Hokejoví hrdinové v komiksu. Inspiraci berou z Anglie i Bruegela, politiky se nebojí

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
14. 12. 2019 7:00
Na začátku prosince vyšla další kniha z edice Hrdinové, tentokrát s podtitulem "Největší příběhy českého hokeje", která kombinuje vybrané příběhy tuzemské hokejové historie s komiksem.

Knihy o historii sportu to nemají snadné. Vybuzené emoce spojené s popisovanými spektákly už dávno vyprchaly a informace o nich jsou snadno k dohledání na internetu, novější dokonce na videu, a nejzajímavější příběhy zase skrz naskrz probralo každodenní zpravodajství. 

Nabízí se v zásadě dvě možnosti, jak přece jen čtenáře v digitální době zaujmout. Buďto najít napínavý příběh, který dosud ještě nebyl odvyprávěn, tak jak se podařilo například u dva roky starého životopisu Miroslava Fryčera (Můj divoký hokejový život). Anebo upoutat pozornost nevšedním zpracováním, což byl případ průkopnického sportovního komiksu Zátopek

Druhou cestu si zvolili také autoři Hrdinů, Ondřej Fuczik a Vojtěch Šeda, kteří v ve druhém díle série popisují dějiny českého hokeje a jeho hlavních tváří za doprovodu hojných ilustrací a komiksů namísto obvyklých agenturních fotografií a počítačové grafiky. 

Hrdinové 2: Největší příběhy českého hokeje

Nakladatelství: Yinachi
Text: Ondřej Fuczik 
Spolupráce: Robert Záruba a Jiří Holeček
Ilustrace: Vojtěch Šeda
Náklad: 5000
Stran: 257

Od Bruegela k Naganu

Hokejoví hrdinové, kteří se nyní dostávají na knihkupecké pulty, čtenáře zavedou na cestu, jež začíná výjevem ze slavného obrazu Pietera Bruegela staršího a končí vyhlídkami na mistrovství světa 2020, které bude v květnu hostit Švýcarsko. 

Autorovi textu Ondřeji Fuczikovi se přitom podařilo vyhnout obvyklému úskalí žánru, a sice zevrubnému a zdlouhavému popisu každého turnaje, hráče, branky a výsledku.

Pieter Bruegel starší: Lovci ve sněhu
Pieter Bruegel starší: Lovci ve sněhu | Foto: Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, Wikipedia

Místo toho skládá sice nutně subjektivní, ale o to pestřejší mozaiku složenou z kratších textů, které zejména v druhé polovině knihy oživují vzpomínky aktérů. Nezříká se ale ani hodnoticích soudů, zejména směrem ke komunistickému režimu v ČSSR. Výsledkem je napínavé čtení, které dokáže udržet napětí a a alespoň částečně oživit dávno zašlé emoce. 

Tomuto efektu napomáhá nepřeberné množství drobných i rozsáhlejších ilustrací, ale také časové osy a přehledy nejlepších hráčů. A především desítka plnohodnotných komiksů Vojtěcha Šedy s tématy jako "Nagano," "Kanadský zázrak" nebo "Hlína".

Stejně jako u tři roky staré komiksové Kytice, která dokázala přitáhnout čtenáře k více než 160 let staré sbírce Erbenových balad, tak umožňuje konzumovat obsah současně dvojí formou, komiksovou i klasickou, textovou.

Jako v Anglii

Alespoň podle autorů knihy, jimž svými postřehy pomáhal i trojnásobný mistr světa Jiří "Fakír" Holeček, právě v tuzemsku neobvyklá komiksová tvář měla přitáhnout i mladší čtenáře, uvyklé spíše vizuální komunikaci. 

Nejde přitom o žádné unikum. Podle Šedy funguje podobný formát v Anglii už od dvacátých let minulého století, kde se komiksovou formou zobrazuje zejména fotbal, a stále je velmi populární. 

Zdá se, že i v české kotlině jde o úspěšnou strategii. Prvního dílu Hrdinů ("Největší příběhy české kopané", 2017), se podle nakladatelství Yinachi prodalo deseti tisíc kusů a následně vznikla audiokniha namluvená Ivanem Trojanem. 

Hokejoví hrdinové vychází v prvním vydání v nákladu 5000 výtisků, což je opět na české poměry velice zajímavé číslo. A autoři si znovu slibují velký zájem, byť se cena jednoho výtisku pohybuje kolem 500 korun.

Hrdinové 2: Největší příběhy českého hokeje
Hrdinové 2: Největší příběhy českého hokeje | Foto: yinachi
 

Právě se děje

před 21 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy