Růžička: Zápas proti Švédsku? Jako by šlo o všechno

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 5. 2010 21:53
Česko nutně potřebuje body pro další fázi MS
Vladimír Růžička
Vladimír Růžička | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Mannheim - Utkání se Švédskem ve čtvrtek večer zakončí boje českého týmu v základní skupině a určí, které místo v ní obsadí.

Tento zápas však bude mít výrazný vliv rovněž na další české působení na turnaji.

Jeho výsledek se totiž započítává do osmifinálové skupiny, v níž Češi narazí na Kanadu, Švýcarsko a Lotyšsko.

A vstupovat do ní bez jediného bodu, to by byla hodně zapeklitá situace, která by postup do čtvrtfinále už předem hodně vzdalovala. "Pro nás jsou teď už všechny zápasy, jako by byly o všechno. Musíme do toho jít a vyhrát," uvědomuje si důležitost následujícího i dalších střetnutí trenér Vladimír Růžička.

Čtěte také:
Už přišel čas fandit Slovákům? Ještě ne, vydržte
Růžička: honíme to po rozích a pořádně nevystřelíme
Česká blamáž na MS: Jágr versus Norsko 2:3

Pokud by Češi znovu zklamali a Norové postoupili na úkor Francie, neměli by Růžičkovi svěřenci poprvé od zavedení systému osmifinálových skupin v roce 1998 při vstupu do této fáze ani bod.

"Zápas se Švédy je jako čtvrtfinále," přirovnává kapitán mužstva Tomáš Rolinek. Zároveň věří, že porážka s Norskem tým nabudí. "Po Norsku nebyla dobrá nálada, porážky jsou od toho, aby se pak vítězilo."

Poučen nepovedenou úterní blamáží hlásí návrat ke správné taktice. "My do toho půjdeme jinak než proti Norsku. Budeme hrát od první minuty, zodpovědně a hlavně s nasazením. To nasazení nám chybělo. Nedohráváme souboje, toho soupeře to musí bolet," burcuje své spoluhráče Rolinek.

Bojovnost je základní složkou pro recept na úspěch i podle Růžičky. Zvlášť u mužstva, které je složeno z tolika nováčků a mladých hráčů. "Představuji si to tak, že když je někdo poprvé na mistrovství světa, tak tady poleze po čtyřech. Kdyby tam měl rozkousat mantinel. Musíme to z těch kluků dostat, jinak nemůžeme uspět. Musí se o to porvat. I v takovém zápasu jako s Norskem musíme vyžadovat větší nasazení."

Změny v sestavě mají vyrovnat sílu formací

Zlepšení by měly přinést také změny v sestavě. Do branky se vrátí Tomáš Vokoun. Do elitního útoku s Jágrem a Červenkou se posune Klepiš namísto Rolinka, který nastoupí v druhé formaci s Voráčkem a Markem. Hubáček se tak představí s Koukalem a Růžičkou. "Malinko se to obměnilo, dal jsem to tak dohromady a uvidíme, jestli to bude fungovat. Potřebujeme, aby jednotlivé lajny byly vyrovnanější," řekl český kouč ke změnám v ofenzivních trojicích.

Proházet by se měly také obranné páry. "Když se Norové dostali k nám do třetiny, tak to děsně hořelo. Vzadu jsme hráli špatně. Na tréninku jsme se na to zaměřili, budeme mít individuální pohovory a také si něco pustíme na videu," sdělil Růžička.

Nejistý je start Filipa Nováka, kterého trápí zraněný klíček v rameni. "Jde o klíčko-lopatkový kloub. Jeden konec klíčku odskočí od lopatky, protože tam praskne vaz. Myslím, že má prasklý jeden ze tří, které tam jsou. Paradoxně se to nepozná rentgenem," odhalil podrobnosti Novákova zdravotního stavu lékař českého týmu Vladislav Hospodár.

Ať už mužstvo proti Švédsku nastoupí v jakémkoliv složení, cíl zůstává stále stejný: bodovat a konečně předvést přesvědčivý výkon. "Norsko jsme si vyříkali, musíme hodit za hlavu, co bylo, musíme hrát hlavně na ledě. Mužstvo má určitě na víc, dokázali jsme to na Švédských hrách," řekl útočník Jan Marek.

Pravděpodobná sestava ČR: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Barinka, K. Rachůnek, Gřegořek, (F. Novák) - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček - (Kvapil).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy