Smlouva IIHF s NHL? Lepší almužna než nic

Ondřej Roubínek
17. 5. 2007 0:00
Praha - Proti nevýhodné smlouvě mezi Mezinárodní hokejovou federací a NHL o odchodu hráčů do zámoří se znovu postavily jen bohaté ruské kluby.

Představte si zprávu, že Tomáš Rosický přestupuje z Dortmundu do Arsenalu za 200 000 dolarů. Zdá se vám to absurdní? V hokeji něco takového funguje už dvanáct let.

Foto: Aktuálně.cz
 Manažer hokejové reprezentace Zbyněk Kusý odpoví on-line
Posílejte ve čtvrtek od 9 hodin otázky na manažera reprezentace

 

Na právě skončeném mistrovství světa v hokeji se Mezinárodní hokejová federace (IIHF) dohodla s představiteli severoamerické NHL na novém znění smlouvy upravující odchod hráčů z Evropy do zámoří. Nová smlouva, která má platit čtyři roky, ale příliš nového nepřínáší.

Hokejisté Kanady drží pohár světové pro šampiony.
Hokejisté Kanady drží pohár světové pro šampiony. | Foto: Reuters
Co přinese kanadská vláda nad světovým hokejem?
Hokejisté Kanady budou za rok obhajovat titul z Moskvy poprvé na domácí půdě. Může kanadská nadvláda prospět evropskému hokeji?

Foto: Aktuálně.cz
Speciál MS Moskva 2007
Vše o mistrovství světa v ledním hokeji.

 

"Místo toho, aby se ty podmínky zlepšovaly, tak je to čím dál horší, a popravdě řečeno bych to přirovnal k vydírání, když na tak důležité rozhodnutí máme k dispozici tak krátkou dobu," řekl agentuře ČTK ředitel české extraligy a Asociace profesionálních klubů Stanislav Šulc.

Jednotlivé národní federace totiž měly na prostudování nového znění dohody jen necelé tři dny. Podle smlouvy měla NHL zaplatit IIHF 12 milionu dolarů za 60 hráčů, tedy minimálně 200 tisíc dolarů za jednoho stejně jako tomu bylo v předchozích letech.

Zvýšit by se měla jen případná pokuta, pokud hráč z Evropy neodehraje stanovený počet utkání v NHL. Smlouva také určuje nejzazší termín k podepsání smlouvy mezi volným hráčem a klubem NHL.

NHL má neomezenou moc

Kontrakt nakonec odsouhlasilo šest evropských hokejových velmocí, svůj podpis nepřipojilo jen Rusko, stejně jako v minulých dvou letech.

"Stejně jako jsem zklamaný, že v tom ohledu neexistuje jednotná hokejová rodina, musíme mít na zřeteli, že tu je nějaká dohoda a naše spolupráce s NHL snad bude i nadále růst," řekl na tiskové konferenci prezident IIHF René Fasel svým typickým diplomatickým stylem. Mezinárodní hokejová federace si totiž těžko může dovolit nějaký zásadní rozkol s NHL.

Zámořská profesionální soutěž je sice svým způsobem závislá na přísunu hokejistů z Evropy (v NHL působí přibližně třicet procent Evropanů), ale má tak pevnou pozici, že se ze strany IIHF nemá čeho bát. Hráči do zámoří odcházet chtějí a většinou je jim jedno, jakou za ně jejich klub dostane finanční kompenzaci.

Cestu, jak zabránit odchodu hráčů za nevýhodných podmínek zatím nikdo nenašel a národní svazy tak radši smlouvu podepíší, aby nakonec za výchovu možných budoucích hvězd NHL měly aspoň něco. Jediným členem IIHF, který už se dva roky snaží vzdorovat zaběhnuté praxi, je Rusko.

Vzdoruje jen bohaté Rusko

Tamní bohaté kluby se postavily proti podpisu smlouvy i letos. Podle Vladislava Treťjaka nesouhlasilo s podpisem osmdesát procent klubů. "Chceme, aby NHL respektovala naše smlouvy stejně jako my respektujeme ty jejich," prohlásil legendární brankář a současný prezident Ruské hokejové federace.

Čekají český hokej hubená léta?
Výpadek české reprezentace na šampionátu v Moskvě uzavřel jednu z nejhorších sezon českého hokeje.

Devět důvodů, proč Češi dopadli nejhůř v historii
Čtvrtfinálová porážka s Ruskem, která pro český hokej znamená nejhorší umístění na MS v historii, ukázala hlavní slabinu týmu: nedává góly.
 

Rusové doplácejí na to, že hokejista může kdykoliv vypovědět smlouvu, která pak za čtrnáct dní skončí a protože Rusko nepodepsalo kontrakt upravující odchody do zámoří, hráč je pro NHL volný. To v nejkřiklavějším případě Jevgenije Malkina potvrdil i americký soud.

Rusko tak už dva roky nedostalo za odchod hokejisty do Ameriky ani onu "almužnu" 200 tisíc dolarů. "Rusko má peněz dost," krčil rameny Treťjak, který se jako poslanec ruské dumy zasazuje o prosazení zákona, jež by předčasné ukončení sportovní smlouvy trestal tučnou pokutou.

Ale jestli uspěje a zda se tím Rusům podaří NHL skutečně přimět k tomu, aby za hvězdy typu Malkina či Ovečkina zaplatilia milion dolarů, jak si představují majitelé ruských klubů, to ukáže teprve budoucnost.

Do té doby se budou zbylé národní federace i nadále smiřovat s nevýhodnými podmínkami, protože narozdíl od Ruska si vzdorovat nemohou dovolit.

Přesně tak, jak ČTK vysvětlil posvěcení smlouvy Asociací profesionálních klubů její ředitel Stanislav Šulc: "Bereme náš souhlas jako menší zlo, protože když vidíme, čeho dosáhlo Rusko, a to i přesto, že měli podporu vlády a jsou jako země úplně někde jinde, tak bychom si asi moc nepomohli."

 

Právě se děje

Další zprávy