Série se dramatizuje, Pardubice žijí

SportPlus
12. 4. 2007 19:41
Pardubice - Hokejisté Pardubic stále drží naději na hokejový titul. V pátém finále rozdrtili doma Spartu 5:1 a snížili stav série na 2:3 .   Uvnitř: GALERIE
Jan Snopek z Pardubic dává bodyček Petru Tonovi ze Sparty v pátém utkání play off hokejové extraligy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

První varování pro pardubické hokejisty přišlo ve druhé minutě, kdy domácí předvedli hrubku v obraně a k puku se dostal Kratěna.

Z dobré pozice však pálil jen do Lašáka. I druhou velkou šanci měla Sparta. V brejku dvou na jednoho přeskočil puk Sivkovi hokejku, jinak mohl pálit do odkryté branky.

Původní videoreportáž z kotle pardubických fanoušků.

Pak už ale začali kralovat domácí. V čase 10:27 se Ondřej uvolnil od zadního mantinelu, nabruslil si na pravý kruh a jeho střela propadla Dubovi do sítě. O dvě minuty později se mohli Pardubičtí radovat podruhé. Aktivní Ondřej vyklepl Dubovi puk z pod betonů a Andrašovský už snadno dopíchl do prázdné branky.

Domácí hokejisté skvěle plnili taktické pokyny a nehnali se bezhlavě do útoku, Sparta se proti kompaktní obraně příliš neprosazovala a náznaky šancí likvidoval jistý Lašák.

Druhá třetina byla ještě více taktickým bojem, ale přesto v ní nakonec padly čtyři branky. Nejdříve zahrozili Pražané - Sivek se v útočném pásmu vymanil z tlaku obránců, nabruslil si mezi kruhy, ale z dobré pozice Lašáka neprostřelil.

Pardubičtí dobře bránili a vyráželi ke smrtícím brejkům. Ve 28. minutě ještě Blažek Dubu nadvakrát nepřekonal, ale o necelou minutu později ujel Čaloun s Pucherem a Pardubice vedly 3:0.

• Jágr a Hašek začínají boj o Stanley Cup - čtěte ZDE
    Která z legend světového hokeje bude úspěšnější

To už bylo moc na brankáře Sparty Tomáše Dubu, který přenechal své místo Dušanu Salfickému. Pardubičtí se nenechali strhnout pekelnou atmosférou, kterou vytvořili nadšení domácí fanoušci a stále velmi pozorně bránili. I přesto se ve 32. minutě musel vytáhnout domácí brankář Lašák.

Zleva najížděl Kratěna, kterému nevyšla stahovačka, ale puk se dostal k Tonovi a Lašák nakonec zalehl puk zády. O dvě minuty později zlikvidoval dvě dobré šance domácích Dušan Salfický, ale za chvíli už poprvé kapituloval.

Sparta zatlačila Východočechy v jejich obranném pásmu, ale ti se dokázali ubránit. Forčekující Rolinek pak získal v útočné třetině puk, natlačil se až před bránu a prostřelil stojícího Salfického. Domácí vedli už o čtyři branky a Spartu jasně přehrávali.

Sparťanský brankář Dušan Salfický se snaží uklidnit situaci před vlastní brankou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tři minuty před koncem druhé části už to bylo dokonce 5:0. Pardubice hrály přesilovou hru, odražená střela se dostal k Petru Sýkorovi, který z úhlu propálil přesunujícího se Salfického. Domácí fanoušci byli v euforii, beznadějně vyprodanou arénou začaly obíhat mexické vlny.

Nadšení na krátkou chvíli zchladil Benýšek, který bombou od modré čáry prostřelil vše, co mu stálo v cestě a snížil na 5:1. Těsně před přestávkou nabídli domácí Spartě přesilovou hru - trenér Říha se kvůli odpískanému úmyslnému ofsajdu rozčiloval tak dlouho, až dostal dvě minuty.

Sparťané se ale z početní výhody dlouho neradovali. Tabaček krvavě trefil do obličeje Miroslava Hlinku a dostal čtyři minuty. Po faulu na unikajícího Puchera dostali domácí dokonce šanci přesilovky pět na tři, ale gól z ní nevytěžili.

Jenže Sparta se nevyvarovala dalšího faulu, šla znovu do oslabení a místo snahy o snížení se musela dlouho bránit. Více práce tak měl Dušan Salfický, který předvedl několik dobrých zákroků.

Poslední sekundy zápasu fandili domácí vstoje a s potleskem odpočítávali. Konečný výsledek 5:1 prodlužuje play off minimálně o šestý zápas. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Sparťané si sice vytvořili několik šancí, ale výborného Lašáka už nepřekonali. Zápas se tak dohrával už trochu z povinnosti. To ale vůbec nevadilo domácím fanouškům. Ti si triumf, který drží Pardubice stále ve hře o titul, náležitě užívali. Halou obíhaly vlny, hráči se dočkali dlouhotrvajících ovací ve stoje.

A vůbec nevadilo, že trestné střílení nařízené za faul na Petra Sýkoru sám postižený neproměnil. Dvě minuty před koncem měla Sparta příležitost k úpravě skóre, když hrála dlouhou přesilovku pět na tři, ale neuspěla.

Burácející aréna tak mohla poprvé v sérii zaplavit led vítěznými perníčky a domácí fanoušci doufají, že ještě jednou se na jejich ledě v této sezoně hrát bude.

Výsledek:
Moeller Pardubice - Sparta Praha 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Ondřej, 13. Andrašovský (Ondřej), 31. Čaloun (Pucher), 36. Rolinek (P. Sýkora), 38. P. Sýkora (Čáslava) - 39. Benýšek (Vykoukal). Rozhodčí: Minář, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:0. Diváci: 9450 (vyprodáno). Stav série: 2:3.
Sestavy:
Pardubice: Lašák - Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, M. Čech - P. Sýkora, Rolinek, Blažek - Čaloun, Pucher, Pivko - Ondřej, M. Hlinka, Andrašovský - Cetkovský, F. Mrázek, Koukal. Trenéři: Říha a Rohlík.
Sparta Praha: T. Duba (31. Salfický) - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Dragoun, J. Hlinka, Hlaváč - Ton, Langhammer, Kratěna - Podlešák, Sivek, Netík - Zelenka, Rob, Hromas. Trenéři: Výborný a Jelínek.