O juniorské zlato se utkají hokejisté USA a Finska

5. 1. 2019 7:13
Hokejisté Spojených států amerických a Finska budou bojovat o zlato na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Vancouveru.
Finští junioři slaví postup do finále MS do 20 let.
Finští junioři slaví postup do finále MS do 20 let. | Foto: ČTK

Obhájci bronzu Američané zdolali v semifinále dosud suverénní Rusko 2:1 a Finové zvítězili nad Švýcarskem 6:1. Finále se hraje v neděli ve 2:00 SEČ, boj o bronz začne o čtyři hodiny dříve.

Američané mají po titulu z roku 2017 a dvou bronzech jistou čtvrtou medaili za sebou a zaútočí na pátý triumf v historii. Na zlato dosáhli také v letech 2004, 2010 a 2014. Na stupně vítězů vystoupali jako jediní loňští medailisté, protože obhájce titulu Kanada vypadla ve čtvrtfinále s Finskem a stříbrné Švédsko podlehlo Švýcarsku.

Hráči Ruska jen dotahovali

Rusové nedokázali USA oplatit loňskou porážku ze čtvrtfinále z Buffala 2:4 a prožili zklamání poté, co základní skupinou s Kanadou, Českem, Švýcarskem a Dánskem prošli bez ztráty bodu a ve čtvrtfinále si poradili snadno se Slovenskem (8:3).

Američany dostal v 16. minutě do vedení Oliver Wahlstrom, jehož našel na pravém kruhu po průniku po levé straně Logan Cockerill. V čase 24:20 zvýšil v přesilové hře po přihrávce Jacka Hughese Alexander Chmelevski, jehož zakončení prošlo Pjotrovi Kočetkovovi mezi betony.

Ve 34. minutě sice prostřelil Caydena Primeaua z pravého kruhu z úhlu na bližší tyč Grigorij Denisenko, ale tým kouče Mikea Hastingse už těsný náskok do konce udržel.

"Věděli jsme, že se na nás pokusí vyvinout tlak. Především ve třetí třetině a v přesilovkách. Bylo jasné, že pokud je ubráníme, tak jim trochu sebereme vítr z plachet," řekl Primeau webu iihf.com.

Sedmnáctiletý talent Jack Hughes, který by se měl v červnu stát jedničkou draftu NHL, vyhlíží první triumf v kariéře. Loni na šampionátu hráčů do 18 let Čeljabinsku musel strávit ve finále prohru s Finskem 2:3.

"Finové mají hodně šikovných hráčů a bude to zajímavý zápas. Já jsem už jako malý kluk snil o tom, že budu hrát na juniorském mistrovství světa a získám zlato," prohlásil Hughes.

Švýcaři byli o třídu horší

Druhé semifinále bylo jednoznačnou záležitostí a Finové už v osmé minutě vedli 4:0. Po 40 sekundách otevřel skóre Jesse Ylönen, následně se prosadil dvakrát Aarne Talvitie a potom se při přesilové hře trefil obránce Henri Jokiharju.

"Celý tým dnes hrál velmi dobře. Čtyři rychlé góly nám hodně pomohly, protože jsme se v koncovce trošku trápili," pochvaloval si finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen, který kryl 16 střel soupeře.

Gólman Luca Hollenstein, který 41 zákroky vychytal čtvrtfinálovou výhru nad Švédskem (2:0), střídal a nahradil jej Akira Schmid. V 17. minutě zkorigoval stav svou šestou brankou na turnaji Philipp Kurashev.

Ve druhé třetině už stříleli jen Finové. Nejdříve skóroval Aleksi Heponiemi, který si v utkání připsal celkem čtyři body za gól a tři asistence. V 35. minutě využil početní výhodu Rasmus Kupari a dovršil výsledek.

Finové dosáhli na cenný kov poprvé od domácího triumfu v Helsinkách v roce 2016. Stejně jako Američané budou bojovat o páté zlato. Vyhráli také šampionáty v letech 1987, 1998 a 2014.

"Na turnaji jde o to vyhrát ty správné zápasy," řekl kouč Finska Jussi Ahokas, jehož tým skončil po porážkách se Švédskem (1:2) a USA (1:4) v základní skupině B třetí. "Jsme na nejlepší cestě, abychom předvedli svůj nejlepší zápas," vyhlíží finále.

Švýcaři se dostali do semifinále počtvrté v historii a opět neuspěli. Proti Rusku se budou snažit dosáhnout na druhý cenný kov po bronzu z roku 1998. "Je před námi další obrovská šance pro naši zemi, pro každého hráče a celý realizační tým získat medaili z tohoto šampionátu. Pro všechny by to bylo krásné. Je to pro nás fantastický turnaj," uvedl kouč Švýcarska Christian Wohlwend.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let ve Vancouveru - semifinále:

Rusko - USA 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Denisenko - 16. Wahlstrom (Cockerill, Samberg), 25. Chmelevski (J. Hughes, M. Anderson). Rozhodčí: Ingram (Kan.), Sjöqvist (Švéd.) - Harrington (Kan.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 14.355.

Finsko - Švýcarsko 6:1 (4:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Ylönen (Virtanen), 3. Talvitie (Kupari, Vaakanainen), 6. Talvitie (Kupari, Heponiemi), 8. Jokiharju (Heponiemi, Puustinen), 28. Heponiemi (Tolvanen, Lundell), 35. Kupari (Kakko, Heponiemi) - 17. Kurashev (Leuenberger, N. Müller). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. Diváci: 14.014.

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.