Parádní debut! Hertl táhl San Jose k obratu

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 10. 2013 8:45
Tomáš Hertl má za sebou nádherný debut v NHL. Asistencí nastartoval San Jose k obratu, bylo ho plné hřiště. Unesení z něj byli i američtí komentátoři.
Tomáš Hertl má za sebou parádní debut v San Jose. Připsal si asistenci, byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.
Tomáš Hertl má za sebou parádní debut v San Jose. Připsal si asistenci, byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. | Foto: facebook San Jose Sharks

San Jose - Tohle že je ten devatenáctiletý stydlín z Česka? Vždyť do NHL vlétl naprosto bez respektu. Tomáš Hertl v San Jose roste ve velkého hráče. Na fantastické výkony z přípravy dnes v noci navázal i v prvním utkání sezony.

Svůj debut v NHL osladil asistencí i vítězstvím svého týmu 4:1 nad Vancouverem a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu!

"Připsat si hned v prvním zápase bod a vítězství, to je prostě skvělé," prohlásil po utkání lámanou angličtinou Hertl (video zde).

Vymyslel akci, která zlomila zápas

Tomáš Hertl v polovině utkání získal puk ve středním pásmu, rychle se otočil, zvedl hlavu a přihrál do jízdy Brentu Burnsovi. Takhle vznikla gólová akce na 1:1, která zápas zlomila. Český talent se po ní radoval v hloučku hvězdných hráčů, po hlavě ho plácal i kapitán Joe Thornton.

"Říkali, že je velký. Říkali, že je rychlý, a říkali, že má dobrou střelu. Ale nevíte to, dokud to nevidíte," složil mu po zápase kapitán žraloků kompliment.

Hertl si v premiéře počínal prostě mazácky. Akce na 1:1 přitom zdaleka nebyla jediným momentem, kdy mu fanoušci v hale bouřlivě aplaudovali.

Komentátoři šíleli. Hertl vytáhl i nádherný hit

Hertl hrál stejně jako v přípravě v elitní formaci, dostal hodně prostoru a bylo ho plné hřiště. Vymýšlel útočné akce, nebo je také důrazně z brankoviště zakončoval. Čistil prostor před brankářem a nebál se ani ostrých soubojů: při jednom z nich vlétl v plné rychlosti po hlavě k mantinelu, byl z toho krásný hit, kterým složil obránce Taneva.

Mimochodem, oba se pak v souboji potkali ještě jednou ve středním pásmu. A na zemi otřesený skončil... Ano, zase Tanev.

"Vidíte ho? On se vůbec nebojí, debut v NHL a on předvádí takovou hru," divili se i komentátoři televize, která zápas vysílala, když Hertl jako útočník vlétl čistit prostor i na vlastním brankovišti.

"Fyzickou hru mám rád," potvrdil po zápase Hertl. "Navíc nebývám nervózní, takže mi to vyhovuje."

16 minut, 2 hity i jeden vybojovaný faul

Na začátku si přitom lámali jazyk, nevěděli, jak složité české jméno správně vyslovit. Pak se tomu smáli: Věděli, že tohle jméno budou potřebovat často. Tak moc Hertl zámořské experty oslnil.

Hertl na ledě strávil více než šestnáct minut, rozdal dva hity, vybojoval jeden faul, dvakrát vystřelil na bránu a založil gólovou akci, která zlomila odpor silného soupeře. Tohle byl krásný debut.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy