Švédská kletba prolomena, čeští hokejisté slaví výhru

Ondřej Roubínek
13. 12. 2007 19:51
Češi uspěli díky druhé třetině, pak se báli o výsledek
Milan Hnilička pustil hloupý gól, ale v kritických chvílích tým podržel.
Milan Hnilička pustil hloupý gól, ale v kritických chvílích tým podržel. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čeští hokejisté dali zapomenout na nepodařený zápas proti Slovensku a v zahajovacím duelu Channel One Cupu zdolali v pražské Sazka Areně Švédsko .

Proti švédskému výběru přitom uspěli teprve podruhé v posledních čtrnácti zápasech. Poslední vítězství slavili Češi také v Sazka Areně v roce 2006 v rámci finského Karjala Cupu.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Češi začali cestu za odčiněním úterní porážky se Slovenskem výborně a už po minutě hry se ujali vedení 1:0. Při druhém střídání ujel po pravém křídle Jakub Klepiš, naservíroval před branku volnému Tomáši Rolinkovi a pardubický střelec nezaváhal - 1:0.

Češi o výhru málem přišli. Hadamczik: To nepochopím - čtěte ZDE

Jenže Sazka Arena, která byla zaplněnější než při zápase se Slovenskem, se z vedení mohla radovat jen něco mále přes minutu. Milanu Hniličkovi, který dostal v brance znovu přednost před Lukášem Mensatorem, vypadl po propagační střele Švédů puk z lapačky a Dick Axelsson nabídnuté šance s přehledem využil a vyrovnal na 1:1.

Čeští hokejisté pak měli dvakrát výhodu přesilové hry, ale na Bäcklunda ve švédské brance prakticky nevystřelili. Na druhé straně zahrozil Äslund, ale Hniličku z velkého úhlu nepřekvapil.

Proti Švédům musíme přidat, burcuje Hadamczik - čtěte ZDE

Pak zatlačili Češi, jenže Chabada před švédskou brankou také neuspěl. Svěřenci trenéra Hadamczika nic nevytěžili ani z další přesilovky, naopak po obrovské chybě obrany málem inkasovali, Thörnberg ovšem pálil těsně vedle.

Gólovou smršť nastartoval Čermák

I do druhé části vstoupili lépe domácí hráči. Bulis ani Irgl ještě neuspěli, pak ale krásně ujel Čermák a elegantním bekhendovým blafákem poslal Česko znovu do vedení. Toho jakoby se Hadamzcikův výběr znovu zalekl.

Švédové však nevyužili ani sedmnáctivteřinovou přesilovku pěti proti třem, obrovskou šanci zlikvidoval Hnilička. V 11. minutě se tak mohli znovu radovat Češi. Marek krásně našel najetého Bulise a jeden z nejlepších hráčů na ledě suverénně zavěsil.

Marek: Porážka od Slovenska bolí. Beru ji na sebe - více ZDE

Gólovou přehlídkou byla druhá třetina, v níž poráželi Češi Švédy 4:1.
Gólovou přehlídkou byla druhá třetina, v níž poráželi Češi Švédy 4:1. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

I nadále pak byli aktivnější domácí - dvě gólové šance agilního čtvrtého útoku roztleskaly trochu zaplněnější Sazka Arenu. Další příležitosti Kumstát ani Irgl nevyužili, Češi nezvýšili vedení ani ve čtyřicetivteřinové dvojnásobné početní výhodě.

Do tříbrankového vedení poslal český výběr minutu a půl před koncem druhé části Štěpán Hřebejk, který využil chytrou zadovku Leoše Čermáka. Jenže po pětadvaceti vteřinách přišla odpověď - Petr Čáslava nešťastně srazil za Hniličkova záda střelu Perssona.

Lašák zažil radost. O Pardubicích nechtěl ani slyšet - čtěte ZDE

Gólový příděl v prostřední části hry ale ještě pokračoval. Češi dohrávali třetinu v početní výhodě a tři vteřiny před koncem dorazil Kutlákovu střelu za Bäcklunda Jakub Klepiš.

Švédové stahovali, na výhru to nestačilo

Závěrečná třetina odstartovala znovu českým tlakem, Ton s Markem ale neuspěli a na druhé straně se radovali Švédové. Nakonec ale zbytečně - Michael Holmqvist zasáhl kotouč před bránou vysokou holí a rozhodčí po shlédnutí videozáznamu gól neuznali.

V Sazka Areně se prakticky sešli diváci téměř jen z České republiky.
V Sazka Areně se prakticky sešli diváci téměř jen z České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O tři minuty později však už byl švédský gól podle pravidel. Při hře čtyř proti čtyřem snížil na 3:5 tvrdou střelou Karel Fabricius. Hosté po gólu ožili a česká převaha ze druhé části byla ta tam. V 53. minutě podržel Hadamczikův tým Hnilička, ale o necelé čtyři minuty později už kapituloval. Nápor Švédů korunoval Niklas Nordgren, jehož střelu český gólman neviděl.

Nakonec jen jednogólový náskok Češi bránili zuby nehty a málem o něj přišli. Per Äslund ale ve stoprocentní šanci trefil jen ležícího Hniličku a čeští hokejisté už dotáhli zápas do vítězného konce. 5 730 diváků v Sazka Areně tak mohlo nakonec slavit těsné vítězství.

Česká republika - Švédsko 5:4 (1:1, 4:1, 0:2)