4. 11. 2008 19:39
Česko - Slovensko 7:0
Češi si pohráli se Slovenskem v exhibičním duchu
Češi si pohráli se Slovenskem v exhibičním duchu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Těžko si přát lepší oslavu sta let českého hokeje. Reprezentační tým si při jejich hlavním bodu - přátelském duelu proti Slovensku - se soupeřem snadno poradil a rozstřílel ho 7:0.

Mladý slovenský tým domácím prakticky v ničem nestačil a jen sekundoval kanonádě Jágra, Marka a "slávistického" útoku s Bednářem, Červenkou a Klepišem.

Ještě před samotným zápasem se Slovenskem bylo do nově vzniklé Síně slávy uvedeno celkem 41 osobností českého hokeje: Od Malečka až po současné hvězdy Jágra, Straku či Výborného.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Diváci ve vysočanské hale zase mohli shlédnout na kostce nad ledem vzpomínku na všech jedenáct titulů mistrů světa, které během sta let národní tým vybojoval. Ten poslední si připsal před třemi lety ve Vídni, kde mužstvo vedl současný kouč Vladimír Růžička.

Hvězdné bylo i čestné buly, které přišli vhodit zástupci tří brankářských generací české školy. Zesnulého Bohumila Modrého zastoupila dcera Blanka, Dominika Haška pak doplnil Daniel Šimon ze zlínských žáčků, kteří vyhráli úterní turnaj třetích tříd.

Také složení rozhodcovské dvojice bylo symbolické, na led vyjeli jako hlavní rozhodčí Slovák Mihálik s Čechem Rejtharem. Hymny obou týmů zase zazpívala herečka Daniela Šinkorová.

Čtěte dále: Hokej oslaví sto let: Skromně s účastí světových legend

Za třetinu celkem tři góly

Češi se na svého soupeře vrhli hned od začátku. První pětka, v níž se po boku kapitána Martina Straky objevil i nejlepší český hokejista posledních let Jaromír Jágr se sice ještě neprosadila, ale už další střídaní domácích přineslo úvodní gól.

Bývalý slávista Jakub Klepiš ideálně uvolnil Romana Červenku a oslavy sta let hokeje začaly v O2 Areně brankou už ve druhé minutě.

Vladimír Růžička už zase na české střídačce
Vladimír Růžička už zase na české střídačce | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jen o chvíli později už to bylo 2:0. Jan Marek ukázal, proč je nejlepším mužem kanadského bodování KHL a vybídl ke skórování Leoše Čermáka.

Slováci měli možnost snížit v přesilové hře, ale Adam Svoboda v české brance příliš práce neměl, naopak na druhé straně se jen stěží ubránili po samostatném nájezdu Marka a následné akci Rolinka.

Třetí gól nepřidali domácí ani v patnácté minutě. Jágr si svým typickým způsobem najel od pravého mantinelu, místo očekávané střely ale volil přihrávku na Straku, který puk ideálně netrefil.

Největší hvězda ruské KHL se neprosadila ani při přesilové hře, která se Čechům naskytla před koncem první třetiny. Jágr byl před brankou sám, vychytal ho ale slovenský gólman Laco.

Úspěšný tak byl až Jaroslav Bednář, který po akci celého druhého útoku uklidil puk za bezmocného brankáře hostů a stanovil konečné skóre první části hry.

Mexická vlna a slovenská výměna brankářů

Další šanci měl Jágr hned na začátku druhé dvacetiminutovky, kdy hráli Slováci při vyloučení kapitána Graňáka znovu v oslabení. Úspěšnější byl ale znovu Laco.

Šestatřicetiletý český forvard se tak dočkal až ve 26. minutě. Hlinka vybojoval puk, přistrčil ho Strakovi, ten celou akci ještě vyšperkoval přihrávkou na Jágra a bylo to 4:0.

Na slovenské straně zavládlo během zápasu zklamání
Na slovenské straně zavládlo během zápasu zklamání | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zahanbit se nechtěla nechat ani další hvězda KHL Jan Marek. Útočník Magnitogorsku se na pravém kruhu opřel do přihrávky a puk skončil až znovu ve slovenské síti.

O2 Arenou se začala prohánět mexická vlna a v brance hostů se místo Laca objevil od poloviny zápasu Imrich Petrík.

Druhá třetina nakonec skončila stejně jako ta první - tříbrankovým vedením českého týmu. Kvalitní kombinaci druhého útoku zakončil po prázdné branky Jakub Klepiš.

Čtěte více: Jágr: Jsem fit a připraven, na mistrovství světa pojedu

Ve třetí části se Češi snažili v exhibičním tempu dále kombinovat, spokojení fanoušci sledovali na kostce nad ledem osobnosti uvedené do Síně slávy a při známých jménech oslavně aplaudovali. Hledištěm projelo také několik dalších mexických vln.

Když už se zdálo, že další gól nepadne, sebral Marek puk slovenskému obránci a před brankou našel volného Rolinka. Ten pečetil konečné skóre oslav.

Na závěr si přes patnáct tisíc diváků zakřičelo také populární "Kdo neskáče, není Čech".