Start play off zvládli favorité, Jágr asistoval u výhry Kladna

1. 3. 2019 20:56
Vstup do play off první hokejové ligy zvládli všichni favorité. Sedmačtyřicetiletý útočník Jaromír Jágr přispěl asistencí k vítězství Kladna nad Přerovem 4:2. Dvěma přihrávkami pomohla Rytířům i další hvězda Tomáš Plekanec. Vítěz základní části Jihlava vyhrála nad Litoměřicemi 5:2, Vsetín zdolal Prostějov 3:0 a Motor České Budějovice porazil Havířov 5:2.
Jaromír Jágr, Tomáš Plekanec a Petr Vampola v dresu Kladna.
Jaromír Jágr, Tomáš Plekanec a Petr Vampola v dresu Kladna. | Foto: ČTK

Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL Jágr nastoupil k prvnímu plnohodnotnému zápasu play off v českých soutěžích od 1990, kdy získal s Kladnem ještě ve federální lize bronz. V minulém ročníku se mu sice započítalo 10 utkání v prvoligovém play off, ale vždy naskočil jen symbolicky kvůli startům nutným pro účast v baráži o extraligu. Do té se ale po zranění nestihl vrátit.

V souboji s Přerovem se Jágr potkal s útočníkem Markem Sikorou, po jehož zákroku u mantinelu si loni 17. února v duelu s Havířovem zhoršil zranění kolena, které ho limitovalo při posledním angažmá v NHL v Calgary.

Se svými spoluhráči se Jágr radoval poprvé v utkání v 10. minutě, kdy Šimon Jelínek do odkryté branky otevřel skóre. Při vyloučení Martina Novotného nabil Plekanec na modré čáře Brendonu Nashovi a kanadský bek zvýšil na 2:0.

Druhou asistenci si připsal Jágr, který do sezony naskočil až na poslední čtyři duely základní části a zaznamenal v nich čtyři body za gól a tři přihrávky.

V 15. minutě šel Jágr pykat za podrážení a po 50 sekundách využil přesilovou hru Jakub Navrátil. Po 27 vteřinách druhé třetiny po chybě Martina Kehara vyrovnal Tomáš Doležal. Kladno se vrátilo do vedení v 38. minutě v další početní výhodě a po Plekancově ideální přihrávce se podruhé v utkání prosadil Jelínek. Deset minut před koncem uklidnil Rytíře při vyloučení Michala Gaga obránce Jiří Říha.

Jihlava s Litoměřicemi sice od páté minuty prohrávala, ale zápas bez velkých potíží zvládla. Na gól Davida Merty odpověděl v oslabení Matěj Pekr a v druhé třetině Dukla třemi brankami rozhodla.

V 25. minutě jí získal vedení obránce Jan Holý a dvakrát se trefil Adam Zeman. V prvním případě to bylo opět v oslabení. V polovině závěrečného dějství ještě vykřesal naději Stadionu Peter Jánský, ale 13 sekund před koncem pečetil výsledek při power play Vlastimil Dostálek.

V dresu Vsetína proti Prostějovu zazářil kanonýr Luboš Rob. Nejlepší střelec základní části v deváté minutě překonal brankáře Jakuba Neužila bekhendem a na konci druhé části se zapsal mezi střelce znovu. Zpoza branky nahrával a prostějovský gólman si puk nešťastně srazil do branky. V závěru dovršil skóre v přesilové hře Kanaďan Mitchell Theoret.

Roli favorita zvládly i České Budějovice. Prohrávaly sice od poloviny úvodní části po gólu Jakuba Kotaly, v 15. minutě však vyrovnal při svém útočném výpadu bek René Vydarený a po 28 vteřinách druhé třetiny při Kotalově trestu otočil stav Martin Novák.

Ve 27. minutě Kotala vyrovnal, ale v polovině utkání vrátil Motoru náskok Václav Karabáček. Na konci domácí dvakrát skórovali při power play do prázdné branky díky Kanaďanovi Davidu Gilbertovi a Zdeňku Doležalovi.

Čtvrtfinále play off první hokejové ligy - 1. zápas:

Kladno - Přerov 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky: 10. a 38. Š. Jelínek, 13. Nash, 51. J. Říha - 16. Navrátil, 21. T. Doležal. Rozhodčí: R. Čech, Wagner - Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:1. Diváci: 4008. Stav série: 1:0.

před 14 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Aktualizováno před 20 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.