Pittsburgh živí naději, poprvé ve finále zdolal Detroit

3. 6. 2009 4:50
Pittsburgh - Dettroit 4:2
Hokejisté Pittsburghu slaví vítězství nad Detroitem
Hokejisté Pittsburghu slaví vítězství nad Detroitem | Foto: Reuters

Pittsburgh - Finále zámořské NHL se dramatizuje. Hokejisté Pittsburghu totiž poprvé vyzráli na Detroit, který ve třetím utkání a prvním na domácím ledě porazili 4:2.

Penguins tak po úterý snížili stav v sérii hrané na čtyři vítězství na 1:2 na zápasy.

Čtvrtý duel o Stanley Cup se hraje v pátek v 2:00 SELČ opět v Pittsburghu.

Čtěte dále: Dejá vu v NHL. Pittsburgh nestíhá, Crosby nulový

Oba týmy přivítalo "bílé peklo" v hledišti vyprodané Mellon Areny. Do varu navíc přivedl domácí fanoušky i bývalý útočník a legenda historie prestižní soutěže Mario Lemieux.

Jeden ze současných spolumajitelů "Tučňáků" vhodil slavnostní buly a důležitý třetí zápas mohl začít.

Hned v úvodu hledal Sidney Crosby před prázdnou brankou Billa Guerina, ale Dan Cleary kotouč na jeho hůl nepustil. Na konci páté minuty už se však Pittsburgh dočkal. Jevgenij Malkin nabil Talbotovi, který z mezikruží propálil Chrise Osgooda.

Detroit měl mírnou převahu

Detroit ale přispěchal již po 91 vteřinách s odpovědí. Ville Leino se protlačil před branku a jeho práci dokončil snadnou dorážkou Henrik Zetterberg.

Oproti úvodním dvěma zápasům o něco útočnější partie pokračovala několika příležitostmi na obou stranách, do vývoje skóre však promluvil opět obhájce trofeje z Detroitu.

Připomeňte si: Detroit slaví Stanley Cup! Včetně Haška s Hudlerem

Na konci 10. minuty usedl na trestnou lavici Brooks Orpik a devět sekund před jeho návratem poslal zblízka puk do pravého horního růžku obávaný kanonýr vyřazovacích bojů Johan Franzén, k němuž nechtěně srazil Zetterbergovu přihrávku Matt Cooke. Gólman Marc-André Fleury neměl nejmenší možnost zareagovat.

Přesilovku si však posléze zahrál také Pittsburgh. Po chybě Nicklase Lidströma se zmocnil puku Crosby, ale neuspěl, neboť hostující obrana ho včas zablokovala.

Po následném vhazování se však kotouč dostal ke Krisi Letangovi, jež měl sice potíže s jeho zpracováním, ale poté zacílil přesně a vyrovnal na 2:2. Chvilku nato mohl Detroitu vrátit vedení Zetterberg, na překonání Fleuryho však podruhé recept nenašel.

Na začátku druhého dějství dostal hodně prostoru ke střele opět aktivní Zetterberg, Fleury si však dokázal s trochou štěstí poradit. Krátce poté na něho uháněl po chybě domácích Mikael Samuelsson, svou střelu však namířil pouze do pravé tyče.

Fleury ale Penguins podržel

V závěru třetiny si hosté vysloužili podruhé v utkání možnost přesilové hry, když se proti pravidlům provinil držením Miroslav Šatan, Penguins si však i díky velké obětavosti dokázali poradit a přežili oslabení bez úhony.

Pittsburgh slaví jeden ze čtyř gólů
Pittsburgh slaví jeden ze čtyř gólů | Foto: Reuters

Obrovskou šanci měl poté ještě Marián Hossa, ale Fleury mu radost zkazil pohotovým zákrokem.

Přestože hosté vyhráli tuto část hry na střely vysoko 14:4, před druhou přestávkou již branka nepadla.

Do třetí dvacetiminutovky naopak vstoupili mnohem aktivněji "Tučňáci" a sevřeli hosty v jejich obranném pásmu. Osgood se však vyznamenal při Crosbyho bekhendu i Cookově dorážce po ledě z hranice brankoviště.

Na začátku 50. minuty přišla přesilovka Pittsburghu, v níž domácí nepustili bránící čtveřici vůbec ke kotouči a ta i kvůli narůstající únavě nakonec kapitulovala, což se ukázalo jako rozhodující okamžik zápasu. V čase 50:29 napřáhl na modré čáře Gončar a jeho bomba skončila v síti zcela bezmocného Osgooda.

Přišel strhující závěr, kdy se hra prakticky vůbec nepřerušovala a přelévala z jedné strany na druhou. Detroit odpověděl drtivým tlakem, jenže domácí obětavě bránili a Fleury úspěšně hájil svou svatyni před vyrovnáním.

Na zteč poté vyrazili dva na jednoho Crosby s Chrisem Kunitzem, ten však při zakončení minul Osgoodovu klec.

Vyrovnání měl chvilku nato na hokejce Zetterberg, jehož ovšem vychytal výborný Fleury. Při dalším kontru Penguins orazítkoval Talbot levou tyč, vzápětí se dostal zcela sám před Osgooda, ale znovu nedal.

Vše si domácí forvard vynahradil v samém závěru. Přesně ve chvíli, kdy Osgood dorazil na střídačku, ztratila "Rudá křídla" kotouč a Talbot 57 vteřin před závěrečnou sirénou s přehledem trefil opuštěnou branku.

Výsledek:
Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
5. Talbot (Malkin, Letang), 16. Letang (Malkin, Gončar), 51. Gončar (Malkin, Crosby), 60. Talbot (Fedotěnko) - 7. Zetterberg (Leino, Franzén), 12. Franzén (Zetterberg, Kronwall).
Rozhodčí: Devorski, LaRue - Amell, Racicot. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. Střely na branku: 21:29. Diváci: 17.132. Stav série: 1:2.
Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Scuderi, Gill, Eaton, Letang - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Guerin, Crosby, Kunitz - Kennedy, J. Staal, Cooke - Dupuis, Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.
Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Franzén, Zetterberg, Cleary - Holmström, Filppula, Marián Hossa - Hudler, Helm, Samuelsson - Leino, Abdelkader, Maltby. Trenér: Mike Babcock.