Pittsburgh - Ani otřesení Martina Havláta po úderu na hlavu od Niklase Kronwalla v semifinále Stanley Cupu nepřimělo generální manažery klubů NHL k touze po změně pravidel pro posuzování těchto zákroků.
Na úterním zasedání šéfů klubů převládl názor zavedená pravidla neměnit.
"Líbí se nám současný systém. Nechceme automatický trest za tyto zákroky," řekl po zasedání generální manažer Toronta Maple Leafs Brian Burke deníku The New York Times.
NHL totiž stále rozlišuje zákroky na hlavu stejně jako kterékoliv jiné, tedy na čisté a nečisté. Jinak je tomu například ve výkladu pravidel mezinárodní hokejové federace IIHF, podle něhož se má trestat úder na hlavu automaticky, bez ohledu na okolnosti či úmysl.
Čtěte také: Na Havláta zákeřný faul? U Crosbyho by se nikdo neptal
I kanadská Ontario Hockey League (OHL) vyhlásila nulovou toleranci zákrokům na hlavu. Ani jí se však nejslavnější liga světa nehodlá inspirovat. "Ne, po tom netoužíme," odsekl generální manažer Montrealu Bob Gainey.
V probíhající sezoně NHL bylo k vidění hned několik ostrých hitů na hlavu, které rozvířily debaty mezi fanoušky a experty.
Někteří z nich si myslí, že by měla NHL převzít pravidlo z OHL. A stejný názor převládá podle ankety i mezi hráči NHL.
"Nezajímá mě, jestli lidé souhlasí s tím, co říkám, nebo ne. Jen vám sděluji, že se sešlo třicet generálních manažerů klubů a nepanuje tady názor, že by se měl zavést automatický trest. Fyzické střety jsou důležitou součástí hry typickou pro severoamerický hokej, nechceme trestat čisté zákroky," vysvětlil Burke.
Fanoušky to baví, manažeři změnu nechtějí
V podobném duchu mluvil i Gainey:
"Všeobecně chceme více bezpečnosti pro hráče. Ale zároveň cítíme, že tvrdé tělesně střety jsou stále součástí hokeje. Musíme zapracovat na snížení počtu zranění a zlepšení ochrany hráčů, ale nechceme odstranit robustní fyzickou hru, která nás na tomto sportu tolik láká."
Se zajímavým názorem přišel manažer San Jose Doug Wilson, podle něhož je nárůst počtu incidentů, jakými jsou údery na hlavu, důsledkem zrychlující se hry a také změny v pravidlech během výluky v sezoně 2004/05.
"Prostě je tu více hitů a méně nedovoleného bránění a držení," dodal.
V opozici vůči manažerům stojí viceprezeident NHL Colin Campbell, jenž by si přál minimalizovat brutální zákroky v hokeji.
Generálním manažerům promítl film, v němž předvedl patnáct zákroků ramenem na hlavu, které neskončily zraněním soupeře a pět, které ano.
"Zákrok ramenem, který způsobil zranění, tak jako v případě Havláta, byl naprosto stejný jako ty, které zranění nezpůsobily," řekl.
"My nechceme vidět hráče zraněné, ale je to část hry, která fanoušky baví a manažeři nemají chuť se jí zbavovat," dodal.
Podobně vidí situaci známý torontský komentátor Andrew Podnieks:
"Kronwall prostě udeřil soupeře do hlavy, zřetelně se snahou zranit nepřipraveného hráče. Tohle nepatří do žádného zápasu v jakékoliv lize na světě. Mezinárodní hokej už to nějakou dobu ví a možná na to teď velmi rychle přijde i NHL. Zkrátka neexistuje nic jako čistý úder do hlavy."