Ultras Litvínova a Plzně. Nad ledem proti sobě. V hospodě bratři

Ultras Litvínova a Plzně. Nad ledem proti sobě. V hospodě bratři
Nevídaný úkaz mezi fanoušky extraligových klubů, kteří se počítají do takzvaného tvrdého jádra, má kořeny v 80. letech minulého století. "Jezdili jsme sem den před  zápasem a u kluků z Litvínova přespávali," vzpomíná dirigent  plzeňského kotle, dvaačtyřicetiletý Zdeněk Pavel.
Pavlův osmačtyřicetiletý kamarád, litvínovský ´kotelník´ Luďa, přezdívaný Klíma (na snímku zcela vlevo, Pavel vedle něj), tvrdí: "Plzeňáci jsou v sérii s námi favoriti a když vyhrajou, nezblázníme se. Pořád lepší vypadnout s nima, než tady hrát s Karlovarákama nebo se Slávií. To by nebyl žádný hokej. Vary, to nejsou hokejisti, ale judisti."
Karlovaráky nemusí fanoušci ani v Plzni ani v Litvínově. Padají dokonce silná slova o nenávisti. ´Lázeňáci´ dráždí chemiky dvojnásob od doby, kdy jim hodili před posvátnou Nudli dýmovnici. Nudle slouží někdy i jako ´kosmetický salón´. Před Plzní se tam ´líčil´ litvínovský Dalibor Frýba.
Litvínov povzbuzují i fanoušci ze sousedního Německa. "Ze Seiffenu jich jezdí tak kolem padesáti," prozrazuje jeden z vůdců domácího kotle Petr Jablonský, známý pod přezdívkou Hurvajz. Z 18 kilometrů vzdáleného saského města dorazili do Litvínova Marian, Matthias, Gerd a Thomas.
Foto: Ondřej Besperát, Miloslav Lubas

Idylické okamžiky před řeží v play off hokejové extraligy? Proč ne. Alespoň v Litvínově to jde. Ale jen když přijede Plzeň. Mezi fanoušky indiánů a chemiků to klape v hospodě i na stadiónu. Prý skoro odnepaměti. Ve středu večer byli ale spokojenější Severočeši. Vyhráli 4:2.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy