Růžička: KHL mě nezajímá, českému hokeji nic nepřinese

Adam Sušovský
12. 9. 2012 21:18
Vladimír Růžička v rozhovoru pro Aktuálně.cz prozradil své plány se Slavii pro novou sezonu a opřel se do KHL v Praze. Podle uznávaného kouče českému hokeji nic nepřinese.
Trenéru Slavie Vladimíru Růžičkovi se KHL v Česku nezamlouvá
Trenéru Slavie Vladimíru Růžičkovi se KHL v Česku nezamlouvá | Foto: hc-slavia.cz

Praha - O Slavii by povídal dlouhé minuty, ale když přijde řeč na KHL, pořádně se rozčertí. Bývalý trenér hokejové reprezentace, olympijský vítěz z Nagana a současný lídr pražské Slavie Vladimír Růžička s myšlenkou KHL v Praze vůbec nesouhlasí.

"Nezajímá mě to a absolutně s myšlenkou ruské ligy v Česku nesouhlasím. Vůbec nic dobrého našemu hokeji nepřinese a jestli si to myslí svaz, zajímalo by mě, proč," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz svérázný kouč.

Co se vám na Kontinentální lize nelíbí?
"Fanoušek si musí udělat názor sám, ale stačí se podívat na zápasy Lva. Hrál doma tři utkání, vstřelil čtyři branky a má šest bodů. To asi o něčem vypovídá. Je to úplně jiný hokej, než na jaký jsme zvyklí. Hraje se na velkých kluzištích a hodně se brání. Jsou tam sice hráči, kteří se klidně porvou, ale osobních soubojů je málo."

Takže se podle vás herní projev nezlepší ani příjezdem špičkových týmů?
"To nevím. Všechny týmy hodně brání. Viděl jsem první třetinu zápasu Lva s Rigou a nevím, v čem by měla KHL českému hokeji pomoct. S tímto názorem nesouhlasím a musím říct, že mě KHL ani nezajímá. Mám dost svých starostí se Slavii, za dva dny nám startuje liga."

V ní budete chtít se Slavii určitě napravit loňskou nepříliš vydařenou sezonu. S jakými cíli do ní jdete?
"Za loňskou sezonou jsme udělali velkou tlustou čáru a letos se určitě chceme dostat do play-off. Uvidíme ale, jak se nám podařilo doplnit kádr. Odešel Vondrka, kterému naše hra sedla a dával hodně gólů. Měl by ho nahradit Kalla, ale teprve se ukáže, jak se do týmu zapracuje. Museli jsme se vyrovnat i s odchodem obránců Vašíčka s Rothem. Bude to těžké, liga je vyrovnaná."

Když se vrátíme ještě dál k přípravě, na poslední chvíli jste odmítli start v European Trophy. Splnilo to účel?
"Já doufám, že ano. Chtěli jsme se dobře připravit a mít čas na trénink. Při účasti v European Trophy bychom strávili hodně času cestováním. Tak jsme mohli čas investovat do tréninku, hráli jsme osm přípravných zápasů a mám z toho dobrý pocit. Už se těším na ligu. Ta pauza byla hrozně dlouhá. Ono se to nezdá, ale čtyři měsíce bez hokeje a z toho dva na suchu ubíhají hodně pomalu."

Loni Slavia hrála pouze ve skupině o udržení, letos na dolních patrech straší hrozba otevřené baráže. Jak se na to díváte?
"To víte, že to bude pro kluby horší a těsnější. Může tam spadnout kdokoliv. Na druhou stranu jsem ale zastáncem toho, že by se mělo vždy o něco hrát a je jedno, jestli nahoře o titul nebo dole o udržení. Jsem pro. Navíc, když se podívám do historie, Slavia se díky stejnému systému před léty dostala do extraligy."

Kromě KHL a baráže se v Česku upřeně hledí i na víkend a očekávané ohlášení výluky v NHL. Jak je na tom s případnými posilami Slavia?
"S Romanem Červenkou a Vladimírem Sobotkou jsme se dohodli a budou hrát u nás, další bývalý slávista Honza Hejda je teď ale v Americe, kde má rodinu a navíc má problémy se šlachama. Zatím je pro mě mimo a teprve uvidíme, jak to dopadne. Každopádně ještě výluka není oznámena. Že se tam dohadují, je zatím zbytečné. Bavit se o tom můžeme až v neděli."

Žádná další jména se zatím nerýsují?
"Nikdo neví, jak dlouhá výluka bude. Může to být pět nebo deset zápasů. Je k ničemu, aby přišlo pět hráčů do mužstva, které celé léto makalo, odehráli si pár zápasů a pak odešli."

Myslíte si tedy, že bude výluka pouze krátkodobou záležitostí?
"Je jasné, že se budou chtít co nejrychleji domluvit. Když se vrátíme k poslední výluce, hráči i kluby přišli za celou sezonu o obrovské peníze. Z mého pohledu to dlouhé trvání mít nebude. Dva měsíce maximálně z pohledu extraligy, pak se musejí rozjet kempy i příprava."

Je možné, že by hráči z NHL do extraligy naskočili už v neděli, tedy hned první den výluky?
"O tom pochybuji. K celému procesu je třeba zaplatit za hráče pojistky, vyřídit přestup, počkat na povolení z Ameriky a hlavně vše zaregistrovat ve Švýcarsku na IIHF. V neděli tam ale nikdo pracovat nebude. Nemyslím si, že bychom mohli s klukama počítat tak brzy."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy