Počkejte, až si přijdou pro vás. "Děsivý" vyhazov ikony NHL rozděluje Kanadu

Sport Sport
13. 11. 2019 18:02
Kanada ztratila jeden ze svých symbolů. Břitký hokejový komentátor Don Cherry skončil v populárním přestávkovém programu Coach's Corner kvůli výzvě, aby imigranti nosili vlčí mák. Část země však bouří a chce chlapíka proslaveného také bizarními obleky zpět.
Hokejoví komentátoři Don Cherry (vlevo) a Ron MacLean z populárního přestávkového programu Coach's Corner.
Hokejoví komentátoři Don Cherry (vlevo) a Ron MacLean z populárního přestávkového programu Coach's Corner. | Foto: Reuters

Cherry si v sobotu během svého televizního vstupu začal stěžovat, že v centru - silně multikulturního - Toronta nevidí spoluobčany s připnutým květem vlčího máku. Zejména lidé z Commonwealthu, do něhož patří i Kanada, ho nosí dva týdny před Dnem válečných veteránů, aby uctili padlé vojáky v první světové válce.

Údajnou absenci známého květu dal Cherry do souvislosti, byť podle svých slov nezáměrně, s imigranty, kterým vzkázal: "Milujete náš způsob života, naše mléko a strdí, a tak byste aspoň mohli zaplatit pár babek za vlčí mák."

A s odkazem na padlé doplnil: "Tihle chlapi zaplatili za život, který si v Kanadě užíváte, tu nejvyšší cenu."

Adresáty svého projevu označil "you people" (vy lidé).

Veřejnoprávní televize CBC, která poskytuje technické zázemí pro Cherryho vstup na stanici Sportsnet, rázem začala přijímat hromadu stížností. Twitter hned v neděli zaplavily hastagy #FireDonCherry (vyhoďte Dona Cherryho) či #DonCherryMustGo (Don Cherry musí jít). Po vyhazovu volali také někteří novináři - s připomínkou, že komentátorovy výroky jsou rasistické či xenofobní.

Šéf Sportsnetu Bart Yabsley usoudil, že Cherryho proslov rozděluje společnost, a svou výstřední hvězdu v pondělí skutečně propustil.

Cherryho mrzelo, že jako velký podporovatel armády dostal vyhazov zrovna na Den válečných veteránů. Za svými výroky si však stojí. Deníku Toronto Star vykládal: "Mohl jsem zůstat, kdybych se sebou vytřel podlahu a vrátil se jako ochočený člověk. Nemyslím si ale, že si diváci Coach’s Corner něco takového zaslouží."

Na poznámce "vy lidé" nevidí Cherry nic špatného: "Nikdy jsem nemluvil o imigrantech. Řekl jsem "vy lidé". Mohli to být Skotové, Irové, mohl to být kdokoliv, ale takový už je dneska svět. Naslouchá se těmhle lidem."

V jiném rozhovoru, pro stanici CTV News, komentátor uznal, že možná použil nevhodná slova: "Mohl jsem říct "všichni" místo "vy lidé". Pořád si myslím, že v centru Toronta a v Mississauze lidé vlčí mák nenosí. V tomhle ani o kousek neuhnu."

Cherry zároveň věří, že mlčící většina Kanaďanů s ním souhlasí. Což lze těžko ověřit.

V menších anketách deníku Vancouver Sun a stanice CTV News, médií blízkých politickému středu, nicméně většina lidí (59 až 78 procent) propuštění břitkého komentátora "zamítla".

Petice, která chce 85letého Cherryho zpátky na obrazovku, už má kolem 200 tisíc podporovatelů. A další podpisy rychle přibývají.

Mezitím zámořští novináři spekulují, kdo výstředního chlapíka nahradí. Hlavním favoritem je Brian Burke, bývalý generální manažer Toronta nebo Anaheimu. Ať už nástupcem bude kdokoliv, je jasné, že bude mít těžkou úlohu. Cherry je legenda. Před 15 lety skončil v celostátní anketě o největšího Kanaďana sedmý. Předčil třeba Waynea Gretzkyho.

"Dona Cherryho nemůžete z hokeje odstavit," vykládal jistý Billy Scott, jehož stanice CBS oslovila, když v centru Toronta sháněla ohlasy hokejových nadšenců. "Má svobodu projevu. Některé z těch věcí neměl říct, někdy ujede, ale takového ho známe. Vždycky říká, co si myslí. Musíte ho milovat. On je hokej."

Propuštění populárního, ale zároveň kontroverzního komentátora ve vysílání CTV News ostře zkritizoval novinář Joe Warmington z listu Toronto Sun: "Budu bojovat za to, aby se na obrazovku vrátil. Tohle je cenzura. Mohli ho takzvaně plácnout přes prsty a říct mu, ať si dává větší pozor. Neřekl nic rasistického, akorát měl použít vhodnější slova, což sám ví."

"Někteří lidé hledali něco, čím by Cherryho konečně dostali. Nevím, čeho tím chtějí dosáhnout kromě odebrání svobody projevu," pokračoval Warmington. "Nemyslím si, že Kanada je teď lepším místem. Vy všichni, kteří slavíte, uvědomte si - až přijdou pro vás a nikdo se vás nezastane… Myslím, že tohle je pro naši zemi hodně děsivá chvíle."

Cherry byl tváří Coach’s Corner téměř čtyři dekády. Za tu dobu vzbudil emoce mnohokrát.

Prohlásil například, že novinářky by neměly dělat pozápasové rozhovory v kabině. Pranýřoval hokejisty za bujaré oslavy. S oblibou drsně kritizoval Evropany včetně Čechů. Často glosoval i mimohokejové dění. Například v roce 2003 kritizoval Kanadu za rozhodnutí nevstoupit do války v Iráku. 

Po Cherryho konci kontroverzí ubude. Alespoň na stanici Sportsnet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy