5. 6. 2008 4:53
Pittsburgh - Detroit 2:3, konečný stav série 2:4
Po šesti letech se hokejisté Detroitu radují ze Stanley Cupu.
Po šesti letech se hokejisté Detroitu radují ze Stanley Cupu. | Foto: Reuters

Pittsburgh - Detroit Red Wings se po šesti letech raduje ze zisku Stanleyova poháru. Rozhodlo o tom jeho vítězství v šestém finále letošní NHL na ledě Pittsburghu.

Na slavnou trofej dosáhli také dva čeští hokejisté. Pro Dominika Haška je to druhé prvenství, Jiří Hudler pozvedl hokejový grál poprvé v kariéře.

Hráči Detroitu byli velmi blízko už v minulém zápase. Doma je od výhry dělilo pětatřicet vteřin, rozhodující gól pak inkasovali po padesáti minutách prodloužení. A to se mohlo podepsat na jejich psychice.

Obavy se však nenaplnily a zkušená "Rudá křídla" nastoupila do středečního duelu s velkým odhodláním učinit poslední krok na ledě Pittsburghu.

Hned v páté minutě jim v jejich snaze navíc pomohla přesilová hra, když byl za nedovolené bránění vyloučen Darryl Sydor, jediný dvojnásobný vítěz NHL v dresu domácích.

Jak s početní výhodou naložit, ukázala první řada Red Wings. Tomas Holmström výborně bránil ve výhledu pittsburgskému brankáři Fleurymu a obránce Rafalski toho náležitě využil. Detroit vedl 1:0.

Malkinovi se opět nedařilo

Vyrovnat mohl jen o pár chvil později Jevgenij Malkin, ale puk za záda Chrise Osgooda neprotlačil a potvrdil střeleckou mizérii, která ho ve finálové sérii provází.

V deváté minutě měli Penguins další velkou šanci na srovnání skóre. Po vyloučení Drakea putoval na trestnou lavici i Draper a "Tučňáci" mohli hrát více než minutu a půl pět na tři.

Jak si v takové situaci nemá hokejista v žádném případě počínat, předvedl divákům v Mellon Areně znovu Malkin. Ruský mladík odmítl jakýkoliv smysl pro kombinaci a veškeré akce Pittsburghu končily jeho střelou do připraveného Osgooda, popř. mimo bránu.

Trojice Detroitu navíc výborně bránila a bez problému uhájila čisté konto.

Hokej ve strhujícím tempu pokračoval i dále. Možnost navýšit vedení svých barev měl Henrik Zetterberg, jehož našel ideální přihrávkou spoluhráč Dacjuk. Švéd však branku Fleuryho netrefil, a "Rudá křídla" si tak do šatny nesla pouze jednobrankový náskok.

Detroit náskok zvýšil

Do vedení o dvě branky se hokejisté Red Wings dostali až těsně před polovinou zápasu. Střelu Mikaela Samuelssona vyrazil gólman Pittsburgu před sebe a Valtteri Filppula puk se stěstím dorazil do sítě.

Ve třiatřicáté minutě měl příležitost korigovat stav domácí veterán Gary Roberts, ale Osgoodova hokejka byla u pravé tyče včas.

Zřejmě do špatného sektoru si koupil lístek tento fanda Detroitu.
Zřejmě do špatného sektoru si koupil lístek tento fanda Detroitu. | Foto: Reuters

Gólu se ale "Tučňáci" přeci jen dočkali. A to v přesilové hře, když na trestné lavici seděl Dacjuk. Elitní formace Penguins se usadila v útočném pásmu, kapitán Sidney Crosby příhrál Malkinovi a ruský útočník protrhl svou střeleckou nemohoucnost ve finálové sérii.

Z levé strany mířil tvrdým příklepem přesně mezi Osgoodovy betony. Po dvou třetinách tak Detroit stále vedl o branku a od zisku Stanley Cupu ho dělilo dvacet minut.

Kdo čekal ve třetí části hry nápor domácích, musel být zklamán. Byli to naopak hráči Red Wings, kteří určovali tempo hry a po trefě Zetterberga šli dvanáct minut před koncem znovu do vedení o dva góly.

"Tučňákům" se dlouho nedařilo alespoň ohrozit branku hostů a za patnáct minut třetí třetiny si připsali pouhou jednu střelu.

Pittsburgh už odpověď nenašel

Naději dal Penguins stejně jako v minulém zápase Jiří Hudler, který putoval necelé dvě minuty před koncem na trestnou lavici a domácí zkusili hru bez brankáře.

Henrik Zetterberg s Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče letošního play off.
Henrik Zetterberg s Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče letošního play off. | Foto: Reuters

Jejich snaha byla úspěšná a pouhých dvacet vteřin po Hudlerově vyloučení pálil od modré Sergej Gončar a Marián Hossa tečoval jeho střelu za záda Osgooda.

Do konce zápasu stále chyběla minuta a půl a domácí se hnali za vyrovnáním. Po dalším přerušení si raději detroitský kouč Babcock vzal oddechový čas. To se nakonec ukázalo jako velmi chytrý tah a "Rudá křídla" už své vedení uhájila.

Hráči Detroitu si tak po šesti letech znovu sáhli na Stanley Cup. Mezi nimi i čeští hokejisté Dominik Hašek a Jiří Hudler.

Do historie se zapíše také Nicklas Lidström. Švédský veterán se stal prvním evropským kapitánem, jenž dovedl své mužstvo k vítězství v NHL. Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějsího hráče play off získal jeho krajan Zetterberg.

Výsledek:
Pittsburgh - Detroit 2:3 (0:1, 1:1, 1:1), konečný stav série 2:4

Branky a nahrávky: 36. Malkin (Crosby, Hossa), 59. Hossa (Gončar, Malkin) - 6. Rafalski (Zetterberg, Dacjuk), 29. Filppula (Samuelsson, Kronvall), 48. Zetterberg (Dacjuk, Kronvall)