Odvážný Růžička má jen bod, Češi padli v nájezdech

Ondřej Roubínek
6. 11. 2008 20:01
Česko - Finsko 3:4 SN, Rusko - Švédsko 1:0
Finský hráč Hynonen se raduje z první branky svého týmu, kterou vstřelil Niko Kapanen | Foto: Reuters

Helsinky - Ani Čermákův vyrovnávací gól pětadvacet vteřin před koncem nezachránil Vladimíra Růžičku od porážky v jeho prvním soutěžním zápase při obnovené premiéře na lavičce české hokejové reprezentace.

V úvodním zápase Euro Hockey Tour proti Finsku jeho svěřenci nezvládli samostatné nájezdy a nakonec prohráli 3:4.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Růžička se musel obejít bez čtyř útočníků, kteří se největší měrou postarali o exhibiční vítězství nad Slovenskem. Do Finska neodcestoval Martin Straka, Jaromír Jágr ani slávisté Červenka s Bednářem, chyběl i obránce Kadlec.

Čtěte více:
Růžička: Jsme silní. Ale hodnotit se bude až po MS
To ale byla exhibice! Češi s pompou rozdrtili Slováky

Staronový reprezentační kouč tak musel složit nové dvě útočné řady, Vašíčkovu a Markovu formaci naopak ponechal beze změn. Do branky se podle očekávání postavil karlovarský Lukáš Mensator.

Dobrý začátek pokazila nedisciplinovanost

I při absenci největších hvězd ale český tým začal výborně a hned při první akci vybojoval Irglův útok přesilovou hru.

Když se po počátečních rozpacích usadili Češi v útočné třetině, Miroslav Blaťák vyslal krásnou bombu od modré a svým prvním reprezentačním gólem poslal hosty do vedení.

Finům se dlouho nedařilo najít recept na pozornou českou obranu, nepomohla jim ani přesilovka, ve které naopak mohli inkasovat po střele Čermáka při nájezdu dvou na jednoho.

Čtěte více:
Jágr zmoudřel: Stárnu. Chci zase slyšet českou hymnu
Straka: Je čas odejít. Nezlomí ho ani Jágrův úsměv

Druhá početní výhoda už ale vrátila Finy do hry. Mensatorovi se po střele od modré překulil puk přes levý beton a Sami Kapanen byl v pravý čas na pravém místě - 1:1.

Domácí hokejisté ožili a Češi se dostali pod tlak, který často řešili jen za pomoci nedovolených zákroků. Lehtonen ale naštěstí pro Růžičkovy svěřence nastřelil jen tyč, do vedení se tým Suomi nedostal ani v další výhodě.

Mensator Čechy podržel

Na konci první části měli šanci zahrát si v pěti proti čtyřem znovu i Češi. Do velké příležitosti se hned po přestávce dostal Irgl, jeho pokus ale skončil jen na tyči.

Karlovarský gólman Lukáš Mensator ukázal, že může být reprezentační alternativou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pak nachytal české obránce domácí gólman Riksman, který přesně našel na modré čáře najíždějícího Hyvënena, kterého skvěle vychytal Lukáš Mensator.

Ten si výborně poradil i s dalšími nebezpečnými pokusy Kapanena a Pirnese a držel české naděje proti rozjetým Finům nad vodou.

Když na přísné posuzování zákroků hokejkou doplatil i Čáslava, měl se karlovarský gólman v brance znovu co ohánět. Ale Pirnese znovu vychytal a po přesilovce z ničeho nic udeřilo na druhé straně!

Po rychlém Kutlákově zatažení do třetiny se dostal ke střele Klepiš, který poslal puk přesně k levé tyči Riksmanovy branky - 2:1.

Vedení Češi znovu neudrželi

Český tým zastavilo v rozletu další oslabení. V tom Mensator ještě dokázal parádně zlikvidovat střelu osamoceného Laamanena, ale pak ho z úhlu prostřelil bombou nad pravé rameno Hannes Hyvönen - 2:2.

Strhnout vedení zpět na svoji stranu mohli svěřenci Vladimíra Růžičky v úvodu závěrečné části, kdy měli k dispozici více než půl minuty dvojnásobné početní výhody.

Ale jejich kombinaci chyběla větší přesnost a žádnou gólovou příležitost nevytěžili, stejně jako v dohrávané přesilovce pěti proti čtyřem.

Muže navíc pak měli na ledě i Finové, když na trestnou lavici putoval Barinka. Hostující celek znovu podržel gólman Mensator, který zasahoval proti těžké střele z první.

Jenže finský tlak se českým hokejistům zastavit nepodařilo ani v pěti a volný Tommi Santala přesnou střelou poprvé poslal domácí do vedení.

Obrovský tlak v power play přinesl vyrovnání

Vyrovnat pak mohl Marek, jenže Riksmana nepřehodil, a Češi nabídli soupeři další přesilovku. V té znovu držel české naděje Mensator a po jejím skončení mohl ihned srovnat krok Rolinek.

Jenže útočník Magnitogorsku po ideální přihrávce Marka přesunujícího se Riksmana neprostřelil.

Nummelin (vlevo) rozhodl o bonusovém bodu pro Finsko.
Nummelin (vlevo) rozhodl o bonusovém bodu pro Finsko. | Foto: Reuters

Obrovskou šanci spálili Češi šest minut před koncem zápasu. Krásné přečíslení nedotáhl do gólového konce Hořava a Kumstát pak puk ležící před bezmocným Riksmanem poslal jen nad prázdnou branku.

Už už to vypadalo, že Vladimír Růžička odejde z prvního ostrého testu poražen, ale nakonec se mu vyplatilo brzké odvolání brankáře Mensatora.

Češi se při téměř dvouminutové power play dostali do drtivého tlaku a v obrovském závaru pětadvacet vteřin před koncem se podařilo Leoši Čermákovi dotlačit puk do sítě - 3:3.

V prodloužení pak málem zhatil české naděje hloupým vyloučením Petr Čajánek, ale gólman Mensator fantasticky vychytal finské střelce a dotáhl zápas až do samostatných nájezdů.

V těch pak mohl rozhodnout při svém reprezentačním debutu Vampola, ale Riksmana nepřekonal, při náhlé smrti pak napodruhé neuspěl Klepiš, naopak Nummelin svou úvodní trefu bez problémů zopakoval a zajistil Finům bonusový bod.

Ve druhém čtvrtečním zápase, který se hrál v Moskvě, uspěli domácí Rusové, kterým proti Švédsku zajistil gólem tři a půl minuty před koncem vítězství Michnov.