ŽIVĚ: Česko proti Švédům bojuje o nápravu reputace

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
13. 5. 2010 0:00
Českou republiku čeká poslední zápas ve skupině C na mistrovství světa. Dokáže proti Švédům napravit blamáž z utkání s Norskem?
Ondřej Němec v zápase proti Švédsku
Ondřej Němec v zápase proti Švédsku | Foto: Reuters

Minuta po minutě

Dneska se rozhodne o titulu

Parádní reparát za nepovedený duel s Norskem se českému týmu vydařil v utkání se Švédy, které vyhrál 2:1. Po skvělé první třetině dokázali Češi zastavit Švédský nápor a zaslouženě vyhráli. Do skupiny F si tak ze základní skupiny přinesou tři body.

60:00 Konec zápasu, Česko vítězí 2:1

59:34 Gustavsson opustil branku, ale v zápětí se do útoku dostali Češi a Klepiše musel faulovat Svensson

59:10 Češi se stále drží v útočné třetině, Švédové v pěti

58:40 Švédsko si bere time-out, za 22 sekund se vrátí na led vyloučený Martensson

58:15 Švédové se v oslabení ve třech vrhli do útoku, nic z toho ale nebylo

58:01 Češi hrají přesilovku spíš na jistotu, přesto se pěknou ranou od modré prezentoval Čáslava

57:01 A tlak Švédů teď zcela zbytečným faulem přerušuje Martensson

56:30 Česko teď drží Vokoun, pokryl dvě nebezpečné rány Švédů

56:03 Švédům pokus o rychlý brejk nevyšel, ofsajd

55:47 Švédové se nemohou dostat do třetiny s pukem na holi, pomohlo jim až zakázané uvolnění Růžičkova týmu

55:00 Do konce základní hrací doby zápasu zbývá pět minut

54:24 Druhé české přesilovkové formaci se tolik nedařilo, Švédsko je kompletní

53:27 A další rána Blaťáka, puk nedokázal do branky zamést Jágr

52:30 Také Češi jsou v přesilovce nebezpeční, dobře pálil Blaťák a Gustavsson teď měl hodně práce

52:24 A vylučovat se teď bude na druhé straně. Enqvist v nejnevhodnější chvíli pro Švédy posílá svůj tým podražením Růžičky do čtyř

51:59 Češi jsou v plném počtu

51:00 Švédové měli v první minutě přesilovky několik hodně dobrých příležitostí, Harju dokonce nastřelil tyčku Vokounovy brány

49:59 A Česko jde pošesté do oslabení, Nylandera fauloval Gřekořek

49:27 Wallinovi na středu hřiště najednou vyrostl strom v podobě Čáslavy. Švéd se od něj odrazil na dva metry

48:18 Dobrá akce Vampolovy formace, zblízka nebezpečně na Gustavssona pálil Kašpar

47:45 Švédové točili druhou českou formaci v obranné třetině, ale ránu Larssona pokryl Vokoun

46:17 První český útok zastavil nápor Švédů a dvě dobré příležitosti měli Jágr a Červenka. Gustavsson jejich pokusům odolal.

45:42 Švédové dál melou český výběr, ale nakonec se z útočné třetiny dostali sami nepřesnou nahrávkou

44:27 Švédové jsou nyní v tlaku, nebezpečně pálil Paersson

43:30 První nebezpečná akce Švédů, ale Karlsson z dobré pozice na kruzích netrefil Vokounovu branku

42:20 Češi především dobře brání, jejich soupeři se prosazují jen obtížně

41:25 Hra se přelévá ze strany na stranu, ani jeden tým se zatím nedostal ke střele

40:01 Začala třetí třetina

V souběžně hraném utkání již vedou Slováci 3:0 nad Kazachstánem.

I po druhé třetině Česko vede, ačkoliv Švédové si dokázali v úvodu této části vytvořit silný tlak a vstřelit poměrně šťastnou vyrovnávací branku. Jenže po ubráněné přesilovce v polovině zápasu se prosadil znovu po brejku Petr Hubáček a poslal Čechy opět do jednobrankového vedení. Na střely je to nyní 27-24 pro Českou republiku.

40:00 Skončila druhá třetina.

39:14 Zakázané uvolnění "Tří korunek"

38:30 Červenkova formace se usadila v útočné třetině a chvíli motala Švédy, ovšem slávistický forvard vše zakončil sice překvapivou, ale slabou střelou

37:25 Švédové hrají v plném počtu

36:45 Tvrdou střelu Blaťáka Gustavsson jen vyrazil, ale opuštěný puk si našli dříve Švédové a vyhazují

36:30 Švédové zatím dobře brání

35:20 Enqivist hned po buly trefil hokejkou Červenku do obličeje, až z něj crčí krev, ale píšťalky sudích zůstávají němé.

35:10 Nádherný ťukes Švédů zakončoval Nilsson, ale Vokoun byl u tyčky včas a téměř jistý gól zachránil. Z protiútoku zahrozili Češi, ale jejich akci zastavil faulem Johansson, který půjde na trestnou

34:16 Červenka našel příhrou zpoza branky Barinku, ten ale z bezprostřední blízkosti nedokázal prostřelit Gustavssona.

32:30 Martensson teď nebezpečně tečoval puk před českým brankářem, ale Vokoun jeho ránu dokázal vyrazit

31:50 Další samostatný nájezd Čechů, Klepiše ale tentokrát tísnil švédský bek a navíc střílel z úhlu. Gustavsson jeho tvrdou ránu lapil.

30:30 Rolinek a Pettersson se kočkovali před brankou Švédů a půjdou na tresnou lavici. Hraje se ve čtyřech

30:22 Na střely je to nyní 20 ku 18 pro Česko, ovšem Švédové vystřelili v druhé třetině již dvanáctkrát, zatímco Češi jen dvakrát.

29:14 Česko vede nad Švédy 2:1 Švédové motali českou čtyřku i druhou minutu své přesilovky, jenže zapomněli na Jiřího Novotného, který se po návratu z trestné lavice dostal do situace dva na jednoho společně s Petrem Hubáčkem, kterému prvně jmenovaný nabil na utěšenou střelu k tyčce Gustavssonovy branky.

28:06 V první minutě přesilovky Švédů pálili Mortensson a Svensson, ale Vokoun jejich pokusy kryl

27:06 Obrovská šance Kašpara, který se po parádním pasu z obrany sám řítil na Gustavssona, ale puk za záda švédského brankáře polo-blafákem dostat nedokázal. Při následné mele před brankou Švédů fauloval Novotný a Češi opět půjdou do čtyř.

26:28 Češi se v oslabení ubránili, ale Švédové při něm několikrát významně zahrozili.

25:44 Od modré tvrdě pálil Karlsson, ale jeho ránu našel Vokoun mezi betony

24:28 A Češi navíc budou hrát oslabení, hákoval Barinka

24:03 A je to 1:1. Švédové hned z protiútoku předvedli ukázkový tandem a Paajarvi se štěstím procedil puk přes Vokouna za brankovou čáru.

23:40 První střela českého týmu ve druhé třetině, postaral se o ni Jágr

22:40 Velká šance Nylandera, ale z mezikruží trefil jen hruď Vokouna

21:10 Švédové v úvodu prostřední části aktivnější, Češi se jen brání

20:13 Hned po buly se Švédové dostali ke střele, ale Vokoun v pohodě kryje

20:01 Začala druhá třetina, dokáží Češi udržet nasazené vysoké tempo?

V paralelně hraném utkání vede Slovensko nad Kazachstánem 1:0 díky brance Marka Zagrapana.

Češi po první třetině zaslouženě vedou nad Švédskem 1:0, když jim vedení již v první minutě v oslabení trefil Tomáš Rolinek. Hráči s lvíčkem na prsou byli aktivnější i důraznější a dokázali brankáře Gustavssona zasypat osmnácti ranami. Vokoun na druhé straně zastavil pouhých šest pokusů zaskočených Seveřanů.

20:00 První třetina končí.

19:48 Aktivní Omark se opět dostal ke střele, ale Vokoun jeho ránu přes obránce v klidu pokryl.

19:01 Švédové zatlačili Čechy do vlastní třetiny a několikrát ohrozili Vokouna, jenže vzápětí se po rychlém protiútoku dostal ke dvou nadějným střelám Jágr. Gustavsson však kryje.

18:33 Hra přerušena, u mantinelu leží sražený Hubáček, jehož tvrdě srazil Nylander. vylučovat se nebude

17:30 Z přesilovky jednoho muže Češi nic nevytěžili, nyní se hraje hlavně po rozích

16:23 Začala minutová česká přesilovka

16:20 Ránu Karlssona Vokoun vyrazil a z protiútoku se pokoušel prosadit Marek, ovšem i na druhé straně byl úspěšnější brankář.

15:23 První minutu oslabení Češi zvládli, navíc Blaťáka vysokou holí fauloval Jonas Andersson a síly na ledě se vyrovnají

14:23 Dvě minuty za hákování Omarka dostává Jakub Klepiš

13:41 Češi jsou stále lepším týmem, i když Švédům ubráněná přesilovka viditelně posílila sebevědomí

12:47 Velká šance Rolinka, ale český kapitán nedokázal vstřelit tváří v tvář Gustavssonovi svůj druhý gól v zápase, když gólmana Seveřanů trefil do betonu.

12:20 Švédsko je v plném počtu. Tahle přesilovka se Růžičkovu výběru moc nepovedla.

11:40 Nylander vyskočil z trestné lavice, dostal nahrávku od švédských beků a jel sám na Vokouna. Český brankář jeho pokus dokázal vyrazit.

10:40 Jágr a spol. nedokázali vymyslet kloudnou akci, a tak střídají

09:55 A následuje další faul Švédů, Česko bude hrát přesilovku 5 na 3. Provinil se Enqvist.

09:40 První přesilovka českého týmu, Jágra seknul Nylander a půjde si odsedět dvě minuty na trestnou lavici.

09:40 Velká šance Červenky, který narušil rozehrávku Švédů, ale jeho ránu Gustavsson vyrazil.

09:01 I čtvrtý útok se snaží přispět svoji troškou do útočného mlýna, Švédové se teď jen brání

07:43 Tlak Česka pokračuje, Kašpar teď pálil tvrdou ranou z pravého kruhu

06:55 Markova formace teď dlouho motala Švédům hlavy, ale žádnou větší příležitost si nakonec český druhý útok nevytvořil

06:20 Situaci dva na jednoho nevyřešil dobře Červenka, který chtěl přihrát Jágrovi, ale jeho asistenci zblokoval švédský bek. Naštěstí jen ke Klepišovi, který z mezikruží měl šanci zvýšit české vedení. Gustavsson ale jeho ránu pokryl.

05:20 První střela na Vokouna, postaral se o ni Omark, ale český gólman v pohodě vyráží do rohu

04:30 Vampola se během svého střídání dostal hned ke dvěma ranám na švédskou branku, ovšem ani jedna nebyla nebezpečná

02:34 Jaromír Jágr se chytře otočil v útočném pásmu a ohrozil švédskou branku, jenže Gustavsson si tentokrát s českým pokusem poradil. To už hrajeme v plném počtu.

00:54 Česko vede 1:0, Tomáš Rolinek vypíchl Švédům puk, vyřítil se sám na brankáře a přesnou střelou k tyči posílá Čechy do vedení.

00:47 Dva švédští hráči se srazili ve střední třetině a Eriksson musí s pochroumaným kotníkem na ošetřovnu

00:40 Český tým jde do oslabení, rozhodčí Kadyrov viděl hákování Jaromíra Jágra

Čechy vítá zaplněná mannheimská SAP aréna; příznivci českého výběru mají v hledišti výraznou převahu.

00:01 Utkání právě začalo

Sestavy pro dnešní utkání: v té švédské již chybí Matthias Weinhandl, nejlepší střelec "Tří korunek", který si stěžoval na bolesti hlavy a šampionát pro něj skončil.

Česká republika: Vokoun (Pavelec) - Rozsíval, Čáslava, Rachůnek, Gřegořek, Barinka, Blaťák, Novák - Červenka, Klepiš, Jágr - Marek, Rolinek, Voráček - Novotný, Vampola, Kašpar - Růžička, Koukal, Kvapil.

Švédsko: Gustavsson (Lindback, Markstrom) - Johansson, Hedman, Ericsson Jon., Karlsson, Ekman Larsson, Backman, Gunnarsson - Martensson, Ericsson Jim., Nilson - Engqvist, Wallin, Paarjavi Svenson - Persson, Omark, Harju - Pettersson, Andersson, Nylander.

Česko - Švédsko: hokejový souboj v číslech

Každopádně nás dnes čeká napínavý souboj, neboť oba týmy nutně potřebují jak body do čtvrtfinálové skupiny, kam krom Česka, Švédska a Norska postoupí ještě Švýcarsko, Kanada a Lotyšsko, tak upokojit fanoušky, které rozhodně předváděné výkony obou týmů nemohly nadchnout. Čtěte také:

Už přišel čas fandit Slovákům? Ještě ne, vydržte

Jágr: Mladí by ´zlaté generaci´ měli líbat zadky

Švédové s Nory nezaváhali, ovšem jejich podceňovaný soupeř dlouho v utkání držel se "Třemi korunkami" krok a ještě v poslední třetině hájil stav 2:2. Nakonec ovšem Norsko podlehlo Švédům 2:5. Ve druhém utkání ve skupině Švédové jen těsně porazili Francii, i když v zápase vedli po třiceti minutách již 3:0. Jenže Francouzi se vzepjali a v poslední části snížili na rozdíl jediné branky. Vyrovnání se už ale nedočkali. Čtěte také:

Švédsko ani Slovensko blamáž nepřipustily, ale měly namále

Finové posílají Američany do skupiny o záchranu

Češi do šampionátu vstoupili vítězstvím nad Francií 6:2, ovšem poté přišlo nepodařené utkání s outsiderem z Norska, který poprvé ve své historii Česko (či Československo) porazil. Seveřané efektivní hrou nakonec Čechy udolali 3:2. Což mimo jiné znamená, že pokud Češi prohrají se Švédy, pak si do čtvrtfinálové skupiny nepřinesou ani bod, neboť Francie, jíž dokázali porazit, bude bojovat jen o udržení. I proto vyhlásil trenér Růžička, že zápas se Švédy má pro tým nejvyšší důležitost. Čtěte také:

Růžička: Zápas proti Švédsku? Jako by šlo o všechno

Poláci i Norové: podívejte se, kdo všechno už Čechy zostudil

Dobrý večer, vítám Vás u on-line přenosu ze zápasu Česko - Švédsko. Výběr Vladimíra Růžičky čeká poslední utkání v základní skupině hokejového šampionátu a v sázce jsou důležité body pro další fázi mistrovství. Úvodní buly se vhazuje ve 20:15.

Přehledně: tudy vede cesta k titulu mistra světa