Rowe musí ven! Fanoušky Floridy štve zpackaná sezona. Odnese ji i Jágr?

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 4. 2017 6:23
Floridští Panthers trčí mezi nejhoršími mančafty hokejové NHL a určitě nepostoupí do play-off. Jen rok poté, co odehráli nejlepší základní část ve své historii. Jaké jsou příčiny výkonnostního sešupu?
Oblékne Jaromír Jágr dres Floridy i příští sezonu?
Oblékne Jaromír Jágr dres Floridy i příští sezonu? | Foto: ČTK

Praha - "Rowe musí ven!" křičeli fanoušci Floridy během pondělního klání proti Montrealu. Ještě před úvodním hvizdem prolétl nad stánkem BB&T Center letoun s výmluvným transparentem: "Rowe musí ven! Zavolejte mu taxíka!" Břitký vzkaz odkazoval na listopadové vyhození trenéra Gerarda Gallanta.

Příznivci Panthers na něj dodnes vzpomínají. Současného kouče Toma Rowea vyhánějí. "Platí slušné peníze, aby nás sledovali. Pokud nejsou šťastní, víte… Jsem velký kluk, mám hroší kůži," komentuje kritiku Rowe.

Pro mnohé je hlavním viníkem zpackaného ročníku. Místo toho, aby Florida bojovala o obhajobu divizního prvenství, trčí mezi nejhoršími týmy Východní konference. Tři zápasy před koncem základní části nemá o co hrát. Leda o lepší pozici na draftu.

Nepopulární Rowe získal zásadní vliv po konci minulé sezony, kdy coby asistent povýšil na pozici generálního manažera. Ihned začal jednat. Prodloužil spolupráci s oporami, za což sklidil chválu, ale podnikl rovněž kontroverzní kroky. De facto překopal půlku obrany.

Změna kouče nepomohla. Naopak

Změny byly znát. Když mužstvo zkraje ročníku nešlapalo ideálně, Rowe ve spolupráci s vedením vyhodil lodivoda Gallanta. Oblíbený chlapík nemohl po venkovní prohře nasednout do týmového autobusu a potupně čekal na taxík.

Skončil, přestože loni patřil k hlavním kandidátům na Jack Adams Award pro nejlepšího kouče. S přebudovaným kádrem sice odstartoval průměrně, ale ne mizerně. Z 21 zápasů vytěžil 23 bodů.  

Rowe, jenž Gallanta nahradil, úspěšnost nevylepšil, naopak ji ještě zhoršil (58 duelů, 54 bodů). Byť podle zámořských zdrojů na střídačce nezůstane, v klubu pravděpodobně bude pokračovat. Akorát není zcela jasné, na jaké pozici.

Výkonnostní sešup však nejde házet jen na Rowea. Každému celku by uškodila absence útočníků Aleksandera Barkova a Jonathana Huberdeaua. První vynechal čtvrtinu sezony, druhý hraje teprve od února.

Zatímco někomu nepřálo zdraví, jiní nezvládli tlak či uspokojení z lukrativního kontraktu. Bek Aaron Ekblad netáhl obranu, jak měl, útočník Reilly Smith tak trochu zapomněl dávat góly.

Jágr chce zůstat

Tom Rowe proto nevyloučil, že mladé jádro týmu postihne změna. Výraznější otazník ale visí nad setrváním veteránů, jakými jsou Thomas Vanek a Jaromír Jágr.

Pokud jde o bodový průměr, český velikán prožívá nejhorší rok od příchodu z Ruska. Často mu chyběli elitní parťáci Barkov s Huberdeauem, někdy musel nastoupit po boku neotrkaných nováčků z farmy. "Zranění jsou součástí hokeje. Bylo pro nás těžké, že jsme ztratili dva talentované hráče, kteří dokážou rozhodovat. S nimi by to pravděpodobně vypadalo jinak," podotkl 45letý forvard.

Zároveň přiznal, že za Panthers chce hrát dál: "Miluju tady každou minutu. Získali mě při výměně, dostal jsem obrovskou příležitost. Vážně to tady miluju, na tom se nic nemění." Otázkou je, jestli bude mít zájem Florida. "Jágr letos dal 16 gólů. Nevím, kolik přesně má bodů, možná přes 40. Dost slušné. Pořád je produktivní," říká Rowe.

Důležitější však bude, co si oba muži povědí za zavřenými dveřmi. Jágr i Rowe tvrdí, že klíčová diskuse proběhne hned po sezoně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy