Eliáš: Z Jágra v New Jersey nikdo vykulený není

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 10. 2013 10:30
Rozhovor s ikonou New Jersey Patrikem Eliášem o tom, jak jeho tým přijal v kabině Jaromíra Jágra.
Na hvězdné manýry si v New Jersey nikdo nepotrpí. Kabině tam velí mazák Patrik Eliáš.
Na hvězdné manýry si v New Jersey nikdo nepotrpí. Kabině tam velí mazák Patrik Eliáš. | Foto: Reuters

New Jersey – Aby někde nebyl středem pozornosti, na to Jaromír Jágr ve své kariéře nikdy moc zvyklý nebyl. Jenže New Jersey je trošku zvláštní organizace, kde se na hvězdný status nehraje.

A pokud má v kabině někdo slovo, je to jiný Čech a klubová ikona Patrik Eliáš.  „Z Jágra v Devils nikdo vykulený není, už jsme mu také nařídili, že by se měl ostříhat,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Eliáš, kterého jinak těší, jak moc všichni čtyři Češi v týmu, včetně Jágra, drží při sobě.

New Jersey zahájilo sezonu dnes v noci porážkou 0:3 v Pittsburghu.

Patriku, jak Jaromíra Jágra přijala v New Jersey kabina? David Krejčí třeba vzpomínal, že když přišel na jaře do Bostonu, všichni měsíc koukali s otevřenou pusou i na to, jak si taková legenda zavazuje tkaničky...
(směje se) Tohle se tady nestalo, my byli úplně v klidu. Ono tohle asi trošku přehánějí i média. Vykulení z něj kluci nebyli, rozhodně ho tady neberou jako nějakou modlu, ale spíš jako kamaráda a dobrého spoluhráče. Nevím, třeba je to taky tím, že s námi Jarda ještě moc času v kabině nestrávil. Taky on měl bohužel nějaké zdravotní problémy, takže se v podstatě čtrnáct dnů připravoval úplně sám a se spoluhráči se moc nepotkával.
 
Takže Jarda do New Jersey zapadl?
To zatím asi neumím říct, protože jsme ho nikdo na ledě neviděli v zápase. Uvidíte proti Pittsburghu, jak mu to s kluky půjde. Sami jsme na to zvědaví. (Trenér Peter DeBoer dnes po utkání prohlásil, že hrál Jaromír Jágr excelentně, pozn. redakce)
 
Jak spolu vy dva vycházíte? V Česku tohle téma novináři a fanoušci v létě řešili. Prý se nemáte moc rádi.
Novináři ani fanoušci nemohli vědět, jak to mezi námi doopravdy je. Za tyhle tři týdny přípravného kempu jsme spolu strávili opravdu moc času, a to nejen s Jardou, ale také s Židlickými a Rosťou Oleszem. Jardu jsme pozvali několikrát i k nám domů, chodili jsme na společné večeře, byli jsme i u rodiny Marka Židlického. Já musím říct, jsem za to opravdu  hodně moc rád, i pro mě je to příjemné, že mám tady vedle sebe tolik kamarádů z Česka a všichni držíme takhle při sobě. V NHL je tohle výjimečné a všem nám to pomáhá.
 
Z jedné vaší společné večeře v New Yorku Jágr zveřejnil na Facebooku fotku, kde má výrazně zkrácené vlasy. Za to mohou ta přísná vojenská pravidla, která ve vaší organizaci platí?
Ano, přesně tak. Vedení klubu dokonce mě a Marka Židlického požádalo, abychom mu připomněli, že už je čas na nový (kratší) sestřih. Jarda s tím neměl vůbec žádný problém.
 
V New Jersey letos působíte čtyři Češi. Nevadí vašim spoluhráčům čeština, která teď musí v kabině znít hodně často?
No, musím říct, že už kluci proti tomu začínají mít řeči. Ale berou to spíš z legrace. Rýpl si trošku i trenér. Když jsme spolu na tréninku nacvičovali přesilovky, bavili jsme se o tom, jak to chceme vyřešit v češtině. Samozřejmě nám pak připomněl, že nám on ani naši spoluhráči nerozumí.
 
Co na to spoluhráči říkají?
Víte, my se česky bavíme, ale zároveň k nim máme respekt. Rozhodně to není tak, že bychom si něco říkali za jejich zády, takže nakonec často mluvíme anglicky. Nejtěžší to s námi má ale Stephen Gionta. Ten sedí v kabině mezi mnou a Jardou. Už nám dokonce slibuje, že si pojede koupit tady vedle do knihkupectví češtinu pro samouky, prý už se byl podívat a mají ji tam. Tak jsem zvědavý, kdy s tím začne.

Druhou část rozhovoru s Patrikem Eliášem o ambicích New Jersey v letošní sezoně si můžete přečíst TADY.

 

Právě se děje

Další zprávy