Zřejmě jeden z nejtalentovanějších hráčů letošního draftu "zbyl" v nabídce mladíků nečekaně dlouho.
Osmnáctiletý "sibiřský expres" tak zaostal dokonce deset míst i za jediným českým zástupcem vybraným v prvním kole - Jakuba Voráčka si jako sedmičku vybral Columbus.
- Draftem prošla pětice hokejistů, černá sezona pokračuje
Česká hokejová naděje Jakub Voráček bude hrát v Columbusu, kam byl jako sedmý v pořadí vybrán během draftu NHL. Jedničkou se stal Patrick Kane.
Přitom Čerepanov figuroval ve všech prognózách před draftem daleko výše. Centrální úřad pro skauting ho pasoval na nejvýše postaveného Evropana, v žebříčku The Hockey News byl na pátém místě.
Radovat se tak nakonec mohli překvapení New York Rangers, kteří byli s první volbou na řadě až jako sedmnáctí. "Byli jsme nadšení, že můžeme získat hráče s takovým talentem a schopnostmi," prohlásil po draftu prezident a generální manažer Jezdců.
"Vše, co jsem o Alexejovi slyšel, je naprosto skvělé," radoval se z výběru i trenér Rangers Tom Renney.
"Jeho hokejové schopnosti jsou na výtečné úrovni, je kreativní a má cit pro hru, který mu dovoluje všechny tyto schopnosti na hřišti prodat," slibuje si Renney od ruského mladíčka velké věci.
Čerepanov předčil Bureho i Ovečkina
Alexej Čerepanov zazářil v minulém ročníku ruské superligy - za Avangard Omsk nastřílel osmnáct gólů, a překonal tak nováčkovský rekord, který do té doby držel legendární Pavel Bure. Celkem si mladý útočník ve 46 zápasech připsal 29 bodů.
Takovou první sezonu mezi dospělými jako Čerepanov neprožili ani hvězdní Alexander Ovečkin (13 gólů, 10 asistencí) a Jevgenij Malkin (3+9). Přesto musel zázračný mladík, který v hloubi srdce doufal, že přijde na řadu mezi prvními třemi, nervózně vyslechnout šestnáct jmen jdoucích před ním.
"Byl jsem trochu překvapený," citují Čerepanova klubové stránky Rangers. "Ale ničeho nelituji, protože New York je skvělé místo," dodal Rus, který se prý nemůže dočkat setkání s Jaromírem Jágrem.
New York Rangers tak překvapivě získali jednoho z nejlepších hráčů letošního draftu, ostatní týmy radši sáhly i po daleko hůře postavených hráčích. Proč? Odpověď je jednoduchá - nebyli to Rusové.
- Smlouva IIHF s NHL? Lepší almužna než nic
Proti nevýhodné smlouvě mezi Mezinárodní hokejovou federací a NHL o odchodu hráčů do zámoří se znovu postavily jen bohaté ruské kluby.
Ruská hokejová federace jako jediná nepodepsala s NHL smlouvu upravující odchody hráčů do kanadsko-americké soutěže a zámořské kluby se obávají možných problémů s uvolňováním ruských hokejistů. Čerepanov má navíc v Omsku smlouvu ještě na dva roky.
Blíží se další hokejová loupež?
Ale sedmnáctka letošního draftu věří, že v Rusku nezůstane víc než jednu sezonu a nejpozději za rok už bude střílet góly v modrých dresech Jezdců. A pokud se tak rozhodne vedení Rangers, nebude patrně nic, co by jim v tom zabránilo.
Rusko totiž už dlouhodobě doplácí na skutečnost, že hokejista může kdykoliv vypovědět smlouvu se svým klubem. Ta pak za čtrnáct dní skončí, a protože Rusko nepodepsalo kontrakt upravující odchody do zámoří, hráč je pro NHL volný bez náhrady.
- Kauza Malkin: ukradený talent se vyplácí
Zámořská NHL umí ze služeb mladých talentovaných hokejistů vytěžit co nejvíce. Někdy i za cenu "války".
Stejně proběhla i "hokejová loupež století", při které putoval Jevgenij Malkin do Pittsburghu Penguins.
Radost z povedeného draftu by tak newyorskému klubu mohl pokazit už jen ruský parlament. V něm se snaží prezident Ruské hokejové federace a zároveň poslanec Vladislav Treťjak prosadit zákon, jenž by předčasné ukončení sportovní smlouvy trestal tučnou pokutou.
Pak by se mohla Čerepanova cesta za vysněnou NHL trochu zpomalit a ruská superliga by nepřišla o další mladou hvězdu hned v zárodku.