Asi jsem si peníze zasloužil, je to fér, říká Palát po podpisu megasmlouvy. Teď chce Stanley Cup

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 7. 2017 8:04
Před čtrnácti dny se přihlásil k arbitráži. Jen tak pro jistotu, kdyby se s Tampou Bay náhodou nedokázal dohodnout na nové smlouvě. Žádné drama a tradiční "kydání špíny" před arbitry se ale nekoná, ani jedna strana to neměla v plánu. Lightning si českého esa váží a nová smlouva to jen potvrzuje. Ondřej Palát v minulém týdnu zpečetil svou roli lídra týmu podpisem kontraktu s průměrným platem 5,3 milionu dolarů za rok. A teď říká: "Takové peníze jsem si asi zasloužil. Mým snem ale zůstává vyhrát Stanley Cup."
Ondřej Palát
Ondřej Palát | Foto: Reuters

Praha - Léto tráví na zahrádce malého domku nedaleko Frýdku-Místku a není o něm slyšet. Takhle to má nejradši. Mít odstup a nebýt centrem mediální pozornosti. Kariéra Ondřeje Paláta je hlavně o skromnosti.

Ta teď musí, tedy alespoň na chvíli, jít stranou. Už je to černé na bílém. Podpis nové lukrativní smlouvy z něj udělal po letech poctivé dřiny hokejové eso, hvězdu NHL. Palát se v příští sezoně stane třetím nejlépe placeným českým hokejistou v lize.

Šestadvacetiletý útočník v minulém týdnu dotáhl jednání a prodloužil smlouvu v hokejovém ráji. Za Tampu Bay bude na Floridě hrát i v příštích pěti letech, v průměru si vydělá 5,3 milionů dolarů (cca 122 milionů korun) před zdaněním. 

"Obě strany udělaly kompromisy a mám pocit, že klub i já jsme rádi za to, jak jsme se domluvili. Ta smlouva je férová pro obě strany," říká Palát v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Asi jsem si takové peníze zasloužil. Mým cílem ale zůstává vyhrát Stanley Cup."

V Tampě jste asistent kapitána, máte ten klub rád stejně jako fanoušci vás. Dokážu si představit, jaká to pro vás musí být úleva. Nebo si snad dokážete představit, že byste došli k arbitráži a tam na sebe házeli špínu jen proto, aby z toho jeden z vás vytřískal víc?

"Je to byznys. Kdyby k tomu mělo dojít a nedohodli jsme se, prostě bychom tam šli. A myslím, že by to nikdo ani nebral osobně. Naštvaní bychom na sebe být nemohli. Navíc já od začátku cítil, že se se mnou chtějí domluvit, jen šlo o to, aby obě strany v něčem ustoupily. Určitě je dobře, že to neskončilo hádkou, arbitráží."

Nová smlouva s průměrným ročním příjmem pět milionů dolarů z vás dělá třetího nejlépe placeného Čecha v soutěži. Co to s vámi dělá?

"Je to pěkné. Asi jsem si takové peníze za minulé sezony zasloužil. Mým snem ale zůstává vyhrát Stanley Cup. Ani vlastně nevím, co jiného bych vám měl k tomu říct."

Smlouva Ondřeje Paláta pohledem agenta

"Jednání probíhala poměrně dlouho a nebyla jednoduchá. Na druhou stranu od zástupců Tampy jsme od začátku jasně cítili, že se chtějí dohodnout a najít řešení. Všichni udělali kompromisy, což je v podobných případech nezbytné. Pokud se podíváte na strukturu smluv největších osobností Tampy, všichni udělali drobné ústupky pro dlouhodobé zachování kádru a kvality. S výsledkem tohoto konkrétního jednání jsme spokojeni. Ondra bude po skončení smlouvy volným hráčem a dostane šanci podepsat ještě jeden dlouholetý kontrakt."

Robert Spálenka, ředitel SPORT INVEST Hockey

Taky jste jedním z nejlépe placených hráčů, kteří byli do NHL vybráni až v sedmém kole draftu. U vás je navíc zajímavé to, že jste draftem prošel až napotřetí. Dokázal jste si tehdy, tedy zhruba před sedmi lety představit, že to jednou dotáhnete takhle daleko?

