Bude nového Hertla řídit počítač? Extraliga objevila IT

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 10. 2013 6:00
Nejlepší hokejové akademie v Česku už teď otevírají dveře moderním IT technologiím. Do extraligy od příštího týdne dokonce vstupuje i firma Apple.
Hokejisté Zlína začnou spolupracovat s firmou Apple. Trenér Vlach je bude ovládat na dálku iPadem.
Hokejisté Zlína začnou spolupracovat s firmou Apple. Trenér Vlach je bude ovládat na dálku iPadem. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Tomáš Hertl si v necelých dvaceti letech podmanil celou NHL. Nikdo v Česku už nepochybuje o tom, že právě on v příštích letech převezme žezlo nejlepšího tuzemského hokejisty po Jaromíru Jágrovi.

Přesto je svým způsobem také on, i když to zní v roce 2013 trochu zvláštně, odchovancem staré hokejové školy. Běhal schody, brousil led sprinty od jednoho mantinelu k druhému a po večerech pálil puky na provizorní branku doma na dvorku.

Až jednou český hokej najde i jeho nástupce, už to nebude pouze spojení vrozeného talentu a hrubé dřiny, bude to s troškou nadsázky hokejový robot. Nejlepší hokejové akademie v Česku už teď otevírají dveře moderním IT technologiím.

Do extraligy od příštího týdne dokonce vstupuje i firma Apple. Unikátní technický projekt začne zkoušet prostřednictvím české autorizované firmy iTouch ve Zlíně. Vůbec poprvé v celé Evropě.

Hráče Zlína bude trenér ovládat na iPadu

Petra Lešku, Jaroslava Balaštíka i Antonína Honejska tam bude trenér Rostislav Vlach ovládat na dálku pomocí iPadu. Sci-fi? Vůbec ne. Speciální čipy na těle každého hokejisty mu budou v reálném čase dodávat data, jaká ještě žádný jiný kouč v Česku neměl nikdy k dispozici, Vlach bude moci okamžitě reagovat. To by mělo klubu pomoct k rozmachu, hráčům k ještě lepším výkonům a iTouch věří, že také k vysněnému titulu.

„Speciální senzory na tělech hráčů dokáží vyhodnotit jakýkoliv pohyb hráče na ledě. Analyzují počet nabruslených kilometrů, srdeční zátěž, spálené kalorie ale také celý úder nápřahu, sílu jeho střely,“ říká Aktuálně.cz nadšeně Jan Kučeřík, jednatel společnosti iTouch, nového zlínského sponzora.

Trenéři budou díky nové technologii a speciálním aplikacím hned vědět, kdy má hráč ubrat, proč jeho rána netrefila cíl, co dělá špatně a na čem by měl příští trénink pracovat. Jejich práce se posune o několik úrovní  výš. Část výsledků se dokonce dozví i fanoušci, ty ostatní uvidí hráči hned po tréninku v kabině na svých obrazovkách.

„Jde o velký projekt, který používají některé kluby v NHL, v Evropě je ale jedinečný. Zlínu jsme pro letošní sezonu nabídli exkluzivitu. Pevně ale věříme v to, že se v příštích letech uchytí i v dalších špičkových klubech,“ říká Kučeřík.

Unikátní projekt ve Zlíně je sice zatím posledním výdobytkem nové doby v extralize, moderní technologie ale už dávno pomáhají nastartovat talentovaným dětem kariéru i v Chomutově, Brně nebo Vítkovicích.

Neumíš bruslit? Tak šup na trenažér!

Chomutov už před pěti lety otevřel unikátní tréninkové centrum, kde se zaměřuje především na pohyb a bruslení hráčů. Pomáhá jim k tomu Skatemill, bruslařský trenažér za pět milionů. Vejde se do malé místnosti, hráči se na něm prohánějí rychlostí 34 kilometrů za hodinu - a přesto stojí na místě. V zámoří naprosto běžná součást tréninku.

„Je to v podstatě běžecký pás, který dokonale simuluje hokejové prostředí. Hráči na něm trénují pohyb, ale i přihrávky, kličky a práci s pukem, nutíme je držet hlavu nahoře. Zároveň nesmí přestat bruslit, i jakákoliv chyba v technice je okamžitě pošle na zem,“ vysvětluje tamní trenér Jan Minčák, který je v úzkém kontaktu s trenéry ve Vancouveru a navzájem si s nimi vyměňuje poznatky.

Výsledky práce se v Chomutově už dostavily. Útočníci David Kämpf i Ondřej Kaše jsou teprve ročník 1995, tempu extraligy ale už teď stačí. „Třeba takový Kämpf tady trénoval pravidelně od svých čtrnácti let, bruslařsky je teď i pro extraligu vybavený nadstandardně,“ říká Minčák.

„Vidět je to ale hlavně na těch nejmenších dětech. Už po prvním roce na bruslích je znát obrovský pokrok, v tréninku na ledě se pak mohou zaměřovat na jiné technické věci.“

Skatemill už mají také ve Vítkovicích. Tam jsou ale ještě o kus dál. Speciální syntetický led o rozměrech 5 x 10 metrů vybudovali ve svém tréninkovém centru také pro brankáře. I oni mají příležitost zapracovat na svém pohybu. „Já chytal na talent, v dnešní době bych to měl hodně jednodušší. Talent se prosadí vždycky, díky novým technologiím se ale mohou stát dobrým hokejistou i ti, kteří tolik talentu nemají, nejsou takoví bruslaři,“ říká o přínosu nové techniky Martin Prusek. Bývalý vynikající gólman i mistr světa tam vylepšenému tréninku gólmanů šéfuje.

Celý rozhovor s bývalým brankářem Martinem Pruskem si můžete přečíst TADY.

Led ani brusle. V Brně se učí střílet na střelnici

A do třetice Kometa Brno. I tam věří tomu, že moderní doba přispěje k růstu mnohem lepších hokejistů. Minulý týden v Brně otevřeli hokejovou střelnici Rapid Shot. Hráči se tam v bruslích nebo jen teniskách postaví před bránu a pálí na vyznačené terče. Puky jim nahrává stroj z několika míst, v libovolné intenzitě. Systém pak změří nejen sílu a přesnost jejich střelby, ale také reakční dobu na automatickou přihrávku.

„Je to super doplněk přípravy. Ten přínos si vypočítejte sami. Zatímco na tréninku hráč vystřelí během tréninku s bídou dvacetkrát, tady si dá během jedné porce střel klidně dvě stě,“ říká manažer střelnice a trenér Martin Sedláček.

„U malých dětí tady přitom nejde tolik o střelbu, jako o to, jak jsou schopné na přihrávku zareagovat a jak ji zpracovat. Až v pozdějším věku se klade důraz na to, zda hráč trefí vyznačený cíl v bráně.“

 

Právě se děje

Další zprávy