Praha - Plán Asociace profesionálních klubů ledního hokeje uzavřít extraligu se potýká s prvním vážným problémem. Podle časopisu Forbes začal možné uzavření zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Jde o stejnou instituci, která znemožnila APK LH uzavřít extraligu už před pěti lety.
Forbesu to potvrdil mluvčí úřadu Kristián Chalupa, který však odmítl sdělit, kdo dal k šetření podnět, popřípadě v jaké fázi už celá záležitost prošetřování je.
Čtěte také:
APK si zvolila nového šéfa. Manažera Slavie Blažka
Dvě extraligy? I to může způsobit hokejová válka
Pražská Sparta by mohla hrát ruskou KHL
Další problém v extralize: nápis na dresech Plzně
Informace zaskočila největšího zastánce uzavření extraligy, Karlovy Vary, které jsou v aktuální tabulce soutěže na posledním místě, a pokud by tam zůstaly i po posledním kole, musely by hrát baráž o udržení v extralize.
"Nechápu, z jakého důvodu to dělají. Jaký my jsme monopol. Kdybychom si udělali ligu ve cvrnkání kuliček, měli na to sponzory a chodili na to lidi, tak to budou taky šetřit?" řekl časopisu majitel Karlových Varů Karel Holoubek.
Antimonopolní úřad uzavření extraligy zrušil už v roce 2007
Západočeský klub se spolu s dalšími deseti extraligovými kluby na prosincové valné hromadě APK LH usnesl, že bude usilovat o uzavření nejvyšší tuzemské hokejové soutěže.
APK LH se dohodla s BPA
Na středečním jednání mezi APK LH s BPA (marketingová agentura extraligy) se obě strany dohodly na tom, že smlouva, která měla vypršet na konci sezony 2012/13, vyprší už o rok dříve, tedy po probíhající sezoně. BPA se rozhodla odpustit APK LH část smluvních pokut, které po vedení extraligy vymáhá.Aby se tak skutečně stalo, musela by pro návrh hlasovat na červnové valné hromadě Českého svazu ledního hokeje nadpoloviční většina, tedy 31 z 60 delegátů. Mezi ně patří zástupci extraligy, první a druhé ligy, předsedové krajských svazů a představenstvo ČSLH.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zasáhl do uzavření soutěže před sezonou 2007/08, kdy mělo hrát extraligu patnáct týmů a postupovat a sestupovat se mělo na základě ekonomiky klubů.
Antimonopolní úřad však tehdy rozhodl, že kvůli povinnosti zaplatit 25 milionů korun jako vstupní poplatek jde o tzv. kartelové dohody, tedy porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže ve formě zakázaného rozhodnutí sdružení soutěžitelů, s odvoláním na fakt, že sport jako každá ekonomická činnost podléhá pravidlům hospodářské soutěže.
Vedení extraligy tehdy na rozhodnutí zareagovalo šalamounsky, ze soutěže vyřadilo kvůli ekonomickým problémům šestinásobného extraligového vítěze ze Vsetína.