3. 3. 2011 21:50
Č. Budějovice - Vítkovice 1:3, Zlín - Pardubice 3:4 pp
Bitka Balaštíka a Stehlíka
Bitka Balaštíka a Stehlíka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hokejisté Vítkovic vyhráli v prvním zápase čtvrtifnále play off hokejové extraligy na ledě Českých Budějovic 3:1 a ujali se vedení v sérii.

Zápas se kvůli tenisovému Davis Cupu, který od zítřka hostí ostravská aréna, odehrál na jihu Čech a domácím tato změna štěstí nepřinesla.

Jihočeši měli už v první třetině kopec smůly, když v 10. minutě Květoň a v 17. minutě Vykoukal orazítkovali tyč branky Romana Málka. Kdyby se domácí ujali v první části hry vedení, zápas by zřejmě vypadal jinak.

žička: Klíčové zápasy umíme. Jsme zvyklí hrát ´venku´

Poté, co na začátku druhé třetiny Viktor Ujčík vstřelil první gól utkání, mohl vyrovnat obránce Vykoukal, bombou však opět trefil pouze horní tyčku. Podle známého rčení nedáš dostaneš pak po Vránově střele úspěšně dorážel Pohl a připsal si rozhodující gól zápasu.

Málkovo kouzlo ve 49. minutě sice zlomil Kašpařík, poslední slovo měl ale opět hostující kanonýr Petr Pohl. Mladý útočník při závěrečné power play českobudějovických střelou do prázdné branky pečetil výhru Vítkovic.

Dramatický a divácky atraktivní souboj byl k vidění ve Zlíně. Šťastnější nakonec byli hosté z Pardubic, kteří vyhráli v prodloužení po trefě slovenského útočníka Barteka.

Východočeši vlétli do utkání ve velkém stylu a už ve třetí minutě je rozjásal Rákos. Ve druhé třetině sice nejprve zvýšil Somík, pak ale přišla na řadu velkolepá čtyřminutovka zlínských.

Domácí od 24. do 28. minuty proměnili tři přesilové hry. Nejprve Galvas krásnou střelou od modré snížil, poté Balaštík vyrovnal a nakonec znovu Galvas, tentokrát po nepovedené střele, kterou brankář Růžička neviděl, obrátil skóre na stranu Zlína.

Hned za další dvě minuty ale uzavřel přestřelku reprezentační obránce Nakládal gólem na 3:3. Ve třetí třetině kralovali oba gólmani a tak utkání došlo do prodloužení.

Rozuzlení se diváci na stadionu Luďka Čajky dočkali v 68. minutě. V přesilové hře udeřil kanonýr Bartek, který se prosadil prudkou střelou z úhlu, na kterou neměl brankář Duba nárok. Pardubičtí tak mohli začít slavit první vítězství v sérii.

Utkání přineslo drama nejen na ledě, ale také v hledišti. V 19. minutě přiletěla z ochozů na led láhev. Diváci tím přerušili hru a upozornili, že na tribuně má jeden z nich zdravotní problémy. Starší fanoušek měl poruchy rytmu a ztratil vědomí, rychlá reakce zlínského lékaře Gaťka však zabránila nejhoršímu.

Divák odešel z tribuny po svých a podle posledních informací by mělo být vše v pořádku. Druhé zápasy obou sérií jsou na programu v pátek.

HC Mountfield České Budějovice - HC Vítkovice Steel 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 49. Kašpařík (Gulaš) - 23. Ujčík (Káňa, Burger), 37. Pohl (Vrána), 60. Pohl. Rozhodčí: Hradil, Fraňo - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. Diváci: 5380. Stav série: 0:1.

České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Vydarený, Ptáček, Kolarz, Novák, Kotaška - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Červený, Langhammer (24. Burian), Podlešák. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Trnka, Bartoň, Rehák - Huna, Burger, Szturc - Šedivý, Húževka, J. Sýkora - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík, Káňa, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.

PSG Zlín - HC Eaton Pardubice 3:4 v prodl.
(0:1, 3:2, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 24. Galvas (Hamrlík, Köhler), 26. Balaštík (Köhler), 28. Galvas (Hamrlík, Balaštík) - 3. Rákos (Mezei), 21. Somík (Bartek, Zohorna), 30. Nakládal (Starý, Kolář II), 68. Bartek (Somík). Rozhodčí: Hodek, Polák - Bejček, Charvát. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:2. Diváci: 5655. Stav série: 0:1.

Zlín: Duba - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Bořuta, Řezníček, Matějíček, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, T. Sýkora, I. Rachůnek - Kubiš, Balán, Sivák - Holík, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach.

Pardubice: M. Růžička - M. Drtina, Kaberle, Kolář II, Kočí, Jillson, Mezei, Píša, Nakládal - Kolář I, Koukal, Starý - Somík, Zohorna, Bartek - Kůrka, Špirko, Rákos - Buchtele, Kousal, Radil. Trenéři: Jandač a Hynek.