"Asi ani ne, ale šel jsem si za tím a makal jsem vždycky naplno. Snažil jsem se dělat víc než jiní hráči. Asi můžu poděkovat tvrdé práci, skromnosti."

Díky skromnosti jste taky takhle ceněný hráč, hlavně naprosto všestranný. Úplně s klidem přijmete roli toho, co bude bránit. Bez keců jdete na led a cítíte se šťastný, je to tak?

"Já hraju pro tým. Nikdy nevypustím střídání, chci se vracet dozadu. Vždycky jsem se snažil dělat všechno pro to, aby můj tým vyhrál. Moje body pro mě byly trošku druhořadé. Neříkám, že nejsem rád, když boduju. Ale nejradši mám, když se vyhrává."

Nebyl jste v týmu jediný, kdo musel ustupovat v jednáních. Tampa Bay loni i tohle léto podepisovala nové smlouvy takřka se všemi oporami. A všichni ze svých požadavků slevili, navíc ze stejného důvodu: Aby zbylo více peněz na kvalitní tým. Je to pro vás jednoznačný důkaz, abyste mohl věřit tomu, že právě v Tampě Stanley Cup vyhrajete?

"Jasně. Stamkos mohl podepsat někde jinde za úplně jiné peníze, Hedman taky. Kučerov a Johnoson podepsali také smlouvy, jaké dostali. Jediné, o co šlo v jednáních mně, bylo, aby se mnou Yzerman (Steve Yzerman, generální manažer) jednal férově. A to se stalo. Máme zkušené hráče, další jsme letos na trhu podepsali a teď máme velice zkušený tým. Když každý přijme svoji roli, dojdeme daleko. Neříkám, že vyhrajeme, ale rozhodně máme šanci."

Jak Tampa Bay podepisovala své opory:

Hráč Rok podpisu Roční plat Délka smlouvy Celková hodnota smlouvy
Steven Stamkos 2016 8,5 mil. dolarů 8 let 68 mil. dolarů
Victor Hedman 2016 7,875 mil. dolarů 8 let 63 mil. dolarů
Nikita Kučerov 2016 4,766 mil. dolarů 3 roky 14,3 mil. dolarů
*Ondřej Palát 2017 5,3 mil. dolarů 5 let 26,5 mil. dolarů
Tyler Johnson 2017 5 mil. dolarů 7 let 35 mil. dolarů

*Ondřej Palát je momentálně třetím nejlépe placeným hráčem Tampy Bay.

Asi musíte mít v kabině i skvělou partu. Není úplně běžné, aby všichni tihle hráči, kteří by všude jinde vydělávali více peněz, zůstali v jednom týmu, protože tam cítí šanci na úspěch…

"Máte pravdu, asi není obvyklé, aby kostra týmu spolu zůstala čtyři roky a pak jednotně prodloužila. Partu máme super, tým je dobrý. Jen to ukázat na ledě, proměnit šanci, kterou teď všichni máme."

Jednou z vašich podmínek, na které vám záleželo a kterou jste si dokázal vyjednat, je klauzule o nevyměnitelnosti. Tampa Bay vás v prvních čtyřech letech kontraktu nebude moct vyměnit jinam. Co pro vás bylo hlavním důvodem: Být za každou cenu v tomhle týmu, nebo možnost žít v ráji na Floridě?

"Určitě se nechci stěhovat, šlo mi o to dost. Já tam jsem šťastný, mám tam zázemí a přátele. Jsem hrozně rád, že mi tuhle klauzuli dali. A ještě na tak dlouho."

Nová smlouva z vás udělala třetího nejlépe placeného Čecha v soutěži, na druhou stranu, skvělou smlouvu (3,3 milionu dolarů na rok) jste měl už předtím. Myslíte, že na vás bude teď tlak ještě větší?

"S tím musím počítat. Měl bych být lídr, nechávat na ledě všechno, být zkrátka tahounem týmu. Očekávání ode mě mít budou, to je jasné. Jinak by mi takové peníze nedali. Budu se podle toho chovat. A budu chtít podle toho hrát."

Ondřej Palát

Ondřej Palát v NHL 2015-16

Pozice: útočník

Věk: 26 let

Klub: Tampa Bay Lightning

Plat v minulé sezoně před zdaněním: 3,33 mil. dolarů (76,6 mil. korun)

Plat v příští sezoně: 5,3 mil. dolarů (122 mil. korun)

Bilance v minulé sezoně: 75 zápasů, 52 bodů (17+35)

Bilance v NHL: 307 zápasů, 208 bodů (74+144)

Úspěchy: vítěz AHL 2012, 2x nováček měsíce NHL (2013/14), 

Vy sám o skromnosti nejen mluvíte, ale taky tak působíte. Jak se vám teď bude žít v pozici hráče, se kterým stojí a padá výkon mužstva, který bude ostře sledovaný, třeba i kritizovaný - který najednou bude na očích, i když má radši svůj klid?

"Když na ledě necháte všechno, těžko na vás mohou něco házet. Já tam nechám vždycky sto procent, a jestli dám v šanci gól, nebo ne, je už trošku o štěstí…"

Pojďme ještě na chvíli k Tampě. V roce 2015 jste si zahráli finále Stanley Cupu (2:4 na zápasy s Chicagem), o rok později finále konference (3:4 s Pittsburghem) a taky loni se od vás čekaly logicky velké cíle. Jenže jste vůbec nepostoupili do play-off. Co se stalo?

"Bylo od nás znovu velké očekávání, ale nechytli jsme začátek sezony. Nedařilo se nám, měnili jsme pořád lajny a moc to tomu neprospívalo. Do toho se nám zranili klíčoví hráči. Poslední dva měsíce jsme zapnuli, byli jsme v tom období druhým nejlepším týmem celé NHL, ale už nám to nestačilo. Když nehrajete dobře od začátku sezony, nemáte šanci - soupeři už vás v téhle lize do play-off nepustí."

Že jste i tak chvíli zvládli v NHL dominovat a patřit mezi nejlepší, to je pro příští sezonu dobré zjištění. A možná i vzkaz pro soupeře: Počítejte s námi.

"Přesně tak. Dvě sezony předtím jsme měli velmi dobré. Posledně jsme čekali, že se nám bude dařit, budeme vyhrávat. A vidíte… Alespoň jsme získali novou zkušenost. Nemůžeme nic vypustit a už vůbec si myslet, že nás budou nechávat vyhrávat. Naopak. Všichni o nás ví, že jsme TOP tým, a nechají na ledě nejvíc, chtějí nás porážet. Všechno to bude znovu jen na nás." 

Prakticky celé léto před sezonou trávíte v České republice, jak si ho užíváte?

"Léto mám super, je sice trošku delší než léta předtím, ale aspoň na sobě můžu makat. Snažím se, chci se zase zlepšit. Ta liga jde tak strašně dopředu, když vidím ty mladé kluky, jak jsou rychlí a silní, nic jiného mi nezbyde."

Tohle říkají hráči Jaromír Jágr nebo Tomáš Plekanec, kteří začínali hrát NHL před celou dekádou. A teď to tvrdíte i vy, který do NHL vkročil před pěti lety, tedy poměrně nedávno. Je ten rozdíl vážně tak velký?

"Rozhodně. Před pár lety jste musel mít pomalu sto kilo, abyste mohl hrát. Teď mám spoluhráče Brandona Pointa, který váží sedmdesát a je neskutečně hokejově vyspělý, chytrý, silný na puku. Má tak geniální hlavu, že ho nikdo stejně nenarazí. Rychlost, chytrost. To je dnešní NHL."

Vy sám se tomu nějak snažíte přizpůsobit?

"Jím zdravě, ale zredukovat váhu moc nejde, prostě jsem takový, jaký jsem, a nijak to neovlivním. Ale snažím se jít v tréninku do rychlosti, dynamiky. Síla nohou a středu těla je teď pro hokej asi nejdůležitější."

 

Právě se děje

před 47 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy