Ostrava - Druholigoví hokejisté Poruby si nepolepší. Po neúspěšném snažení o postup do první české ligy měli v plánu zamířit do polské extraligy, jenže proti tomu se překvapivě postavily tamní kluby. O českého účastníka nemají zájem, přestože vedení soutěže by tuto změnu uvítalo.
Výsledek hlasování byl velkým překvapením. "Po předběžných jednáních bylo zřejmé, že většina klubů bude hlasovat pro naše přijetí. Hlasování v Katovicích to mělo jen stvrdit," zůstal v údivu generální manažer Poruby Pavel Hinner. Rozhodnutí zarazilo i polský hokejový svaz.
"Přijetí Poruby by bylo výhodné, už jen proto, že jde o klub ze silné hokejové země," nechal se slyšet místopředseda polského hokejového svazu Miroslaw Minkina pro tamní média.
Silné polské kluby byly proti
Zatímco svaz byl pro rozšíření soutěže, kluby si českého účastníka nepřejí. Celkem o rozšíření hlasovalo deset klubů, z nichž šest včetně mistrovského Krakova bylo proti, dva se zdržely hlasování a dva hlasovaly pro přijetí Poruby do polské hokejové nejvyšší soutěže. Nutno podotknout, že proti byly především silnější celky na hokejové mapě Polska jako Krakov, Tychy nebo Nowy Targ.
"Je to jednoznačně velké zklamání," uvedl generální manažer Hinner. O zařazení do polské soutěže usiloval už od března. "Vše se odvíjelo od toho, zda postoupíme do první ligy. Když se to nepodařilo, začali jsme usilovat o polskou extraligu," objasnil uvažování Poruby. Úvahy klubu o "útěku" za hranice se v médiích objevily už v dřívějších letech.
Hinnera výsledek hlasování mrzí i proto, že svaz byl rozšíření soutěže o českého účastníka nakloněný. "Slibovali si, že soutěž zatraktivníme. Byli bychom první vlaštovkou pro otevření polské ligy i pro další mužstva po vzoru rakouské EBEL," přiblížil Hinner pro klubový web. Porubě se během jara podařilo splnit všechny formální podmínky pro vstup do soutěže, dostala i posvěcení od českého hokejového svazu.
Poláci se bojí konkurence
Téma možného startu Poruby v polské lize bylo u našich severních sousedů velmi diskutované. Kromě klubů a hráčů sledovali sbližování Poruby se svazem se zájmem taky fanoušci a téma proběhlo i mezi politiky.
Podle Hinnera stojí za rozhodnutím polských klubů především obavy ze sportovně silné Poruby, která by mohla být v hokejově slabší zemi úspěšná navzdory tomu, že v Česku hraje až třetí nejvyšší soutěž. "Kluby mají oproti tomu našemu zajištěné vysoké rozpočty. Bylo by pro ně velmi nemilé, kdyby s námi měli v prvním nebo druhém kole play off vypadnout," myslí si.
Další pokus za rok?
Poruba je přitom podle Hinnerových slov ve spolupráci s polským hokejem vstřícná. "Možná nám to i uškodilo. V přípravných zápasech proti Krakovu, Bytomu, polské dvacítce nebo seniorské reprezentaci jsme jim ukázali, že je dokážeme porazit," připomněl. "Stálo nás to obrovské množství práce a úsilí. Polský svaz se nám snažil pomáhat, ale narazil na nevoli silných klubů," domnívá se Hinner.
Představitelé Poruby v čele s generálním manažerem Hinnerem se ovšem myšlenky působení v polské nejvyšší lize nevzdali. "Aktuálně je to sice uzavřená kapitola, ale tamní činovníci mi sdělili, že se budou snažit, aby Poruba mohla v Polsku hrát třeba už od sezóny 2018/2019.
Poruba tak bude nadále působit v české druhé lize v divizi Východ. Podle prohlášení klubu se rozhodnutí polských klubů nedotkne fungování ani složení kádru A-mužstva.