Praha - Z extraligového hokejového klubu HC Plzeň 1929, o němž mluví jako o hokynářství, chtěl bývalý jednatel a ředitel Jan Svoboda udělat dobře fungující firmu.
Po třech týdnech ale od ´Indiánů´ odešel a někteří fanoušci mu ´přišili´ nálepky Zločinec, Zrádce plzeňského hokeje či Nepřítel klubu.
V médiích si o sobě mohl přečíst, že se ho Straka zbavil jako člověka, který hlasoval proti Plzni. A že uznal svoji chybu a proto odešel.
"Klub jednostranně vyprovokoval štvavou kampaň v médiích proti mně," řekl Svoboda Aktuálně.cz. Vyjádření Martina Straky k rozhovoru se Svobodou přinášíme přímo v odpovědích bývalého ředitele.
Aféra se rozbouřila poté, co Svoboda 26. ledna zdvihl ruku pro usnesení Asociace profesionálních klubů (APK). Znělo: "Rozhodnutí (poznámka redakce - o odpočtu bodů za chybné registrace registrací) ve věci Mladé Boleslav, Plzně a Kladna je konečné a APK se k němu nebude vracet."
Čtěte také:
Jsou si v extralize všichni rovní? Kolem Plzně to vře
Straka se zbavil muže, který hlasoval pro konec aféry
Plzeň přišla kvůli chybným registracím o 19 bodů a není jisté, jestli vybojuje alespoň desáté místo, zaručující předkolo play-off.
Kdyby věděl o myšlenkách na soud, Plzeň by odmítl
"Kdybych věděl, že Plzeň stále uvažuje o žalobě proti rozhodnutí APK u civilního soudu, nikdy bych do klubu nešel," prohlásil Svoboda.
"Prostudoval jsem si důkladně spis o plzeňských registracích. Za chybami v nich je lajdáctví ve vedení klubu (Straka: Lajdáctví se dopustil managament, nikoliv vedení). Svou vinu ale neuznalo, a místo toho hledá vnějšího nepřítele."
Svoboda se rozhodl v Aktuálně.cz popsat svůj pohled na kauzu registrací i důvody svého odchodu z klubu.
"Nechci se Plzni mstít a kydat na ni špínu, ale musím bránit svou čest," vysvětluje Svoboda. Před krátkým plzeňským angažmá vedl divizi mobilní komunikace a služeb ve společnosti Siemens v Česku i v zahraničí.
A.cz: Co mělo plzeňské vedení udělat po odpočtu bodů?
Přiznat si - Zkazili jsme to, zaplatili jsme za to a nebudeme se k tomu už vracet. Ale vedení klubu se nedokáže podívat pravdě do očí.
A.cz: Ve vedení klubu působí plzeňská hokejová legenda a kapitán týmu Martin Straka, právník Tomáš Tesař, Zdeněk Pechr a Jiří Vlasák. Liší se jejich názory na kauzu chybných registrací?
Pechr a Vlasák jsou pro ukončení kauzy a proti žalobě u civilního soudu. Straka a Tesař o žalobě stále hovoří.
A.cz: Existují mezi ´čtyřkou´ ve vedení klubu i další rozpory?
Zorganizoval jsem mimo jiné důležité jednání, kde jsem navrhoval, jak jednotně postupovat při řešení důležitých otázek a při vytváření celkové strategie klubu. Tato pravidla měla nahradit neexistující dozorčí radu klubu. Ale členové vedení se nedokázali domluvit, navzájem se obviňovali (Straka: O žádném obviňování nevíme). Připadal jsem si tam jako dítě rozvádějících se rodičů.
A.cz: Jaké má v klubu slovo Martin Straka? V Plzni vystupuje jako spolumajitel, jednatel a také jako kapitán mužstva. Neškodí jemu i klubu taková kumulace funkcí?
Jeho slovo má velkou váhu. Jsou kolem něj ovšem i lidé, kteří mu z mého pohledu neradí dobře. Straka jako geniální hokejista ví přesně, kde je na ledě jeho místo. Vést klub mu ale dělá problémy. A je samozřejmě velmi obtížné být najednou hráčem, jednatelem a spolumajitelem Plzně.
A.cz: Co Vám na Strakovi jako na manažerovi vadilo?
Třeba po hlasování na jednání valné hromady APK ve Špindlerově Mlýně se mnou vůbec nemluvil a detaily si zjišťoval jinde. Spoléhal na informace z druhé ruky. Jeho stanovisko k mému hlasování na APK, to byla střelba na mě bez výstrahy.
A.cz: Co Vás vlastně přinutilo k odchodu z Plzně? Média spekulovala o tom, že jste funkci opustil pod tlakem Straky a dalších členů vedení klubu.
Skončil jsem sám, protože mě nebaví bojovat s větrnými mlýny.
A.cz: Jak to myslíte? Můžete uvést nějaké konkrétní příklady?
Pracoval jsem jako ředitel a jednatel s velkými pravomocemi a velkou zodpovědností za fungování klubu. Ale důležitá rozhodnutí se mnou nikdo předem neprobíral. Zdálo se mi, že nejsem v profesionální firmě, ale v hokynářství.
Čtěte také:
Famózní jízda Plzně: Nebýt aféry, vládla by extralize
Fanoušci Plzně se chtěli Šulcovi mstít prasečí hlavou
Když se objevily pochybnosti o správnosti hráčských registrací v Třinci a ve Zlíně, zastával jsem názor, ať se k nim Plzeň vůbec nevyjadřuje.
Tesař ale vyvěsil bez konzultace se mnou na klubový web otevřený dopis řediteli Třince. Nadzvedlo mě to a volal jsem Strakovi. Martin pak dopis z webu nechal stáhnout.
Ale půl dne poté mi volal Tesař, ať se večer podívám na sportovní zprávy na Nově. Že tam bude komentovat kauzu Třinec. Jel jsem zrovna v autě a málem jsem skončil ve škarpě.
A.cz: Probíral jste pak s Tesařem jeho televizní vystoupení?
Řekl jsem mu, že neměl žádný mandát vedení klubu, aby o třineckých registracích v televizi mluvil. A že porušil zásady komunikace v klubu.
A.cz: A odezva?
Tesař se dotkl mojí profesionální cti. Požadoval jsem pak od něj omluvu, ale nedočkal jsem se jí. Přestal jsem s ním úplně komunikovat a nezdvíhal mu ani telefon. Jen jsme si psali e-maily. Od té doby s ním nejednám. Je to pod mou úroveň.
A.cz: Situaci ve vedení kluby popisujete tak jako by tam jedna ruka nikdy nevěděla, kam se pohne druhá. Pokusil jste se nějak situaci změnit?
V klubu neexistovaly konzultace a komunikace před důležitými rozhodnutími. Navrhl jsem čtyřem nejvlivnějším členům vedení klubu, že bychom měli vystupovat jako celek a jasně si řekli, kdo bude za HC mluvit. Pechr a Vlasák souhlasili. Straka a Tesař nereagovali.
A.cz: Co se podle Vás třeba neobešlo bez konzultací a komunikace?
Tesař s hráčem Vlasákem jeli do pořadu Kamelot v ČT 4. Probíral se tam odpočet bodů za chybné registrace. Nikdo mi předem neřekl, že takový pořad bude, že se ho klub zúčastní, kdo tam za Plzeň promluví, proč vlastně a co tam bude říkat. Udělali ze mě pitomce.
A.cz: Když jste do Plzně nastupoval, měl jste předem nějaké požadavky, bez nichž jste si nedovedl své působení představit?
Jednalo se mně především o to, jak se Plzeň postaví k odpočtu bodů. Vedení mi řeklo, že se k tomu nebude vracet. Ale nesplnilo se to. Zajímalo mě také, jestli bývalý ředitel zůstane v klubu. Znovu jsem slyšel ne, ale dostal nakonec v HC jinou funkci.
A.cz: Konzultoval jste se Strakou ´osudné´ hlasování na APK?
Ne. Před odjezdem na jednání jsme se dohodli, že mu zavolám, když půjde o nějakou zásadní věc. Program mimořádné valné hromady APK nebyl v některých bodech přesně definován, proto se nedalo předem konzultovat, jak postupovat.
Těsně před diskuzí na valné hromadě o posledních událostech v extralize se na stole objevil dopis od společnosti BPA sport marketing. Předložila v něm návrh pro debatu o usnesení.
Ve verzi BPA si kluby, postižené odpočtem bodů, opět sypaly popel na hlavu a měly se veřejně vzdát práva na civilní soud. Byl jsem přesvědčený, že konečné usnesení valné hromady APK klubu nijak neublíží, protože ve srovnání s původní verzí se mi ho podařilo zjemnit. Předtím, než jsem hlasoval pro, jsem proto Straku nekontaktoval.
Sám nesouhlasím, aby se klub obracel kvůli odpočtu bodů na civilní soud, ale v usnesení APK není nic, co by mu v tom bránilo. Reakci některých lidí z vedení klubu nechápu. Byly to pouze účelové konstrukce proti mně.
A.cz: Bránil jste se tvrzením, že Plzni uškodilo Vaše hlasování na APK?
Minulý pátek mně došla trpělivost s útoky proti mně. Martinu Strakovi (Straka: Ne pouze mně, ale majitelům klubu ) jsem situaci vysvětlil a snažil jsem se, aby dal na klubový web korektní informace o mém odchodu, kde by uvedl, že jsem na zasedání APK hájil zájmy klubu tak, jak jsem v dané situaci nejlépe mohl.
A že jsem klub nepoškodil. A že po jednání APK došlo k sérii nedorozumění, která mohla poškodit mé dobré jméno, a že se mi klub omlouvá.
Neuspěl jsem ale, a rozhodl jsem se očistit své jméno a bránit se.