Pavelec vychytal Švédy. Češi vyhráli 2:1 na nájezdy

29. 4. 2010 22:10
Švédsko - Česko 1:2sn, Finsko - Rusko 5:4sn

Praha - Čeští hokejisté zvítězili ve svém úvodním zápase na LG Hockey Games nad domácím Švédskem 2:1, když o svém triumfu rozhodli až v samostatných nájezdech.

Ten rozhodující proměnil Jakub Klepiš, přičemž brankář Ondřej Pavelec nepustil ani jeden.

Ve druhém utkání zdolali Finové hokejisty Ruska poměrem 5:4 rovněž po penaltovém rozstřelu.

Obě mužstva začala hodně opatrně a myslela především na poctivou defenzivu. První vážnější situace se tak urodila až v 6. minutě, kdy se poprvé blýsknul skvělým zákrokem proti Martenssonově dorážce Pavelec.

Také hosté se postupně osmělovali, z čehož rezultovala akce Voráčka a Blaťákem nastřelená tyč. V 18. minutě už Češi skóre otevřeli. Švédové v přesilovce zapomněli pohlídat Kašpara, který své sólo zakončil přesným blafákem.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji Růžičkovi svěřenci, avšak byli to domácí hokejisté, kdo se radoval z vyrovnání. Ve 25. minutě se sice Pavelec při úniku Pääjärviho znovu zaskvěl, jenže o chvíli později už byl na střelu Hedmana krátký.

Český gólman při svém prvním reprezentačním startu odolával švédským příležitostem i nadále, a tak mohl český tým ve třetím dějství znovu směle útočit na vedení. Ale produktivita ve třech slepených přesilovkách hodně vázla, a tak největší nebezpečí znamenalo pro Markströma Kašparem nastřelené břevno.

V závěru normální hrací doby Pavelec ještě několikrát skvěle zasáhnul a formu si přenesl také do prodloužení a samostatných nájezdů. V nich se jako jediný prosadil blafákem Klepiš, a tak se z vítězství raduje český výběr.

Švédské hokejové hry, čtvrtý turnaj Euro Hockey Tour:

Švédsko - Česká republika 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky:
25. V. Hedman (Pääjärvi-Svensson) - 18. Kašpar (Novotný), rozhodující sam. nájezd Klepiš. Proměněné nájezdy: Klepiš. Neproměněné nájezdy: Weinhandl, Pääjärvi-Svensson, Omark - Voráček. Rozhodčí: Laaksonen, Partanen (oba Fin.) - Lyth, Ahlström (oba Švéd.). Vyloučení: 8:7. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 6654.

Švédsko: Markström - Magnus Johansson, Gunnarsson, Lindström, V. Hedman, Rundblad, Bäckman, Ekman-Larsson, Fransson - Weinhandl, Martensson, Persson - Pääjärvi-Svensson, Wallin, Ericsson - Andersson, Nylander, Bergfors - Omark, Harju, Pettersson. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.
Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Čáslava, Němec, Blaťák, Nakládal, Barinka, od 38. navíc Mojžíš, Gřegořek - Voráček, Červenka, Klepiš - Kvapil (26. Jan Kovář), Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko - Rusko 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 2:2, 0:1 - 0:0)
6. Hahl (Komarov, Hytönen), 19. Hietanen (Lehterä, Miettinen), 23. Aaltonen (Kontiola), 31. Aaltonen (Niskala, Kontiola), rozhodující sam. nájezd Granlund - 5. Mozjakin (Anisimov, Sušinskij), 31. Kozlov (Fjodorov), 34. Sušinskij (Mozjakin, Fjodorov), 44. Arťjuchin (Afinogenov, Svitov).