Rowe musí ven! Fanoušky Floridy štve zpackaná sezona. Odnese ji i Jágr?

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 4. 2017 6:23
Floridští Panthers trčí mezi nejhoršími mančafty hokejové NHL a určitě nepostoupí do play-off. Jen rok poté, co odehráli nejlepší základní část ve své historii. Jaké jsou příčiny výkonnostního sešupu?
Oblékne Jaromír Jágr dres Floridy i příští sezonu?
Oblékne Jaromír Jágr dres Floridy i příští sezonu? | Foto: ČTK

Praha - "Rowe musí ven!" křičeli fanoušci Floridy během pondělního klání proti Montrealu. Ještě před úvodním hvizdem prolétl nad stánkem BB&T Center letoun s výmluvným transparentem: "Rowe musí ven! Zavolejte mu taxíka!" Břitký vzkaz odkazoval na listopadové vyhození trenéra Gerarda Gallanta.

Příznivci Panthers na něj dodnes vzpomínají. Současného kouče Toma Rowea vyhánějí. "Platí slušné peníze, aby nás sledovali. Pokud nejsou šťastní, víte… Jsem velký kluk, mám hroší kůži," komentuje kritiku Rowe.

Pro mnohé je hlavním viníkem zpackaného ročníku. Místo toho, aby Florida bojovala o obhajobu divizního prvenství, trčí mezi nejhoršími týmy Východní konference. Tři zápasy před koncem základní části nemá o co hrát. Leda o lepší pozici na draftu.

Nepopulární Rowe získal zásadní vliv po konci minulé sezony, kdy coby asistent povýšil na pozici generálního manažera. Ihned začal jednat. Prodloužil spolupráci s oporami, za což sklidil chválu, ale podnikl rovněž kontroverzní kroky. De facto překopal půlku obrany.

Změna kouče nepomohla. Naopak

Změny byly znát. Když mužstvo zkraje ročníku nešlapalo ideálně, Rowe ve spolupráci s vedením vyhodil lodivoda Gallanta. Oblíbený chlapík nemohl po venkovní prohře nasednout do týmového autobusu a potupně čekal na taxík.

Skončil, přestože loni patřil k hlavním kandidátům na Jack Adams Award pro nejlepšího kouče. S přebudovaným kádrem sice odstartoval průměrně, ale ne mizerně. Z 21 zápasů vytěžil 23 bodů.  

Rowe, jenž Gallanta nahradil, úspěšnost nevylepšil, naopak ji ještě zhoršil (58 duelů, 54 bodů). Byť podle zámořských zdrojů na střídačce nezůstane, v klubu pravděpodobně bude pokračovat. Akorát není zcela jasné, na jaké pozici.

Výkonnostní sešup však nejde házet jen na Rowea. Každému celku by uškodila absence útočníků Aleksandera Barkova a Jonathana Huberdeaua. První vynechal čtvrtinu sezony, druhý hraje teprve od února.

Zatímco někomu nepřálo zdraví, jiní nezvládli tlak či uspokojení z lukrativního kontraktu. Bek Aaron Ekblad netáhl obranu, jak měl, útočník Reilly Smith tak trochu zapomněl dávat góly.

Jágr chce zůstat

Tom Rowe proto nevyloučil, že mladé jádro týmu postihne změna. Výraznější otazník ale visí nad setrváním veteránů, jakými jsou Thomas Vanek a Jaromír Jágr.

Pokud jde o bodový průměr, český velikán prožívá nejhorší rok od příchodu z Ruska. Často mu chyběli elitní parťáci Barkov s Huberdeauem, někdy musel nastoupit po boku neotrkaných nováčků z farmy. "Zranění jsou součástí hokeje. Bylo pro nás těžké, že jsme ztratili dva talentované hráče, kteří dokážou rozhodovat. S nimi by to pravděpodobně vypadalo jinak," podotkl 45letý forvard.

Zároveň přiznal, že za Panthers chce hrát dál: "Miluju tady každou minutu. Získali mě při výměně, dostal jsem obrovskou příležitost. Vážně to tady miluju, na tom se nic nemění." Otázkou je, jestli bude mít zájem Florida. "Jágr letos dal 16 gólů. Nevím, kolik přesně má bodů, možná přes 40. Dost slušné. Pořád je produktivní," říká Rowe.

Důležitější však bude, co si oba muži povědí za zavřenými dveřmi. Jágr i Rowe tvrdí, že klíčová diskuse proběhne hned po sezoně.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy