Vstup do turnaje nevyšel. Junioři prohráli se Švédskem 2:5

Adam Sušovský Adam Sušovský
27. 12. 2014 1:15
Čeští hokejisté chtějí na juniorském mistrovství světa medaili. V úvodním utkání na turnaji ale se Švédskem drželi krok jen dvě třetiny a prohráli 2:5.
Vítek Vaněček musel lovit na úvod šampionátu puk ze své sítě hned pětkrát.
Vítek Vaněček musel lovit na úvod šampionátu puk ze své sítě hned pětkrát. | Foto: ČTK

Toronto - Čeští hokejisté odjeli na juniorské mistrovství světa do Kanady pro medaili, v úvodním utkání na turnaji ale se Švédskem v noci na sobotu drželi krok jen dvě třetiny a nakonec prohráli s favoritem základní skupiny hladce 2:5. Obě branky Čechů vstřelil ve druhé třetině Jakub Vrána,

Už v noci na neděli hrají Češi další zápas ve skupině proti Švýcarsku.

Během úvodního utkání se Švédskem Češi sice silného soupeře přestříleli, jenže vyloženě navrch měli jen chvíli ve druhé třetině, kdy zápas v době sílícího tlaku vyrovnáním zdramatizovali, ale krátce na to si ho hrubou chybou také celý pokazili.

Pod tlakem Švédové chybovali

Švédové vstoupili do utkání aktivněji, byli to ale Češi, kteří si v jeho začátku vytvářeli větší gólové příležitosti. Už v páté minutě zakončil přečíslení těsně vedle levé tyče David Kaše, o chvíli později po krásné kombinaci prvního útoku zase neuspěl z bezprostřední blízkosti Vrána.

Ve čtrnácté minutě ovšem u mantinelu fauloval Špaček a Švédové přesilovou hru okamžitě potrestali. Adrian Kempe si vybruslil na pravý kruh a vypálil přesně pod břevno, Vít Vaněček v bráně Čechů v tu chvíli vůbec nic neviděl.

Švédové získali najednou jistotu a drželi Čechy až do konce třetiny pod tlakem. Navíc jim v poslední minutě ještě přibalili gól do šatny a zvýšili vedení na rozdíl dvou branek. Jens Lööke zůstal před bránou trestuhodně nekrytý a mohl v klidu nastavit hůl přihrávce z rohu hřiště.

Češi se zmátořili až po první přestávce a najednou začali Švédy výrazně přehrávat. Potvrdilo se to, co před turnajem naznačily přípravné zápasy: Pokud se švédská obrana dostává pod tlak, až nečekaně často chybuje.

Jako první toho mohl využít David Kaše, který aktivním napadáním obral na začátku druhé třetiny posledního švédského beka o puk a jel sám na brankáře, jenže blafák do forhendu přetáhl mimo úhel pro zakončení. O dvě minuty později se už ale Češi z gólu radovali. Po další hrubé chybě ve švédské rozehrávce jel sám na bránu tentokrát Jakub Vrána, a ten tváří v tvář brankáři volil přesnou střelu mezi betony.

Fatální chyba jen 27 vteřin po vyrovnávacím gólu

Byla to hlavně první formace s aktivním Jakubem Vránou, která dělala Švédům největší problémy. To se potvrdilo i v polovině zápasu při vyrovnávací brance. Do pohledné akce se zapojili všichni tři útočníci. David Kämpf v rohu hřiště vybojoval puk, Ondřej Kaše ho poslal před brankoviště a Jakub Vrána chladnokrevně skóroval podruhé.

V tu chvíli se zdálo, že Češi rozjedou velký obrat. Jenže v době, kdy měli jasně navrch a Švédové nestíhali jejich kombinacím ani pohybu, přišla fatální chyba. Jen 27 vteřin po Vránově vyrovnávací brance Češi za Vaněčkem zazmatkovali, pokazili rozehrávku, puk se odrazem dostal mezi kruhy a William Nylander vrátil Švédům velmi lacině vedení.

Tento moment zápas rozhodl a Nylanderova trefa se nakonec ukázala jako vítězná. Tlak Čechů v tu chvíli ustál a v poslední třetině se plány trenéra Přerosta velmi rychle zbortily definitivně.

Místo očekávaného nástupu Čechů měli totiž od prvních minut třetí části jasně navrch Švédové, kteří dvěma slepenými góly Kempeho a De La Rose odmítli jakékoliv drama a odskočili na konečných 5:2.

Už neděli ve 23:00 hrají Češi druhé utkání ve skupině proti Švýcarsku a pokud se ve čtvrtfinále chtějí vyhnout Kanadě či Americe, měli by zvítězit.

Skupina B:

Česko - Švédsko 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 24. Vrána, 31. Vrána (O. Kaše, Kämpf) - 15. Kempe (Linblom, Forsling), 20. Lööke (Wallmark), 31. Nylander (Lindblom), 46. Kempe (Holmström, Lindblom), 48. de la Rose (Blidh, Forsling). Rozhodčí: Baluška (SR), Kaukokari (Fin.) - Deahen (Fr.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:4, navíc Němeček, Košťálek (oba ČR) oba 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 13.077.
Sestava Česka: Vaněček - Klok, Němeček, Štencel, Ščotka, Košťálek, Mašín - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, Mandát, D. Kubalík - D. Kaše, Zacha, Zdráhal - Marek Růžička, Špaček, Gorčík. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

Dánsko - Rusko 2:3 po sam. náj. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Bjorkstrand (Larsen, Asperup), 16. Ehlers (Bjorkstrand, Larsen) - 40. Goldobin (Provorov, Valijev), 48. Mamin (Šarov, Brjukvin), rozhodující nájezd Tolčinskij. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Brüggemann (Něm.) - Browne (Kan.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Diváci: 12.412.

Skupina A (Montreal):

Kanada - Slovensko 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Fabbri (Duclair, S. Reinhart), 9. Duclair (M. Domi), 10. Fabbri (Petan, Bowey), 27. Paul (Crouse, Virtanen), 32. Point (Fabbri, Petan), 37. M. Domi (Bowey, S. Reinhart), 38. Petan (Fabbri, Hicketts), 57. Virtanen (Point). Vyloučení: 3:3, navíc Koyš (SR) 10 min. Bez využití. Rozhodčí: Patafie (USA), Vinneborg (Švéd.) - Lhotský (ČR), Wüst (Švýc.). Diváci: 14.142.

Finsko - USA 1:2 po sam. náj. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Rantanen - 14. Tuch (Eichel, Deangelo), rozhodující nájezd de Leo. Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Olenin - Lazarev (Rus.), Mills (Kan.) Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 8006.