Praha – Zatímco v zámoří nedají na hokejový Světový pohár dopustit, Rusové ho vnímají podstatně vlažněji. Legendární Sergej Fjodorov považuje zářijovou událost za komerční akci, kterou předčí olympiáda i mistrovství světa. Také navrhuje, aby sborná vyslala do Toronta béčko.
Byť on mužstvo sestavovat nebude (manažerem ruské reprezentace je Andrej Safronov, koučem Olegs Znaroks), jeho slova mají váhu. Navíc stojí ve funkci generálního manažera moskevského CSKA, v němž má Rusko ukryto několik klenotů. Třeba útočníka Alexandra Radulova či beka Nikitu Zajceva.
Jisté je, že Kontinentální liga, která startuje už v srpnu, se během zářijového Světového poháru nezastaví. Neví se však, kolik a především jací hráči si z ní na chvíli odskočí. Fjodorov preferuje mladíky: "Oni a hráči NHL udělají dobrý mix. Budou chtít něco dokázat a podle mě dosáhnou na dobrý výsledek."
Kdo nahradí Ovečkina a další?
V jiné odpovědi pro deník Sovětskij sport upřesňuje, že by sázel i na mladé Rusy za oceánem, přičemž to nemusejí být hvězdy slavné soutěže. "V AHL máme spoustu zajímavých hokejistů," zdůrazňuje.
Dále připomíná, že bez Alexandra Ovečkina nebo Jevgenije Malkina se mužstvo neobejde, ale v budoucnu je někdo bude muset nahradit: "Stárnou. Kdo přijde po nich? Kdo vybojuje zlato (na olympiádě) v Koreji?“
Proto je prý třeba vyslat do Kanady béčkový, ale perspektivní mančaft. A uvědomit si priority. "Nemůžeme vyhrát všechno. Musíme se zaměřit na to hlavní,“ vykládá Fjodorov. "Mistrovství světa a olympiáda jsou určitě důležitější než Světový pohár."
Nyní 46letý Rus si na hvězdami nabité akci zahrál jedinkrát. V roce 1996 sice byl nejproduktivnějším hráčem týmu, ale s kanonádou Američanů v semifinále nic nezmohl. "Je těžké se na takový turnaj připravit," tvrdí. "Vstupujete do něj bez pořádného tréninku, a proto je obtížné najít motivaci."
NHL? "Továrna na peníze“
Momentálně mu vadí i skutečnost, že turnaj pořádá samotná NHL, která určuje pravidla. Letos zavedla novinku - do Toronta zamíří kromě šesti elitních zemí i tým Evropy (tvořený hráči států bez dostatečného zastoupení v NHL) a výběr severoamerických hokejistů do 23 let. "Kanaďané i Američané tam tak budou mít dvě mužstva," upozorňuje Fjodorov. "Proč to neříct na rovinu? Severní Amerika si bude připravovat nové hráče. Proč neuděláme něco podobného?"
Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru staví zářijovou akci pod mistrovství světa i kvůli finanční stránce: "NHL je továrna na peníze a Světový pohár komerční akce."
Jak vážně to Rusové s hokejovou slavností na startu příští sezony myslí, napoví nejpozději začátek března, kdy týmy musejí nominovat prvních 16 hráčů. Jisté je, že sbornou v tomto roce zajímá především domácí světový šampionát v Moskvě a Petrohradu.
Pokud na Světovém poháru překvapí nezkušeným výběrem, Čechy může o to víc mrzet silná skupina s Kanadou, USA a týmem Evropy. Do play off postoupí jen dva nejlepší.