Ostrava – Jakub Štěpánek, Petr Mrázek či Patrik Bartošák. Škola hokejových brankářů v extraligových Vítkovicích patřila vždy k těm nejlepším v Česku. A teď má být ještě lépe, i jim totiž pomáhá moderní doba.
V Ostravě navíc pochopili, že gólmanům nestačí umět puky pouze chytat a kladou tam pečlivý důraz také na jejich pohyb i bruslení.
O moderních nástrojích a IT technologiích v tréninku českých hokejistů si přečtěte více TADY.
„Já jsem chytal na talent, dnes bych to měl s těmito možnostmi mnohem snadnější,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Prusek, bývalý vynikající gólman a mistr světa, který dnes tréninky brankářů v Ostravě vede. Velmi často i v útrobách arény na speciálním syntetickém ledě.
Myslíte, že začíná být moderní technika v tréninku důležitá natolik, že bez těchto přístrojů za pár let klub dobrého hráče nevychová?
Velký talent se prosadí vždycky, s moderní technikou nebo bez ní. Jenže ne každý ten talent má. Tyhle nové technologie nám ukáží chyby, na kterých pak můžeme pracovat. Že není dítě třeba dobrý bruslař teď díky tomu ještě nemusí nic znamenat.
Sám jste byl vynikající brankář. Chytal jste v NHL, KHL, jste i mistr světa. Kdybyste měl tehdy vy takové možnosti tréninku, troufnete si říct, že byste byl mnohem lepší?
Nevím, jestli bych byl lepší, ale určitě bych měl vše mnohem snadnější. Já takhle tvrdý dril a metody tréninku bruslení kdysi poznal až v Americe. Tady v Česku jsem v podstatě chytal pouze na talent, až za oceánem jsem kulil oči, jak velký důraz na bruslení i u gólmanů kladou. A taky na to, jak důležitá je pozice trenéra gólmanů. Zabývají se tam tím už déle než deset let, tady nám trošku ujel vlak. Hokej je stále rychlejší a brankář kromě dobrých zákroků musí rychle reagovat na dění na ledě, bruslení je pro něj strašně důležité.
To ve Vítkovicích trénujete na speciálním syntetickém ledu. Jak moc se podobá tomu klasickému?
Bruslí se na tom trošičku jinak, ale stačí zhruba patnáct minut a rychle si zvyknete. Povrch využívají k bruslení nejen brankáři, ale také ty nejmenší děti, kterým tenhle malý prostor bohatě stačí k nácviku nejdůležitějších technických věcí – příjem přihrávky, otočka, střelba. Když si vezmete, kolik byste si museli zaplatit za hodinu ledu, je tohle k pilování takových věcí ideální. Chodí sem dokonce i hráči dospělého áčka, ti zase pilují střelbu na bránu.
Říkáte, že se na něm bruslí jinak. V čem to pak při přechodu na led pomáhá?
Syntetický led vám nepustí hranu, neodpustí žádný nedostatek a ukáže chyby. Když zaberete bruslí na ledě, hrana se vám do něj vždycky nějak zařeže a tu chybu nikdy nepoznáte. Na syntetickém ledu, pokud neuděláte pohyb úplně správně, ztratíte rovnováhu. Navíc k pohybu musíte použít více síly, takže když pak vyjedete na led, cítíte se mnohem lépe.
Je vidět od chvíle, co jste tuhle pomůcku do tréninku zavedli, na hráčích pokrok?
Určitě. Co si budeme povídat, tohle je hlavně pro malé děti, do kterých správné návyky musíme dostat. Později už se jejich návyky a chyby opravují těžko, a mám pocit, že se tady tím hodně zlepšují. Samotnému mi to jako trenérovi dělá velkou radost, když vidím, jak se děti každým dnem zlepšují.
Vítkovice mají brankářskou školu pověstnou. Petr Mrázek nebo Patrik Bartošák čekají na šanci v NHL. Už tušíte, kdo v Ostravě šlape v jejich stopách teď?
Vidím u nás několik moc talentovaných a šikovných kluků, jenže těch aspektů, které jim úspěch a šanci NHL nakonec zaručí je strašně moc. Rád bych vám to řekl, ale patent na výrobu špičkových hráčů nemá na světě nikdo.