Praha - Mezi persony českého hokeje, které zaštiťují připravené změny v začleňování mladých hráčů do seniorských soutěží (čtěte ZDE), patří i Robert Reichel.
Dlouholetý reprezentační kapitán nyní vede dorost Litvínova a trénuje národní tým do 16 let. Má tak k této problematice hodně blízko.
"Hlavní je, aby se český hokej vrátil tam, kde dřív byl," uvádí hlavní důvod toho, proč se ke změnám přistoupilo.
Co si od nového systému slibujete?
"Vyhodnocovat to budeme až po v příštích letech a já věřím, že pokud ti hráči budou pravidelně hrát, tak by to mělo přinést nějaká pozitiva. Pokud ale budou hrát jen jedno dvě střídání, tak ten výsledek asi nebude takový, jaký by měl být."
Jaká v něm spatřujete hlavní pozitiva?
"Pozitivní je, že ti kluci budou hrát chlapský hokej, který je trochu jiný, než na jaký byli zvyklí."
Je na takový zásah a příliv mladých hráčů extraliga připravena? Vždyť oproti vašim časům, kdy nejvíce zářili hráči okolo 25 let, dnes statistikám většinou vládnou hráči přes třicet a veteráni.
"Za naší doby tvořili mladší hráči dvě pětky, protože dostávali šanci a také hlavně byli lepší. Dneska ten hráč musí mít především výkonnost a měli by se do áčka dostávat reprezentanti širších mládežnických výběrů. Já si myslím, že hráči z ročníku 1994 tam jsou a že by hrát mohli."
Coby trenér litvínovské mládeže a reprezentační šestnáctky do této problematiky vidíte hodně zblízka. Co myslíte, vychovává ještě vůbec český hokej kvalitní hráče pro světovou úroveň?
"Myslím si, že ano. Ale pak se stává, že hráči odchází a ten odchod všechno zhasí, což je špatně. Pokud ti hráči zůstanou a budou mít možnost hrát, tak si možná za dva roky řekneme, že to byl dobrý krok, který nám pomohl."
Dřív hráči aspoň ´utíkali´ do zámoří, teď ale jsou i případy, kdy se chodí do Švédska nebo i do Rakouska. To pro nás vyznívá už docela špatně.
"Je to tím, že třeba rakouský Salzburg dobře pracuje s mládeží, ve Švédsku také. Prostě akademie, které tam fungují, se hodně zlepšily. Důležité je, jak pracují trenéři. Jestli odvádějí kvalitní práci na sto procent, nebo si jen vyzvedávají svou výplatu."
A co samotné děti? Mají dnes vůli trénovat a pracovat na sobě?
"To tam je, ale trenér je musí přesvědčit. Pokud hráče trenér nepřesvědčí nebo ten to není ochoten absolvovat, tak radši ať skončí. Pro mě je lepší, když ten hráč skončí a najde si jiný sport, než kdyby dělal něco, co ho nebaví. To by bylo k ničemu."
Zrekapitulujme si hlavní body toho nového plánu: smlouva s NHL, větší příležitosti v klubech pro mladé hráče, snaha o lepší výsledky na mládežnických šampionátech. Myslíte si, že se tím spojí kruh a sepne se tak, aby to zase začalo fungovat a zastavil se propad?
"Hlavní je, aby se vrátil tam, kde byl. Vidíte, jaký máme dnes problém v seniorech a přitom ta dorůstající garnitura nesbírala medaile ani v osmnáctkách nebo dvacítkách. Něco se prostě musí nastartovat, aby hráči, jímž je teď patnáct šestnáct, táhli za sedm osm let národní mužstvo. Projevovat by se to už mělo i na šampionátech do 18 a 20 let."
Jak se na nové pravidlo dívají starší hráči? Máte od nich nějaké ohlasy?
"Vytvoří to větší konkurenci. Prostě buď na to ten hráč mít bude, nebo ne a ten mladý hráč ho vytlačí."