti Leipistömu ruce příliš vysoko a musí si jít za to sednout k časoměřičům.

29:00 Finům dělalo přesilovkové rozestavění velký problém. Až po notné době se dostali ke střele. Immonenovu ránu však Halák viděl a v pohodě pokryl.

29:43 Slováci se na konci svého oslabení dostali do nebezpečného brejku dva na dva, který Finové likvidují jen za cenu Pesonenova faulu.

30:45 Slováci nyní hrají přesilovku. Od modré to zkouší Růžička, jeho střelu k tyči vyráží betonem Vehanen.

32:01 Granlund po přihrávce zpoza brány pálí z první.

32:45 Slováci jsou nyní pod obrovským tlakem, vyčerpaný Višňovský stále nestihl vystřídat.

33:30 Teď bylo domácím pořádně horko. Finové se v jejich pásmu usadili s jednou přestávkou snad na dvě minuty. Hru konečně přerušuje Halák.

34:55 Višňovský střílí mezi kruhy k tyči. Vehanenův rozklek je však pohotový.

38:00 Znovu převažují pevné obrany. Zdá se, že oba týmy chtějí dovést současný stav do druhé přestávky.

39:15 Tak chyba lávky. Nyní se před oběma brankami pořádně zablesklo a změna stavu nebyla daleko.

40:00 Druhá třetina skončila.

- Ve druhé části jsme sledovali opačný poměr sil. Finové pořádně zazlobili už krátce po změně stran. Avšak Slováci jejich náporu odolali a drží nadějný stav i nadále.

- Ve druhém souběžně hraném utkání už USA nad Francií podle předpokladů vedou 3:1.

40:01 Začala třetí třetina.

40:30 Tak to byla obrovská šance! Koivu sám před Halákem střílí jen do jeho betonu.

41:24 Za sekání je vyloučen Niskala.

42:26 Gáborík pálí z pravého kruhu. Marián Hossa dorážku minul.

44:10 Nahození Niskaly likviduje Halák.

46:00 Finové nyní mají optickou převahu, ovšem jejich nápor je hodně platonický.

48:18 Finsko srovnává na 1:1! Hodně kuriozní a nešťastný moment sráží Slováky. Domácí formace ještě nebyla pořádně připravená, brankář Halák se dokonce teprve koncentroval na svůj postoj, a po rychle vyhraném buly pálil Pyorala, jehož střelu tečoval RUUTU.

49:00 Slováci jsou viditelně otřeseni, stejně tak i jejich publikum.

50:26 Finsko vede 2:1! Finové přešli do rychlého protiútoku a zleva Haláka propálil znovu RUUTU.

52:00 Slováci mají osm minut na to, aby vstřelili dva góly, které by je nechali v postupové hře. Naopak Finové jsou krůček od čtvrfinálové jistoty.

54:32 Obránce Graňák podpořil útok a po naražení kotouče ve středním pásmu ostře pálí.

55:20 Handzuš naznačil objetí branky, ale posílá puk na bližší tyč. Vehanen však jeho lest prokoukl a situaci si pohlídal.

58:00 Poslední dvě minuty do konce třetí třetiny. Slovenská nálada míří k bodu mrazu.

58:20 Slováci zkoušejí hru bez brankáře.

58:59 Slovenský trenér Glen Hanlon si bere oddechový čas.

59:01 Slováci vyhráli buly, ale puk míří ven z útočného pásma.

59:30 Kotouč je znovu před finskou brankou, ale Finové si situaci hlídají.

59:56 Slováci se nechtěně dokonce snažili o hru v sedmi. Pár vteřin před koncem je tady ještě jedno vyloučení.

60:00 Utkání právě skončilo.

- Poslední naděje Slováků na čtvrtfinále právě zhasla. Pořádající země se tak musí vypořádat s velkým zklamáním. Poslední zápas s Dánskem už bude rozhodovat pouze o jejich konečném umístění. Finové se radují z jistého postupu.

- Děkujeme Vám za pozornost a přejeme dobrou noc!