"Češi by se měli učit." V Rusku chválí Slováky za postoj ke KHL, jinde jim spílají

jzp jzp
13. 9. 2022 7:14
Slovenský hokej jde proti proudu. Hráče, kteří navzdory ruské invazi na Ukrajinu nastupují v KHL, neodřízl od reprezentace. Někteří pozorovatelé rozhodnutí kvitují, ovšem u jiných vyvolává ostrou nevoli.
Adam Húska ve slovenském dresu na mistrovství světa 2021
Adam Húska ve slovenském dresu na mistrovství světa 2021 | Foto: Reuters

Jestli hraješ v ruské KHL, na reprezentaci zapomeň. Tento vzkaz vyslalo svým hokejistům Česko, Švédsko, Finsko, Lotyšsko nebo nejnověji Francie.

Slovenský hokejový svaz v čele s Miroslavem Šatanem však v minulém týdnu rozhodl jinak. Své hráče v KHL bude do národního týmu nadále zvát; argumentoval tím, že neporušili žádné zákony ani mezinárodní dohody.

Slováků ve východní lize je nově už osm, přibyl brankář Július Hudáček. V minulé sezoně jich tam hrálo devět, tudíž nedošlo k výrazné změně. To počet Čechů klesl z dvaceti na čtyři. Podobný propad nastal i v případě Švédů, Finů a Lotyšů.

Neutuchající zájem Slováků o KHL kritizoval před časem slovenský tajemník pro sport Ivan Husár z politické strany Sloboda a Solidarita. "Budete přisluhovat Putinově propagandě," vzkázal hokejistům. "Budete propagovat ligu v zemi, která vaši rodnou vlast zařadila na seznam nepřátel. Jste bezcitní ignoranti."

Jak je známo, KHL na rozdíl třeba od zámořské NHL nežije primárně z prodeje vstupenek a televizních práv. Místo toho ji dotují velké firmy, které mají zpravidla blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi. 

Po ruské invazi na Ukrajinu tak hraní v této lize působí kontroverzněji než dřív. Šatan a spol. se však na rozdíl od jiných rozhodli, že své hráče v KHL sankcionovat nebudou.

To se neobešlo bez ostrých reakcí. "Tohle se Slovákům fakt povedlo," poznamenal ironicky na sociální síti bývalý útočník Jiří Hrdina. "Mají spoustu dalších hráčů, slušnou nastupující generaci a budou čekat na pár zoufalců, kteří se rozhodli pro prachy zahodit páteř." 

Především se ale ohradili sponzoři slovenského hokeje v čele s telekomunikační společností Orange. Slovenské ministerstvo školství zase pohrozilo sankcemi, konkrétně možným odebráním dotací.

Nejde však říct, že by slovenský svaz šel proti drtivé většině. Jeho rozhodnutí uvítala řada osobností z tamního hokejového prostředí, třeba bývalý svazový šéf Igor Nemeček. "Národní tým nemá tolik kvalitních hráčů, aby si mohl dovolit hazardovat s jejich sportovním potenciálem," řekl slovenskému deníku Šport.

"Jednoznačně správné rozhodnutí našeho hokejového vedení," přidal Dárius Rusnák, kapitán československých mistrů světa z roku 1985. "Politika sportu vždy spíš uškodí. Slovenská reprezentace by už neměla trpět. Než se hráči vypracovali na úroveň, která jim otevřela cestu do KHL, museli roky tvrdě pracovat."

Příznivé reakce na slovenský přístup se pochopitelně valí také z Ruska. "Slováci jsou skvělí, protože nemíchají sport s politikou, svým hráčům nestavějí do cesty překážky," napsal web Championat.

"Češi, Švédové, Finové a další by se od Slováků měli učit a vzít si příklad. Právě slovenský svaz postupuje v Evropě nejvhodněji, to je nesporný fakt," stojí dále v textu, který se vyhýbá slovu válka. Termín "speciální operace" se tak objevuje i v prohlášení slovenského hokeje, přestože v originále tam není.

 

Právě se děje

Další zprávy